אחרי שנתיים בחלל: המעבורת הסודית שבה לכדור הארץ

המעבורת X-37B של חיל האוויר האמריקני נחתה בבסיס בקליפורניה אחרי ששהתה 674 יום מחוץ לאטמוספירה. בחיל מסרבים לפרט אילו משימות היא ביצעה, אך הודיעו כי תצא למשימה נוספת, רביעית במספר, בשנה הבאה

סוכנויות הידיעות
19/10/2014
צילום: רויטרס

אחרי מסע בחלל שנערך כשנתיים, שבה ביום שישי מעבורת של חיל האוויר של ארצות הברית שיצאה למשימה סודית. כלי הטיס, מכונה X-37B ומיוצר על ידי חברת בואינג, נחת בבסיס חיל האוויר ונדנבורג שבחופה המערבי של
קליפורניה לאחר 674 ימים מחוץ לכדור הארץ.

בהודעה שנמסרה מטעם חיל האוויר לאחר נחיתת המעבורת, שזאת הייתה משימתה השלישית בחלל, נאמר כי "היא ביצעה ניסויים בחלל" וכי היא צפויה לצאת למשימה נוספת בשנה הבאה. לא נמסר מעבר לכך.

עוד ידיעות מהעולם
שבדיה בלחץ: פתחה במבצע צבאי בשל "פעילות תת-ימית זרה"
ארגון הבריאות העולמי מודה: "נכשלנו בטיפול באבולה"
טורקיה: הפרקליטות ביטלה תיק שחיתות נגד מקורבי ארדואן

עוד בוואלה!

משבר האקלים פוגע בחיות שלנו. אז מה עושים?

בשיתוף MSD Animal Health
המעבורת לאחר נחיתתה בבסיס חיל האוויר בקליפורניה. יום שישי(צילום: רויטרס)

באופן רשמי, המעבורת - שגודלה כשל אוטובוס, ועלותה מיליארד דולרים - משמשת "מדגימת טכנולוגיות, לשימוש אמין וחוזר למשימות בחלל ולניסויים מדעיים". עם זאת, באופן עקבי, חיל האוויר האמריקני מסרב לחשוף מה טיבם של הניסויים שבוצעו - או שיבוצעו - בעזרת המעבורת, שזו הייתה משימתה השלישית מחוץ לכדור הארץ.

צילום אינפרה-אדום של המעבורת עם נחיתתה בקליפורניה בחודש יוני 2012, לאחר משימתה השנייה(צילום: רויטרס)

המסתורין גדול עוד יותר משום שהמעבורת אינה מופעלת על ידי נאס"א – גוף שנוטה להתפאר בהישגיו ברשתות החברתיות – אלא נשלח לחלל במסגרת "ניסוי" צבאי. חיל האוויר מפעיל את המעבורת כדגם משופר למעבורת שנאס"א זנחה בשנת 2004, וה-X-37 נראה למעשה כדגם ממוזער ולא-מאויש של מעבורות החלל ה"קלאסיות", שלפני כמה שנים הושבתו והועברו למוזיאונים.

בעבר הועלתה השערה במגזין Spaceflight כי המעבורת שוגרה כדי לעקוב אחרי חלליות של סין. המאמר נסקר בהרחבה בבי-בי-סי, אך בשל תגובות שהציגו ממצאים סותרים, פרסם הבי-בי-סי תיקון והסתייג מהמאמר.

(עדכון ראשון: 20:17)

  • מעבורת
  • X-37

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully