סקוטלנד לא מתנתקת

ראש ממשלת סקוטלנד התפטר: "זמני תם, החלום יישאר"

מנהיג הלאומנים אלכס סלמונד הודיע כי יפרוש מתפקידו בעקבות כישלון תומכי העצמאות במשאל העם שנערך אתמול. "אני גאה בקמפיין שניהלנו ובייחוד בכך ש-1.6 מיליון איש הצביעו בעד"

רויטרס
19/09/2014
צילום: רויטרס עריכה: מתן חדד

ראש ממשלת סקוטלנד, אלכס סלמונד, הודיע היום (שישי) על פרישה מתפקידו בעקבות כישלון תומכי העצמאות במשאל העם שנערך אתמול. "עבורי כמנהיג הזמן כמעט נגמר, אבל המערכה עבור סקוטלנד תמשיך והחלום לעולם לא יגווע", הצהיר סלמונד במסיבת עיתונאים באדינבורו הבירה. "אני גאה בקמפיין שניהלו תומכי העצמאות, ובייחוד בעובדה ש-1.6 מיליון איש הצביעו בעד". במשאל העם שנערך אתמול, ותוצאותיו הרשמיות פורסמו היום, זכו מתנגדי העצמאות ב-55% וקבעו שסקוטלנד תישאר חלק מבריטניה ולא תהפוך למדינה עצמאית.

סלמונד אמר כי הוא לא יסכים לקבל את המינוי לראשות המפלגה הלאומית הסקוטית בכנס השנתי שלה, שייערך בנובמבר, ואז הוא יפרוש מתפקידו. "אני אתפטר מתפקידי כראש הממשלה ואאפשר למנהיג חדש להיבחר", הבהיר סלמונד. הוא הוסיף כי ישנם כמה "מתמודדים ראויים ומוכשרים לתפקיד המנהיג", אף שסגניתו הנוכחית ניקולה סטרוג'ן נחשבת לממשיכת דרכו הטבעית.

מלכת בריטניה אליזבת התייחסה אמש לתוצאות משעל העם בסקוטלנד, ואמרה כי היא בטוחה שתושבי סקוטלנד יוכלו להתאחד אחרי המחלוקות שהתגלעו ביניהם. "עתה, שכשכולנו נמשיך קדימה, עלינו לזכור שחרף מגוון הדעות שהובעו, אנו חולקים במשותף אהבה עזה לסקוטלנד, שעוזרת לנו להתאחד", הצהירה המלכה.

סקוטלנד תישאר בממלכה המאוחדת - כל הכותרות
למרות הכישלון: המאבק לעצמאות סקוטלנד יחודש בקרוב?
סקוטלנד לא תיפרד מבריטניה: ניצחון למתנגדים לעצמאות
הכרעה על חודו של קול: הסקוטים יוצאים לקלפיות

סלמונד מודה בהפסד במשאל העם, הבוקר(צילום: רויטרס)

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בירך אתמול את בריטניה ואת סקוטלנד על תוצאות משאל העם. "אני מברך את הסקוטים על כך שמימשו את זכותם הדמוקרטית ובחרו להישאר חלק מבריטניה", אמר אובמה. "אין לנו בעלת ברית קרובה יותר מבריטניה, ואנו מצפים להמשך הקשר החזק והמיוחד עם כל אנשי בריטניה המאוחדת וצפון אירלנד, אל מול האתגרים העומדים כיום בפני העולם כולו", הוסיף.

הבוקר התייחס לתוצאות משאל העם גם ראש ממשלת בריטניה, דייוויד קמרון, והצהיר כי העם בסקוטלנד דיבר והתוצאות ברורות. "כמו מיליוני אנשים אני מאושר. הוויכוח יושב לדורות ואולי לעד", אמר. קמרון, שלאורך כל התקופה האחרונה הפציר בסקוטים להצביע נגד העצמאות, הוסיף: "כמו שאמרתי במהלך הקמפיין, הייתי שבור לב אם האיחוד היה בא לסופו. סקוטלנד הצביעה לפרלמנט סקוטי חזק יותר תחת הדגל הבריטי".

קמרון פנה גם למי שהצביע "כן" ואמר: "אני רוצה להגיד למי שבחר בעצמאות כי אנו מקשיבים להם, ואנו יכולים לשנות את דרך המשילות הבריטית. לאנשים בסקוטלנד יהיה יותר כוח, וכך גם באנגליה, בוויילס ובצפון אירלנד". קמרון סיים את דבריו במילים: "כעת עלינו להסתכל קדימה ולרתום את הרגע הזה לבניית עתיד טוב יותר לממלכה המאוחדת".

עוד בוואלה!

תגידו לנו מי אתם - ונגלה לכם באיזה כרטיס אשראי תקבלו יותר

בשיתוף max
"הוויכוח יושב לדורות ואולי לעד". קמרון במסיבת עיתונאים שכינס הבוקר(צילום: רויטרס)
תומכי העצמאות מאוכזבים לאחר פרסום תוצאות משאל העם, הלילה(צילום: רויטרס)
תומכי האיחוד חוגגים את תוצאות משאל העם, הלילה(צילום: רויטרס)
ספירת קולות המצביעים במשאל העם, הלילה(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully