"כמו סקוטלנד": המונים בברצלונה דרשו עצמאות מספרד

מאות אלפים גדשו את הרחובות ביום הלאומי של קטלוניה וקראו לערוך משאל עם, כמו זה שיכריע את עתיד הממלכה המאוחדת: "רוצים להחליט על עתידנו". מדריד: "המהלך נוגד את החוקה"

סוכנויות הידיעות
11/09/2014
צילום: רויטרס, עריכה: מתן חדד

רוצים גם: מאות אלפי תושבי קטלוניה שבצפון-מזרח ספרד גדשו היום (חמישי) את רחובותיה של חבל הארץ ברצלונה, וציינו את היום הלאומי "לה דיאדה" בקריאה למשאל עם על עצמאות מספרד. משרד הפנים של ספרד מסר כי 525 אלף בני אדם השתתפו במחאה, ואילו בעיריית ברצלונה טענו כי מדובר במספר גדול הרבה יותר – 1.8 מיליון.

הקטלונים, 7.6 מיליון במספר, קיבלו השנה רוח גבית ממשאל העם שייערך בסקוטלנד ביום חמישי הבא, ובו יכריעו האזרחים אם להיפרד מהממלכה המאוחדת ולהפוך למדינה עצמאית.

עוד כותרות מהעולם:
רשימת המוות של אובמה: בכירי דאעש על הכוונת
ניו זילנד: בעל הוסטל חשוד שסימם ואנס עשרות מטיילים
האצן אוסקר פיסטוריוס זוכה מרצח חברתו

"עכשיו זה הזמן". גודשים את השדרות המרכזיות בברצלונה(צילום: רויטרס)

באירוע בברצלונה הניפו המשתתפים את דגל ה"אסטלדה" שצבעיו אדום וצהוב, לבשו חולצות שנכתב עליהן "עכשיו זה הזמן", ויצרו צורת V בשני רחובות מרכזיים, לציון המילה Votar, "הצבעה" בקטלונית. חלקם אף הניפו את דגל סקוטלנד. "אנחנו רוצים להחליט על עתידנו", אמר ויקטור פניילה, פרופסור שהשתתף במחאה, לסוכנות הידיעות רויטרס. "איננו מבינים למה מונעים את זה מאיתנו באופן עקבי".

אנה מלנדז, משתתפת אחרת, אמרה לרשת BBC כי היא חשה קנאה בסקוטלנד על משאל העם הקרב. לואיס אנריק פלורנקה, מנהל בית חולים לשעבר וכלכלן, אמר: "אם סקוטלנד תצביע בעד עצמאות ואירופה תקבל זאת, אירופה תקבל גם את קטלוניה". לדבריו, "קטלוניה גדולה וחזקה יותר בהשוואה לסקוטלנד".

עוד בוואלה!

מי צריכה טובות? המוצרים המיוחדים של הדיוטי במרחק נגיעה

בשיתוף ג'יימס ריצ'רדסון
"חזקים יותר מסקוטלנד". ילדים עם דגלי ה"אסטלדה" בברצלונה(צילום: AP)

קטלוניה היא אחד האזורים העשירים והמפותחים ביותר בספרד, ורבים מתושביה גאים במאפיינים הייחודים המבדלים אותם, בעיקר השפה הקטלונית, המדוברת לצד הספרדית. בעבר היו הקטלונים שרצו בעצמאות מיעוט, אולם המשבר הכלכלי שפקד את המדינה הוביל לעלייה בתמיכה בעצמאות. עם זאת, בסקרים נראתה צניחה בתמיכה זו כשתושבים נשאלו אם היו מעוניינים בעצמאות גם ללא חברות באיחוד האירופי.

המשבר הכלכלי חיזק את הרצון בעצמאות(צילום: AP)

הממשלה המקומית בקטלוניה מעוניינת לערוך משאל העם ב-9 בנובמבר. בניגוד למשאל העם בסקוטלנד, שם יצביעו האזרחים בעד או נגד עצמאות ויכריעו סופית בשאלה, בקטלוניה הצבעה בעד תיתן לראש הממשלה ארתור מאס מנדט פוליטי לשאת ולתת עם מדריד על הדרך לקבלת עצמאות.

הממשלה המרכזית במדריד בראשות מריאנו ראחוי מתנגדת לכך בתוקף ומסבירה זאת בכך שמשאל עם שאינו כולל את כלל הספרדים סותר את חוקת המדינה. היותה של קטלוניה חבל ארץ עשיר ומפותח עשויה לסייע לספרד להשתקם מהמשבר הכלכלי. המנהיג הקטלוני מאס הבהיר כי ממשלתו לא חוזרת בה מהתכנית לערוך את משאל העם בתחילת נובמבר. "זו טעות לנסות לפתור זאת בדרכים משפטיות", אמר לכתבים. "בעיות פוליטיות פותרים בדרכים פוליטיות, לא באיומים משפטיים".

"טעות לנסות לפתור זאת בדרכים משפטיות". המנהיג הקטלוני מאס(צילום: AP)

הצעד הבא מבחינת מאס יקרה למחרת משאל העם בסקוטלנד, אז צפוי הפרלמנט בקטלוניה להעניק לו סמכות לקרוא למשאל עם. אחר כך צפויה הממשלה במדריד לפנות לבית המשפט לחוקה, וזה ישלול את היתכנותו של המהלך. ב-2005 דחתה הממשלה את בקשת הבסקים בצפון ספרד למשאל עם.

מאות אלפי קטלונים צעדו בעד עצמאות מספרד ב"יום קטלוניה". ברצלונה, 11 בספטמבר 2014(צילום: AP)
מאות אלפי קטלונים צעדו בעד עצמאות מספרד ב"יום קטלוניה". ברצלונה, 11 בספטמבר 2014(צילום: רויטרס)
מאות אלפי קטלונים צעדו בעד עצמאות מספרד ב"יום קטלוניה". ברצלונה, 11 בספטמבר 2014(צילום: AP)
מאות אלפי קטלונים צעדו בעד עצמאות מספרד ב"יום קטלוניה". ברצלונה, 11 בספטמבר 2014(צילום: AP)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully