סער: אשאיר סוגיית פתיחת המרכולים בתל אביב בשבת ליורשי

שר הפנים הפורש החליט להשאיר ליורשו את הסוגיה המורכבת, "בהתחשב בכלל נסיבות העניין, בבירור הנדרש – וגם בסיום הכהונה". המשמעות: בינתיים, המרכולים יישארו פתוחים בשבת

08/10/2014
צילום: טל אנגלנדר, אבי כהן; עריכה: גדי וינסטוק

באוגוסט, בית המשפט קבע: המרכולים יישארו פתוחים עד נובמבר

שר הפנים גדעון סער, שהודיע בחודש שעבר על פרישה מהחיים הפוליטיים, החליט לעכב את ההחלטה בעניין פתיחת המרכולים בתל אביב-יפו בשבת. "בהתחשב בכלל נסיבות העניין, בבירור הנדרש – וגם בסיום כהונתו הקרובה – לא ראה שר הפנים מקום לקבל את ההחלטה בעניין חוק העזר השני בימיו האחרונים בתפקיד", נמסר מלשכתו של סער. משמעות ההחלטה היא שהמרכולים יישארו פתוחים בשבת – אלא אם מחליפו של סער יתנגד לכך.

סער העביר לעיריית תל אביב-יפו את החלטתו בדבר עיכוב חוק העזר העירוני החדש. במקביל, הועברו לעירייה שאלות לבירור הנושא על ידי הייעוץ המשפטי של משרד הפנים. "לנגד עיניי עמדה ועומדת השאלה: איך ייראה הרחוב בישראל ביום המנוחה השבועי – יום שבת, עוד שלושים שנה", סיכם סער שחזר בהחלטתו על חשיבות יום המנוחה.

ראש עיריית תל-אביב-יפו, רון חולדאי, מסר הבוקר בתגובה לבנוגע להודעת שר הפנים: "חוק העזר העירוני הוא חוק מאוזן ונכון השומר על אופיה של העיר. תל-אביב-יפו תמשיך להיות עיר חופשית גם בעתיד".

ממטה המאבק של העסקים הקטנים והמכולות נמסר: "המאבק שאותו אנו מנהלים הוא לא מאבק פוליטי אלא מאבק ערכי, כנגד ההפרה הבוטה של חוקי העבודה והמנוחה, וכנגד המציאות המעוותת שגורמת לתחרות לא הוגנת ושלילת יום המנוחה מהאנשים העובדים. מעבר לאחריות החברתית, בג"צ אמר את דברו חד משמעית, וכל מי שישב בראשות משרד הפנים, לא תהיה לו בררה אלא לקבל החלטה שתאסור מסחר קמעונאי בשבת".

עוד בוואלה! חדשות:
הממשלה אישרה את תקציב המדינה לשנת 2015
אחרי הפיצוץ בגבול: ישראל בדרך להסלמה מול חיזבאללה?
קוריאה הצפונית מודה לראשונה: "מפעילים מחנות עבודה"

שר הפנים גדעון סער לאחר ההודעה על פרישה מהחיים הפוליטיים(צילום: דרור עינב)

בחודש יוני האחרון פסל סער סעיפים מרכזיים בחוק העזר של עיריית תל אביב-יפו הנוגעים לפעילות בתי עסק בשבת. הוא אישר את פתיחתן של חנויות מתחמים מסחריים מסוימים, ובהם בנמל תל אביב, בנמל יפו, ב"מתחם התחנה" בנווה צדק וב"חנויות הנוחות" הצמודות לתחנות הדלק. עם זאת, בהתאם להחלטתו, כל שאר החנויות בעיר לא יורשו לפתוח בשבת.

עוד בוואלה!

הדור הבא של הטיפול בעזרת קנאביס רפואי

בשיתוף סאיקי
בינתיים, המרכולים יישארו פתוחים בשבת(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

כחודש וחצי לאחר מכן, אישרה מועצת העיר הצעה מתוקנת של חוק העזר העירוני, המתיר פתיחת מרכולים בשבתות ובחגים. לפי ההצעה, תיקבע מכסה של 165 חנויות ברחבי העיר שיקבלו מהעירייה היתר לפעול בשבתות, עם סייג אחד - לא בסמוך לבתי כנסת. מאז, תיקון החוק חיכה לאישורו של השר סער.

בעקבות אישורה של ההצעה המתוקנת, החליט בית המשפט לעניינים מקומיים בתל אביב לדחות את הדיון במתן צווי סגירה ל-21 בתי עסק בתל אביב עד נובמבר ולהמתין להחלטתו של סער. משמעות ההחלטה היא שעד הדיון בנובמבר, המרכולים נשארים פתוחים, אך ממשיכים לספוג קנסות מהעירייה וכן מקבלים זימונים למתן צווי סגירה.

לפניות לכתב עמרי נחמיאס: omri_n@walla.net.il

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully