הנשים של רנצי: הממשלה החדשה באיטליה תחזיק מעמד?

מתיאו רנצי הושבע לרה"מ הרביעי באיטליה מאז 2011, ורה"מ היוצא בקושי הביט בעיניו של המורד שהדיח אותו. פרשנים: הממשלה החדשה חסרת ניסיון, רנצי - אקרובט ללא רשת ביטחון

סוכנויות הידיעות
חיוכים מאולצים. רנצי, מימין, מקבל את "פעמון הקבינט" מרה"מ היוצא לטה (צילום: AP)

מתיאו רנצי הפך אתמול (שבת) לראש הממשלה הצעיר ביותר בתולדות איטליה. בגיל 39 בלבד, מנהיג השמאל-מרכז הושבע ברומא לתפקיד, ולצדו מונתה ממשלה צעירה, שרבים משריה חסרי ניסיון מיניסטריאלי.

הטקס ברומא נערך באווירה מתוחה. ראש הממשלה היוצא, אנריקו לטה, שמר על פנים קפואים כשלחץ את ידו של מחליפו הצעיר. רנצי, מדריך צופים לשעבר שהתפרסם כראש עיריית פירנצה, הנהיג מרד במפלגה והדיח את לטה מהתפקיד. טקס העברת "פעמון הקבינט" ארך 20 שניות בלבד; לטה נמנע מלברך את הבוגד ולא הביט בעיניו.

טוב לדעת (מקודם)

איך צפוי להיראות עתידנו בעידן הרכבים האוטונומיים?

יניב הלוי
לכתבה המלאה

בממשלה החדשה שמונה שרים ושמונה שרות – שוויון ראשון בין המינים בממשלות איטליה. תקדים נוסף הוא מינוי אישה, הסנאטורית הדמוקרטית רוברטה פינוטי, לשרת ההגנה. בכך נמשכת המגמה האירופית למינוי נשים לתפקיד הבכיר, כפי שנעשה לאחרונה בגרמניה, בשבדיה, בנורבגיה ובהולנד.

פרשנים באיטליה מביעים חשש כי היעדרם של שמות מוכרים בממשלה החדשה עלול לאתגר את רנצי, במאמצו לאושש את הכלכלה השלישית בגודלה בגוש האירו. במאמר המערכת ב"לה רפובליקה" נכתב כי "רנצי מהמר, ומטיל את הכל על כתפיו-שלו ועל האנרגיות הפוליטיות שלו. הוא אקרובט שמהלך בשחקים, לבד וללא רשת בטיחות. יש לקוות שהוא יצליח, אחרת נישאר עם הליצנים הפופוליסטיים" - (מפלגת חמשת הכוכבים של בפה גרילו).

נשיא איטליה ג'יורג'יו נפוליטנו עם רה"מ רנצי והשרות החדשות (צילום: AP)

רנצי, שהדיח את ראש הממשלה לטה בתואנה כי התעכב בקידום רפורמות כלכליות, מינה לשר האוצר את פייר קרלו פדואן, הכלכלן הראשי של ה-OECD. פדואן היה בכיר בקרן המטבע הבינלאומית, אך הוא חסר ניסיון בפוליטיקה. הוא הטכנוקרט הרביעי ברצף שימלא את התפקיד, כמתווך הראשי בין רומא לבנק המרכזי של אירופה ולמשרד האוצר בוושינגטון.

שרת החוץ תהיה פדריקה מוגריני, בת 40, שתחליף את השרה אמה בונינו. היא נבחרה לפרלמנט ב-2008 והייתה שגרירת איטליה בנאט"ו. לשרת המסחר מונתה פדריקה גווידי, מנהלת חברת האלקטרוניקה "דוקאטי". שרת החינוך היא סטפניה ג'יאניני, שרת הבריאות - ביאטריס לורנצין, השרה לפיתוח אזורי - מאריה כרמלה לאנצטה, השרה לשירות ציבורי - מריאנה מדיה, והשרה המקשרת עם הפרלמנט - מאריה אלנה בושי.

רנצי, בן 39, הוא ראש הממשלה הרביעי מאז 2011, ומעולם לא כיהן כחבר פרלמנט. בחודש הבא בכוונתו להציג רפורמה לשינוי חוק הבחירות, אותה רקם עם יריבו מהימין סילביו ברלוסקוני. לאחר מכן יחשוף תכנית ליצירת משרות חדשות, במדינה שבה האבטלה בקרב הצעירים מרקיעה ל-40%.

לקריאה נוספת
ילד הפלא ינהיג את איטליה: מהפכה או הימור מסוכן?
איטליה: הקואליציה התמוטטה, ראש הממשלה יתפטר
בלי מסכות, עם קמטים: ברלוסקוני נחשף כ"פרש הגאה"

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully