טביעת מעבורת התלמידים בקוריאה

שלב אחר שלב: הטעויות שהובילו לאסון המעבורת

פנייה חדה, ניסיון לקצר את המסלול או התנגשות בסלע? עדיין לא ברור מה הוביל לטביעת הספינה הדרום-קוריאנית אך ברור שלצוות יש חלק נכבד בטרגדיה. כתב אישום הוגש נגד הקברניט

סוכנויות הידיעות
צילום: רויטרס, עריכה: יותם בן-דוד

273 מנוסעי המעבורת הדרום-קוריאנית שטבעה עדיין מוגדרים נעדרים וטרם ברור מה בדיוק הוביל לטרגדיה הנוראה, אך ככל שחולף הזמן מתברר ששרשרת של טעויות קדמה לה. אמש (שישי) דיווחה סוכנות הידיעות הדרום-קוריאנית Yonhap כי כתב אישום הוגש נגד קברניט המעבורת, לי ג'ון-סוק, שתועד נמלט ממנה בעוד שלנוסעים נאמר להישאר בתוכה. הוא הואשם, בין היתר, בעבירות של רשלנות וגרימת חבלה. שני אנשי צוות נוספים צפויים להיעצר בקרוב.

טביעת המעבורת - סיקור מיוחד:
"לנוסעים נאמר להישאר - הקברניט נטש את המעבורת"
"הקברניט לא היה על ההגאים, אולי גם לא על הגשר"
"לא השתמשו בכלל בסירות ההצלה"

במסגרת החקירה, נבדקת האפשרות שפנייה חדה גרמה למטען שנשאה הספינה באופן לא מאובטח לסטות באופן חד לאחד מצדי המעבורת. על פי הערכה זו, זה מה שגרם לספינה לנטות על צדה ואחר כך לטבוע עם כניסת כמויות אדירות של מים לתוכה. אפשרות נוספת, לדברי מפקד המשטרה הימית של קוריאה הדרומית, שהמעבורת סטתה מהכיוון המתוכנן שלה, אך לפי שעה, לא ברורה הסיבה לסטייה מהנתיב.

טוב לדעת (מקודם)

הסוד של בי-קיור לייזר: איך זה עובד להפחית את הכאב?

לכתבה המלאה
החיפושים אחר ניצולים נוספים נמשכים (צילום: רויטרס)

אחת האפשרויות הן שבעקבות עיכוב של שעתיים שנוצר בגלל הערפל ששרר במקום, אנשי הצוות ניסו, אולי, לקצר את זמן ההגעה ליעד ולקצר את המסלול. אפשרות נוספת היא שהספינה פגעה בסלעים בשוגג, שכן ניצולים שהיו על הסיפון סיפרו ששמעו "התרסקות וקול של שפשוף".

עם תחילת האירוע, בזמן שהקברניט ואנשיו נמלטו מהספינה, נאמר למאות הנוסעים להישאר בפנים ולחגור חגורות הצלה. במשך 50 דקות, על פי העדויות, נאמר לנוסעים שלא לזוז ממקומם - גם אם הספינה ממשיכה לנטות. רק אחר כך הורה הקפטן לנטוש את הספינה, אך לא ברור אם ההודעה הקריטית הזו הגיעה לכל 475 הנוסעים, שלפחות 29 מתוכם, ובוודאי הרבה יותר, לא שרדו את התאונה.

עד כה נמצאו 29 גופות (צילום: רויטרס)

כלי תקשורת בקוריאה הדרומית דיווחו הערב כי הגופות של הנוסעים שהתגלו היו במצב ריקבון המעיד על כך שהנוסעים הללו מצאו את מותם לפני ימים אחדים. "קשה לומר בדיוק מתי הם מתו כי חישוב הזמן שבו היו הגופות במים ובקרקע הוא קשה", הסביר מומחה.

מוקדם יותר היום נודע שקאנג מין-קיו, סגן מנהל תיכון דנוון באנסאן שבמדינה התאבד הבוקר, שלושה ימים לאחר התהפכות המעבורת עליה היו מאות מתלמידי בית ספרו. סגן המנהל בן ה-52, שחולץ מהמעבורת, ככל הנראה תלה את עצמו על עץ בגבעה הסמוכה לאולם ספורט בג'ינדו, שם הוקם חדר המצב של אסון המעבורות עבור משפחות הקורבנות.

צוותי החיפושים באזור בו שקעה המעבורת (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

(עדכון ראשון: 22:41)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully