החולות הנודדים של הטרור: מסיני לתוככי מצרים

גל פיגועי הטרור שהרעידו הבוקר את קהיר הוא רק חלק מתהליך עמוק ורחב שהשפעתו כבר החלה. כעת, דווקא פעולות צבא מצרים לסכל את הטרור בסיני הן שהביאו לזליגתו ללב המדינה

אבי יששכרוף
24/01/2014
הטרור זולג מסיני הישר ללב מצרים. קהיר, הבוקר(צילום: רויטרס)

אם לרגע אחד חשבו מפקדי כוחות הביטחון המצריים לטפוח לעצמם על השכם לנוכח הירידה במספר הפיגועים בסיני, בא גל פיגועי הטרור בקהיר הבוקר (שישי) וחשף את המציאות העגומה: הטרור שהיכה בחצי האי, נדד מערבה ודרומה, לקהיר ולערים אחרות במצרים.

עוד בוואלה! חדשות:
כך נלחם שב"כ ב"אוניברסיטת הטרור" של אל-קאעדה
מתמסד: חמאס הופך לרשות הפלסטינית
שולמית אלוני הלכה לעולמה בגיל 85

בין החודשים יולי לדצמבר 2013, נרשמה ירידה תלולה ודרמטית במספר המתקפות של גורמים קיצוניים בחצי האי סיני נגד צבא מצרים. אם לפני כחצי שנה אירעו יותר מ-100 פיגועי ירי בחודש בחצי האי, הרי שבחודש שעבר ניתן היה לספור אותם על יד אחת. את השינוי המשמעותי לכך ניתן לייחס לשתי התפתחויות - חיובית ושלילית.

עוד בוואלה!

ארוחה שלמה בסיר אחד: תבשיל צ'ילי קון קרנה על מדורה בשטח

וואלה! רכב בשיתוף דאצ'יה
השלכות שליליות על האזרחים המצרים. הפיגוע בקהיר, הבוקר(צילום: רויטרס)

הראשונה היא שצבא מצרים רשם בחודשים האחרונים הצלחות ניכרות במלחמה בטרור בסיני. אמנם היו לו לא מעט נפגעים בלחימה המתישה בחצי האי נגד כנופיות אל-קאעדה, אך המודיעין והצבא הצליחו במקום שבעבר נכשלו בו. הם החלו בהקמתה של רשת מודיעין שכוללת גיוס מקורות אנושיים וטכנולוגיים, חסמו כמעט את כל המנהרות לרצועת עזה ואף גייסו כמה מראשי השבטים בסיני לטובת קמפיין למסירת כלי נשק לא חוקיים. רק השבוע הסתיים מבצע שלישי למיגור התופעה - בהצלחה מרשימה צריך לומר. מערך הכוחות של צבא מצרים, שכולל כוחות קומנדו וחיל אוויר, מצליח לפגוע בריכוזים של אנשי אל-קאעדה או לכתרם – כפי שאירע בג'בל חלאל, אשר הכוחות המצריים נמנעים מלהיכנס אליו מחשש להסתבכות קרקעית. הצבא המצרי ממשיך בלחימה העיקשת בצפון-מזרח סיני, והיא כוללת פעילות ענפה נגד המנהרות שנחפרו בין רצועת עזה לסיני.

ההתפתחות השנייה חשובה לא פחות, אך בעלת השלכות שליליות על האוכלוסייה במצרים. פעילי הטרור שנמלטו מחצי האי סיני מאימת הצבא המצרי החלו בחודש האחרון למקד את פעילותם בתוך המדינה - ובעיקר בקהיר. רק היום נהרגו חמישה אנשי כוחות ביטחון מצרים ועשרות נפצעו בשלוש מתקפות שונות. מלבד גל ההתקפות הבוקר, אתמול התגלה מאגר ענק של חומרי נפץ, שאמור היה להתפוצץ בפורט סעיד ובמהלך השבוע נהרגו חמישה שוטרים מצרים בבני-סוויפ. והרשימה עוד ארוכה.

הארגון שירה לעבר אילת הוא האחראי לפיגועים במצרים. אזרח בקהיר, הבוקר(צילום: רויטרס)

את רוב הפיגועים יזם ארגון "אנסאר בית אל-מקדס" המזוהה עם אל-קאעדה. הוא קיבל אחריות גם לפיגוע שאירע הבוקר במפקדת המשטרה במרכז קהיר. מדובר באותו ארגון שקיבל אחריות גם על ירי הרקטות השבוע לעבר אילת וניתן לשער שישראל ומצרים משתפות פעולה במאבק נגד קבוצה הזו. הארגון מפעיל רשת של פעילי טרור - מצרים ואזרחים זרים, והצליח לבסס תמיכה גם בקרב האוכלוסייה הבדואית בסיני. העוני הרב בחצי האי וההקצנה הדתית היוו כר נוח לגיוס פעילים.

בנוסף, הארגון שומר על קשר הדוק עם רצועת עזה. חלק מאנשיו אף מקבלים סיוע באמצעי לחימה ואימונים מאנשי הארגון הפלסטיני "ג'יש אל-איסלאם", שבראשות מומתאז דורמוש. הכעס המצרי כיום כלפי חמאס לא נובע רק בשל קשריו ההדוקים עם "האחים המוסלמים" במצרים, אלא גם כיוון שבמשך תקופה ארוכה הוא העלים עין מהקשר בין דורמוש בעזה לבין "אנסאר בית אל-מקדס" בסיני. למעשה, כוחות הביטחון המצרים האיצו את פעילותם נגד המנהרות ונגד פעילי הטרור בסיני, כאשר הבינו שקבוצות הג'יהאד העולמי הפועלות בחצי האי אינן מסתפקות עוד במתקפות נגד ישראל אלא גם מבקשות לפגוע גם בצבא המצרי ובנכס הלאומי החשוב ביותר - תעלת סואץ.

פצוע באחד הפיגועים הבוקר בקהיר(צילום: רויטרס)

ואי אפשר להתעלם גם מהיום ההיסטורי שבו התרחש גל הפיגועים הזה. מחר יצוין יום השנה למהפכת 25 בינואר 2011. שלוש שנים חלפו מאז אותה הפגנת המונים שהובילה לנפילתו של הנשיא חוסני מובארק, ולשינוי פניה של המדינה. הצבא אמנם הצליח לייצב את השלטון החדש, ועוד השנה צפויות בחירות לנשיאות ולפרלמנט, אך עדיין, המחאה נגד המשטר החדש נמשכת. כל יום יוצאים מאות אם לא אלפים לרחובות כדי למחות על סילוקם של "האחים המוסלמים". אבל הפיגועים היום לא יסייעו להם בגיוס עוד תומכים למחאה המתוכננת למחר נגד הצבא - להיפך. הפיגועים יוצרים זיקה בעיני הציבור הרחב בין "האחים המוסלמים" לבין הטרוריסטים על אף שלא קיים קשר כזה בהכרח. עדיין, חלקים נרחבים מהאוכלוסייה תומכים ב"אחים המוסלמים", וקשה לראות את המציאות הפוליטית והביטחונית של מצרים מתייצבת בתקופה הקרובה, ללא אפילו קמצוץ של שיתוף פעולה בין הצבא לבין היריבים המושבעים.

חמישה הרוגים ועשרות פצועים בסדרת פיגועי טרור בקהיר, ינואר 2014(צילום: רויטרס)
חמישה הרוגים ועשרות פצועים בסדרת פיגועי טרור בקהיר, ינואר 2014(צילום: רויטרס)
חמישה הרוגים ועשרות פצועים בסדרת פיגועי טרור בקהיר, ינואר 2014(צילום: רויטרס)
  • מצרים
  • חצי האי סיני

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully