מלחמה בדרום

ישראל והפלסטינים הסכימו להפסקת אש של 72 שעות מחצות

בישראל ובחמאס אישרו כי הוסכם על הפסקת אש מהלילה. עם זאת, גורם מדיני אמר כי המשלחת הישראלית "לא תצטרף לשיחות בקהיר לפני שהפסקת האש תכובד בשטח". כחצי שעה לפני כניסתה לתוקף: ירי לאשכול

אמיר תיבון, אמיר בוחבוט ואבי יששכרוף
צילום: שי מכלוף, לע"מ, דו"צ, רויטרס, עריכה: מתן חדד, קריינות: לירון בארי

- גורם מדיני ישראלי: הצדדים הסכימו להפסקת אש של 72 שעות מהלילה
- לדברי הגורם, לא יהיה מו"מ כל עוד ירי הרקטות נמשך
- גורם ביטחוני: חמאס לא צפוי ולא יציב
- כ-30 רקטות שוגרו היום מרצועת עזה, לפחות 5 יורטו

בדרך להפסקת אש? גורם מדיני ישראלי אמר הערב (ראשון) כי ישראל והפלסטינים הסכימו להפסקת אש של 72 שעות החל מחצות הלילה. עם זאת, הוא ציין כי המשלחת הישראלית "לא תצטרף לשיחות בקהיר לפני שנראה שהפסקת האש מכובדת בשטח. לא נקיים משא ומתן כל עוד נמשך הירי". עיזת א-רישק, בכיר חמאס המשתתף בשיחות בקהיר, אישר הערב כי ארגונו הסכים להפסקת האש ואמר: "נעדכן את האחים במצרים על הסכמתנו לרגיעה".

במקביל להתפתחות בקהיר, נדמה שהירי יימשך עד לכניסתה לתוקף של הפסקת האש. דקות ספורות לפני חצות, שתי רקטות יורטו מעל אשדוד, ורקטה נוספת בשמי המועצה האזורית מרחבים. כחצי שעה לפני הפסקת האש, בוצע ירי לעבר אשכול. מערכת "כיפת ברזל" יירטה רקטה אחת בשמי אשדוד. לקראת 23:00 בלילה נשמעה אזעקה במועצה האזורית אשכול, ולאחריה התפוצצה רקטה באחד היישובים, מבלי שגרמה לנפגעים או לנזק. אחרי התפוצצו עוד חמש רקטות בשטחים פתוחים באשכול. בסמוך לשעה 22:00, נשמעו אזעקות באשדוד ובמועצה האזורית חבל יבנה.

כ-30 רקטות ופצצות מרגמה שוגרו מהבוקר. חיל האוויר תקף היום 36 מטרות, ובסך הכול כ-160 מאז חידשו הפלסטינים את ירי הרקטות עם פקיעת הפסקת האש ביום שישי ב-8:00 בבוקר.

מלחמה בדרום - סיקור מיוחד בוואלה! חדשות:
תושבי הצפון לממשלה: "דמנו לא הפקר - טפלו במנהרות"
חמאס ממשיך לירות אך מתעקש שפניו לא להסלמה / פרשנות
עדכונים שוטפים, דקה אחר דקה

טוב לדעת (מקודם)

פיתוח ישראלי מונע כאבי פלטפוס ויש הדגמה חינם

לכתבה המלאה
הושגה הסכמה? משעל, סיסי, נתניהו ואבו מאזן (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

מעט מוקדם יותר אמר גורם פלסטיני רשמי לסוכנות הידיעות רויטרס כי ישראל והפלסטינים הגיעו להסכמה על הפסקת אש של 72 שעות, וייתכן שזו תיכנס לתוקפה בסביבות חצות הלילה. "הישראלים והפלסטינים הסכימו להפסקת אש חדשה של 72 שעות כדי להתחיל במגעים רציניים לקראת הפסקת אש ארוכת טווח", אמר הגורם, המעורה בשיחות. לדבריו, המשלחת הישראלית תשוב לקהיר לפני חצות הלילה, ואפשר שהפסקת האש תיכנס לתוקף בשעה זו.

גם סוכנות הידיעות הטורקית "אנטוליה" דיווחה הערב כי הושגה הסכמה להפסקת אש, וכי מצרים צפויה להכריז על כך. משרד החוץ בקהיר פרסם הודעה ובה קרא לצדדים להסכים לכך "כדי לאפשר הכנסת סיוע הומניטרי, שיקום התשתיות וניצול הרגיעה לחידוש השיחות העקיפות באופן מידי ומתמשך". בעניין זה, צוטט הערב ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל אומר כי "על כל הפסקת אש קבועה להוביל להסרת המצור מעל רצועת עזה". ישראל הבהירה זה מכבר כי היא מתנגדת לדרישה זו.

גורם ביטחוני בכיר התייחס הערב להפסקת האש המסתמנת. "אנו מכירים את הדיווחים ומקבלים אותם מכמה כיוונים", אמר. "זה יכול לקחת דקות, שעות וזה גם יכול להתהפך. כמו שהבנו עד עכשיו ולכל אורך המבצע, חמאס לא צפוי ולא יציב". הגורם הביטחוני הדגיש כי מקור הבעיה הוא חאלד משעל, שמקשה על המשא ומתן בין הצדדים.

ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון בפתח ישיבת הממשלה בקריה בתל אביב, הבוקר (צילום: רויטרס)

במהלך היום נמשכו השיחות בקהיר במטרה לגבש מתווה מוסכם להפסקת אש. באופן רשמי, ישראל אינה משתתפת בשיחות בקהיר כל עוד הפלסטינים ממשיכים לשגר רקטות לעבר ישראל. כבר בצהריים דיווחו מקורות פלסטיניים בקהיר כי המשלחת הפלסטינית לשיחות הסכימה לחדש את הפסקת האש למשך 72 שעות. ואולם, זמן קצר אחר כך התייחס לדיווח סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, והגדיר אותו "לא מדויק". גורמים במשלחת הפלסטינית אמרו אחר הצהריים לסוכנות הידיעות הפלסטינית "צפא" כי ההצעה המצרית לרגיעה למשך 72 שעות עודנה בבדיקה.

גורם ישראלי בכיר שעודכן בפרטי המגעים להפסקת אש בקהיר העריך היום כי המטרה המדינית של מצרים בשיחות היא לחזק את מעמדו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ולשלול מחמאס את היוקרה שניסה להשיג במערכה נגד ישראל. על פי אותו גורם, בהסדר שמצרים פעלה לקדם יידרשו חמאס ושאר הפלגים הפלסטיניים "להכיר בכך שהם נמצאים בשורה השנייה, ואילו אבו מאזן, כמי שזוכה לתמיכת מצרים, הוא המנהיג הכלל-פלסטיני שיוביל את שיקום רצועת עזה".

שריפה שפרצה במועצה האזורית שער הנגב בעקבות התפוצצות רקטה (צילום: ספק 500, כבאות לכיש)

הגורם הבכיר אמר כי התיאום בין ישראל לבין מצרים נמשך כל העת חרף העובדה שהמשלחת הישראלית לא שוהה בקהיר. "מצרים עדכנה את ישראל במגעים שלה עם הפלסטינים", אמר הגורם הבכיר. לדבריו, "המתווה של מצרים לא השתנה: הפסקת אש מידית שתאפשר להתמודד עם המציאות ההומניטרית הקשה, ורק לאחר מכן פתרון הסוגיות המדיניות והכלכליות במשא ומתן מדורג". הוא הוסיף כי בשיחות עם בכירים מצרים נשמעה ספקנות לגבי כוונותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לנצל את ה"קואליציה האזורית" שנוצרה במהלך המבצע לטובת מהלך מדיני שישנה את פני האזור. מצרים, על פי אותו גורם, מתכוונת לדחוף לכך ביום שאחרי המבצע, ולו רק כדי להוכיח את מחויבותה לסוגיה הפלסטינית.

בתוך כך, בצהריים דיווחה סוכנות הידיעות הפלסטינית "סאווא" כי חמאס הצליח להכניס לרצועת עזה סכום כסף הנאמד במיליוני דולרים, שלא הועבר בחודשיים האחרונים, ואשר אפשר לו לשלם את משכורותיהם של פקידיו. לפי הדיווח, היום הועברו לכל אנשי הזרוע הצבאית, גדודי עז א-דין אל-קסאם, כספי המשכורות של החודשיים האחרונים, ובהמשך ישולמו גם משכורותיהם של פקידי ממשלת חמאס לשעבר ששלטה ברצועה בשנים האחרונות. טרם ברור כיצד הצליח הארגון להכניס סכום כסף כה גדול לרצועת עזה, ואם מדובר במהלך שנועד, בין היתר, לסלול את הדרך לקראת הפסקת אש.

כיבוי שריפה בבית לאהיא שבצפון הרצועה אחרי אחת מתקיפות צה"ל (צילום: רויטרס)
עשן בשמי הרצועה אחרי תקיפת צה"ל (צילום: AP)

הבוקר התייחס ראש הממשלה נתניהו ללחימה בדרום. בפתח ישיבת הממשלה בקריה בתל אביב שבה דנו השרים בהתפתחויות בנושא, אמר נתניהו כי מבצע "צוק איתן" נמשך, וכי מעולם לא הוכרז על סיומו. "המבצע יימשך עד השלמת ייעודו - השבת השקט לתקופה ממושכת", אמר ראש הממשלה. "נפעל בכל דרך כדי לשנות את המציאות הנוכחית, כדי להביא שקט לכל האזרחים. נעמוד ביחד בנחישות עד להשלמת המלאכה". נתניהו ציין כי לא יתקיים משא ומתן תחת אש.

(עדכון ראשון: 19:26)

תושב עזה ליד ביתו שנהרס בתקיפה (צילום: רויטרס)
אחת מתקיפות צה"ל אתמול (צילום: AP)
דייג פלסטיני בחוף עזה (צילום: רויטרס)
ראש הממשלה נתניהו בישיבת הממשלה הבוקר (צילום: רויטרס)
תיעוד של אחת מתקיפות צה"ל ברצועה הלילה (צילום: דובר צה"ל)
פלסטינית מקבלת מזון בבית ספר של האו"ם בצפון הרצועה (צילום: רויטרס)
השריפה בשער הנגב שגרמה רקטה שהתפוצצה שם (צילום: מערכת וואלה! NEWS, דוברות כבאות דרום)
מפגן תמיכה פרו-פלסטיני בניו דלהי (צילום: AP)
הפגנת תמיכה בפלסטינים במקסיקו סיטי (צילום: AP)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully