מלחמה בדרום

ישראל נוצרת את האש; ליברמן: "לשקול מנדט של האו"ם בעזה"

בשעה 10:00 החלה הפסקת אש החד-צדדית למשך שבע שעות, עליה הכריז הלילה מתאם הפעולות בשטחים. בחמאס הבהירו מבעוד מועד שלא ישתפו פעולה. שר החוץ: "המבצע לא הסתיים"

אמיר בוחבוט, אבי יששכרוף ואמיר תיבון
04/08/2014
צילום: רויטרס, שי מכלוף, עומר מירון, דובר צה"ל; עריכה: גדי וינסטוק; קריינות: אביב אברמוביץ'

- בשעה 10:00 נכנסה לתוקף הפוגה הומניטרית למשך שבע שעות ברצועה
- חמאס לא ישתפו פעולה: "ישראל הכריזה על ההפוגה באופן חד-צדדי"
- שר החוץ ליברמן: "לשקול מנדט של האו"ם בעזה"
- הלילה חיסל צה"ל את מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד האיסלאמי
- מניין הרוגים הפלסטינים עלה ל-1,821

מלחמה בדרום - היום ה-28: ההפוגה ההומניטרית בת שבע השעות ברצועת עזה, עליה הכריזה ישראל חד-צדדית, נכנסה הבוקר (שני) בשעה 10:00 לתוקפה. את ההודעה על כך שצה"ל מתכוון לנצור את האש בין 10:00 ל-17:00 הודיע הלילה מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב מרדכי, לכלי התקשורת הפלסטיניים. ההפוגה תחול על כל האזורים מלבד מזרח רפיח, שם עדיין מתנהלת לחימה.

דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, התייחס ליוזמה הישראלית ברשת "אל-אקצה" של הארגון, ומסר כי חמאס לא הסכים להפסקת האש. לדבריו, "הישראלים הכריזו על הפוגה הומניטרית באופן חד-צדדי, על מנת להסיט את תשומת הלב ממעשי הטבח של כוחות הכיבוש".

מלחמה בדרום - סיקור מיוחד:
משעל: "לא תהיה הפסקת אש קבועה ללא הסרת המצור"
יועצת בכירה לאובמה: לא ניתן להצדיק הרג ילדים תמימים
בזהירות ובקור רוח: כך חושפים מנהרות טרור

טוב לדעת (מקודם)

בי-קיור לייזר - הרופאים ממליצים והמטופלים מרוצים

מוגש מטעם בי קיור לייזר
צה"ל ממשך את התקיפות. עשן מיתמר בשמי רצועת עזה(צילום: רויטרס)

שר החוץ, אביגדור ליברמן, התייחס הבוקר בפתח ישיבת ועדת חוץ וביטחון בכנסת להיערכות המחודשת של צה"ל ברצועת ביטחון בגבול הרצועה וביקש להבהיר כי "המבצע לא הסתיים". לדבריו, "אנו ממשיכים לטפל במנהרות ויש היערכות חדשה של צה"ל. צריך לקבל החלטות בנוגע להמשך המבצע. אנו עומדים כרגע בפני אופציות ברורות – הסדרה, הכנעת החמאס או אפשרות שלישית לא מוגדרת במסגרתה אנו נגיב על כל אירוע. אבל אני חושב שהאופציה השלישית לא רלוונטית כי אז אתה משאיר בידי החמאס החלטה מתי הוא פותח אש".

בהמשך דבריו התייחס ליברמן לסיום המערכה הצבאית ולפתרון האפשרי ברצועה במקרה ששלטון חמאס יקרוס בסופו של דבר. "כולם שואלים מה יקרה יום למחרת של הפלת חמאס", אמר ליברמן. "אני חושב שגם פה יש כמה וכמה תשובות ואחת האפשרויות זה מנדט של האו"ם. את המנדט הזה ראינו גם בטימור המזרחית וגם בקוסובו וזה לא דבר רע. צריך לשקול את זה, וזה מחייב הסכמה בינינו לבין הרשות הפלסטינית".

ליברמן(צילום: גדעון צנטנר)

הלילה, בפעילות משותפת לצה"ל ולשב"כ הותקף מבנה בו שהה מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד האיסלאמי, דניאן מנצור. מנצור, שאחראי גם על תחום המודיעין בארגון, ובמבצע הנוכחי עסק בהכוונת ירי רקטות לעבר ישראל, נהרג בתקיפה.

בסך הכול, הותקפו במהלך הלילה מאה מטרות לאורך הרצועה. קצין בכיר בצה"ל גם ציין כי ביממה האחרונה אותרו עוד שתי מנהרות טרור, והכוחות בשטח נערכים למפות ולפוצץ אותן. הקצין הסביר הבוקר כי החל שיקום הנדסי של גדר המערכת באוגדת עזה שנהרסה במהלך המבצע כתוצאה ממעבר של טנקים ונגמ"שים, ושריפות שפרצו בשטח כתוצאה מהלחימה.

דובר משרד הבריאות בעזה, אשרף אל-קדרה, הודיע לאחר ליל התקיפות של צה"ל, כי מניין ההרוגים הפלסטיניים מאז החלה המלחמה בדרום מבצע עלה ל-1,821 ומספר הפצועים עלה ל-9,420.

אזור השכונות עבסאן הגדולה ועבסאן הקטנה:

"המבצע נמשך, עד להשגת יעדיו". נתניהו(צילום: AP)

בתוך כך, התייחס הלילה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להמשך הלחימה בדרום, והדגיש פעם נוספת כי "מבצע 'צוק איתן' נמשך עד להשגת יעדיו: השבת השקט והביטחון לתקופה ממושכת לאזרחי ישראל, תוך פגיעה משמעותית בתשתיות הטרור". נתניהו אמר את הדברים בתום התייעצות ביטחונית שנערכה בבסיס הקריה בתל אביב, בהשתתפות שר הביטחון, משה יעלון, הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ וראש שירות הביטחון הכללי, יורם כהן.

"לאחר השלמת הפעולה נגד המנהרות, צה"ל ייערך להמשך הפעולה לפי צורכי הביטחון, עד שנשיג את מטרות המבצע", הוסיף נתניהו. "ייקח כמה זמן שיידרש, יופעל כמה כוח שצריך. חמאס מעוניין שתושבי עזה יסבלו מתוך מחשבה שהעולם יאשים את ישראל בסבלם. ישראל איננה מכוונת ירי לעבר אזרחים ומצטערת על כל פגיעה בשוגג באזרחים. לעומת זאת, חמאס משתמש בתושבי עזה כמגן אנושי ויורה במכוון לעבר תושבי ישראל".

באזור מזרח רפיח הלחימה עדיין ממשיכה(צילום: GettyImages)

במקביל להימשכות הקרבות ברצועה, נמשכים המאמצים להגעה להפסקת אש קבועה. המשלחת הפלסטינית בקהיר תיפגש היום עם ראש המודיעין המצרי. עזת א-רשק, חבר בהנהגת חמאס וחבר המשלחת, אמר אמש בתום פגישה עם נציגים מצריים כי "הפגישה עם הבכירים הייתה חיובית ופגישה נוספת תתקיים מחר עם ראש מנגנוני המודיעין המצרי. אנו רוצים שהבכירים המצריים ילחצו על האויב הישראלי כדי שייכנע לדרישותינו".

זיאד נחאלה, סגן מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי וחבר במשלחת הפלסטינית לקהיר, הוסיף: "אנו נמצאים בסוף המלחמה ועלינו לעמוד איתנים. אנו אופטימיים מאוד מאווירת הדיונים בקהיר. כל האבדות של העם הפלסטיני הם המחיר לחיים בכבוד".

נחאלה ציין כי הדרישות החשובות ביותר של תנועתו הן הסרת המצור, פתיחת המעברים, הקלה בחופש התנועה ושיקום רצועת עזה. "יושגו הבנות מיוחדות עם המצרים בנוגע לעניין מעבר רפיח", ציין. הוא עוד הדגיש כי "לא היו שום הסגות מצד המצרים בנוגע למסמך הפלסטיני".

מלחמה בדרום - עדכונים שוטפים

ברשות מתכוננים ליום שאחרי המלחמה. עריקאת(צילום: רויטרס)

בכיר הפתח, סאיב עריקאת, אמר לסוכנות הידיעות "מען" כי גורמים רבים פועלים למען הפסקת אש מיידית בעזה והביע את תקוותו על כך שהדבר יתרחש בשעות או בימים הקרובים. עריקאת חשף כי הרשות מכינה תכנית כוללת ליום שאחרי הפסקת האש בה יישקלו מחדש יחסי הרשות עם העולם ובמיוחד עם ארצות הברית וישראל. עריקאת הדגיש כי יו"ר הרשות אבו מאזן עתיד לחתום על צו המורה על הצטרפות לבית הדין הבינלאומי בהאג ביום שאחרי הפסקת האש.

"יש לנו גישה מוגדרת לבחינה מחדש של יחסי הרשות עם ישראל, ארצות הברית, אירופה והעולם הערבי וגם על היחסים הפנים פלסטיניים", אמר עריקאת.

קרא לישראל ולפלסטינים לשוב לשיחות בקהיר. באן קי מון(צילום: רויטרס)

מזכ"ל האו"ם באן קי מון קרא אמש לישראל ולפלסטינים לשוב לשיחות בקהיר, על מנת להגיע להפוגה "שתשיב את השקט". בהודעת גינוי שפרסם לאחר הדיווחים על הפצצת בית הספר של אונר"א ברפיח, בדרום הרצועה, כתב: "הטירוף חייב להיפסק". באן הוסיף כי הוא "נחרד מעומק הלב מההסלמה העמוקה של האלימות ושל אובדן חיי האדם מאז הפרת הפסקת האש ההומניטרית ב-1 באוגוסט".

קצין בכיר בצה"ל התייחס הבוקר להפצצת בית הספר של אונר"א ברפיח, והבהיר כי "אחרי שניתחנו את כל האירועים שהיו באזור, ראינו רק תקיפה אחת מהאוויר שהייתה באזור. היא כוונה נגד שלושה פעילים על אופנוע, ואין לנו אישור לכך שהפגיעה בבית הספר היא כתוצאה מזה".

"היו עוד מטרות רחוקות מבית הספר", הוסיף הקצין, אך הדגיש: "הנושא נבדק, ומתמקד בינתיים באירוע האופנוע".

בצה"ל בודקים את הנושא. פינוי נפגעים מבית הספר של אונר"א(צילום: AP)

אתמול במהלך היום, על רקע נסיגת כוחות צה"ל ממרבית האזורים ברצועת עזה, המשיך חמאס לשגר יותר מ-120 רקטות לעבר ישראל. שמונה מהן יורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל". נזק נגרם למבנים במועצה האזורית אשכול, ובמועצה האזורית שדות נגב ניזוק בית ספר. שני בני אדם נפצעו באורח קל ובינוני מפגיעת פצצת מרגמה במועצה האזורית שער הנגב. הבוקר נמשך הירי. מערכת "כיפת ברזל" יירטה שתי רקטות בשמי מועצת חוף אשקלון ורקטה נוספת בשמי אשדוד. לא דווח על נזק או על נפגעים.

עיקר פעילות הצבא הישראלי מתרכזת באזור רפיח, בפיקודו של מפקד חטיבת גבעתי, אלוף-משנה עופר וינטר. הכוחות מנסים לאתר מנהרות טרור, תשתיות ואמצעי לחימה. אתמול איתרו הכוחות פיר מנהרה נוסף, שעליו הצביע המודיעין הישראלי. כעבור שעה קלה, נפגע לוחם חטיבת גבעתי בבית חאנון בצפון הרצועה כתוצאה מירי צלף. הוא פונה לבית החולים תל השומר כשמצבו מוגדר בינוני.

(עדכון ראשון: 02:06)

לפניות לכתבים:
אבי יששכרוף - aviissacharoff@walla.com
אמיר תיבון - amir.tibon@walla.co.il
אמיר בוחבוט: amirbohbot@walla.com

טנקים של צה"ל חוזרים מרצועת עזה לעבר ישראל – 3 באוגוסט 2014(צילום: רויטרס)
טנקים של צה"ל חוזרים מרצועת עזה לעבר ישראל – 3 באוגוסט 2014(צילום: רויטרס)
פינוי נפגעים מחוץ לבית הספר של אונר"א ברפיח(צילום: AP)
כוחות צה"ל בגבול הרצועה(צילום: יותם רונן)
כוחות צה"ל בשטחי הכינוס בדרום על גבול רצועת עזה הבוקר, אוגוסט 2014(צילום: יותם רונן)
כוחות צה"ל בשטחי הכינוס בדרום על גבול רצועת עזה הבוקר, אוגוסט 2014(צילום: יותם רונן)
כוחות צה"ל בשטחי הכינוס בדרום על גבול רצועת עזה הבוקר, אוגוסט 2014(צילום: יותם רונן)
כוחות צה"ל בשטחי הכינוס בדרום על גבול רצועת עזה הבוקר, אוגוסט 2014(צילום: יותם רונן)
כוחות צה"ל בשטחי הכינוס בדרום על גבול רצועת עזה הבוקר, אוגוסט 2014(צילום: יותם רונן)
הריסות בשכונת חוזאעה במזרח חאן יונס(צילום: רויטרס)
הריסות בתים בכפר חוזאעה שבמזרח חאן יונס – רצועת עזה, 3 באוגוסט 2014(צילום: רויטרס)
כוחות צה"ל בשטחי הכינוס בדרום על גבול רצועת עזה הבוקר, אוגוסט 2014(צילום: יותם רונן)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully