פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בשל המחאה: הוקפאו פיטורי הרבש"צים בעוטף עזה

   בעקבות פניית ראש המועצה האזורית שדות נגב, החליט שר הביטחון לבטל את הכוונה לפטר את רכזי הביטחון ביישובי עוטף עזה. ראשי המועצות האזוריות: "מציאות חיינו היא דריכות תמידית"

   שר מקבל את פני הצוללת החדשה אח"י תנין, נמל חיפה ספטמבר 2014 (אדריאן הרבשטיין)
   הקפיא את ההחלטה לפטר את הרבש"צים. שר הביטחון משה יעלון (צילום: אדריאן הרבשטיין)

   שר הביטחון, משה יעלון, הודיע היום (חמישי) כי פיטורי רכזי הביטחון השוטף הצבאי (רבש"צים) ביישובי עוטף עזה מוקפאים וכי הנושא יובא לדיון מחודש במסגרת עבודת המטה על לקחי "צוק איתן" שייערך בשבועות הקרובים. הודעה זו מגיעה לאחר שראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן, פנה השבוע באופן אישי לשר וביקש ממנו להשאיר את הרבש"צים בתפקידם.

   עוד בוואלה! חדשות:
   חשש ממהומות בחג הכפול; המשטרה: "נגלה אפס סובלנות"
   נתניהו: אין מתיחות עם אובמה, אנחנו כמו זוג נשוי
   נחשפה תכנית הנקמה האכזרית של ארה"ב בפידל קסטרו

   עידאן סיפר כי בתחילת השבוע התקבל בלשכתו מכתב הקורא לראשי המועצות בדרום להמשיך בקיצוץ שכולל את פיטורי הרבש''צים, למרות מבצע "צוק איתן" שהוכיח כמה חשוב תפקידם. "כפי שזכור לכולם, ביום ראשון האחרון חדר לשטחי המועצה אדם חמוש מרצועת עזה והוא נתפס על ידי רבש''צ היישוב", אמר עידאן. "עם קבלת המכתב פניתי באופן אישי לשר הביטחון ודרשתי ממנו לבטל את רוע הגזירה. לשמחתי, השר נענה לדרישתי והודיע על ביטול הגזירה הנוכחית והעברת הנושא לטיפולו האישי".

   "חיים בדריכות תמידית, אסור לפטר את הרבש"צ"

   עידאן הדגיש כי הוא בטוח שלאחר דיון נוסף בנושא, מערכת הביטחון תחליט על הנחיות חדשות שיהלמו את המצב הביטחוני שנוצר עקב המבצע ולאור איומי החדירה ליישובים. כמו כן, הביע עידאן את תודתם של ראשי המועצות בעוטף עזה לשר הביטחון ואמר: "ראשי המועצות בעוטף עזה - תמיר עידאן, יאיר פרג'ון, חיים ילין ואלון שוסטר, מברכים על כוונת שר הביטחון להביא מחדש לדיון את סוגיית ביטול תקני הרבש"צים ביישובי עוטף עזה ועל מניעת הפגיעה ברבש''צים ובתושבים".

   ראשי המועצות שוסטר, ילין ופרג'ון יצאו בהודעה משותפת ואמרו: "אירועי השבוע האחרון, במהלכו נלכד מסתנן חמוש על ידי רכז הביטחון של אחד מיישובי עוטף עזה, מוכיחים פעם נוספת את ההכרח בתפקיד איש הביטחון ביישובים הקטנים. מציאות החיים שלנו היא דריכות תמידית ומוכנות רצופה. יש לבטל את הכוונה לפגוע בתפקיד הרבש"צ באופן מיידי".

   פלסטיני חמוש נתפס ביער שוקדה בשער הנגב 28.9.2014 (מערכת וואלה! NEWS , ביטחון שדות נגב)
   הפלסטיני שנלכד השבוע במועצה אזורית שדות נגב (צילום: ביטחון שדות נגב)

   בחודש יוני שעבר החליט פיקוד העורף לבטל את כל תקני הרבש"צים ואת כל כיתות הכוננות ביישובים הממוקמים מעל שבעה קילומטרים מגדר הגבול עם רצועת עזה. ההחלטה לוותה בביקורת קשה מצד ראשי הרשויות בעוטף עזה כאשר כמה ימים לאחר ההחלטה ערכו ראשי המועצות כינוס חירום והודיעו: "רכז הביטחון הוא הגורם המרכזי והחשוב ביותר באבטחת היישובים בקו העימות. ביטול התפקיד הוא חסר היגיון."

   כאמור - ביום ראשון תפס רבש"צ של אחד היישובים במועצה האזורית שדות נגב פלסטיני חמוש בסכין ובדוקרן, שחדר לשטח ישראל מרצועת עזה. ראש המועה האזורית שדות נגב אמר אז: "גם היום הרבש''צים הוכיחו את נחיצותם ותרומתם הרבה למערכת הביטחון ביישובי הדרום. אני בטוח כי לאור לקחי 'צוק איתן' והאירוע האחרון ישקלו שר הביטחון וראש הממשלה שוב את ההחלטה לבטל את תקני הרבש''צים ולקצץ בהם".

   לפניות לכתב יניר יגנה: Yanir9310@walla.com