המלחמה על סוריה

"הרג תעשייתי": ראיות מחרידות לפשעי מלחמה של אסד

ה"גרדיאן" ו-CNN פרסמו דוח המתאר פשעי מלחמה בהיקף בלתי נתפס והמציג עינויים והרג של 11 אלף עצירים שהוחזקו על ידי המשטר הסורי. "אקדח מעשן שכל תובע מחפש". התמונות קשות

21/01/2014
צילום: רויטרס, תמונות מתוך הדוח; עריכה: גדי וינסטוק; קריינות: אביב אברמוביץ'

רגע לפני ועידת הפיוס הסורית "ז'נבה 2", התמונות מדברות בעד עצמן: מאגר ענק של ראיות מחרידות שהוברחו מסוריה עשוי להוכיח את מה שרבים ניסו לטעון מאז תחילתה של מלחמה האזרחים: פשעי מלחמה, התעללות ועינויים בקנה מידה בלתי נתפס, שמשטרו של הנשיא בשאר אסד אחראי להם. מדובר בתמונות קשות ביותר שהצביעו על הרג שיטתי של כ-11 אלף עצירים שמתו בתקופה שבה הוחזקו על ידי כוחות הביטחון הסוריים.

לקריאת הדוח המלא

עוד על מלחמת האזרחים בסוריה:
אסד: אני מתקשה להסביר את המלחמה לילדיי
כך מסייע הביון המערבי לאסד לשרוד מול אל-קאעדה
האופוזיציה הסורית הכריעה: תשתתף בוועידת השלום בשוויץ

אזהרה: התמונות קשות לצפייה

טוב לדעת (מקודם)

הלחצן שיכול להציל את חייך במקרה חירום רפואי

מוגש מטעם שחל
דוח החושף ראיות מהזוועות שמעולל משטר אסד(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מתוך הדוח שפורסם)

הממצאים, שאותם הבריח צלם במשטרה הצבאית הסורית שערק וברח מהמדינה, נבדקו בקפדנות ונמצאו אמינים על ידי שלושה תובעים בינלאומיים: דזמונד דה סילבה, התובע הראשי בבית המשפט המיוחד בסיירה לאון; ג'פרי נייס, התובע הראשי במשפטו של נשיא יוגוסלביה סלובודאן מילושביץ'; ופרופ' דיוויד קריין, שהיה אחראי להגשת כתב האישום נגד נשיא ליבריה לשעבר צ'רלס טיילור. הדוח בנושא, בן 31 עמודים, פורסם אמש (שני) ב"גרדיאן" וב-CNN, לא לפני שהופץ גם לאו"ם, לממשלות ולארגוני זכויות אדם.

דוח החושף ראיות מהזוועות שמעולל משטר אסד(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מתוך הדוח שפורסם)

התמונות, שאותן נדרש לצלם העריק – שכונה "קיסר", הן של עצירים שמתו בין מרץ 2011 לאוגוסט האחרון. רבים מהעצירים שנראים בהן הם גברים צעירים וכחושים שעליהם כתמי דם, סימני עינויים, לחלקם אין עיניים, ועל אחרים סימני חנק או התחשמלות. "קיסר" הבריח את התמונות בכרטיסי זיכרון לאיש קשר באחד מארגוני האופוזיציה הסורית, "התנועה הלאומית הסורית". זו נתמכת על ידי קטאר, שמממנת ומחמשת קבוצות מורדים וקוראת להעמיד את אסד לדין בגין פשעי מלחמה.

האו"ם וארגוני זכויות אדם תיעדו זה מכבר עינויים מצד המשטר – וגם מצד המורדים הסורים – אולם מאגר הראיות הנוכחי הוא ככל הנראה הגדול והמשמעותי ביותר שפורסם מאז תחילת המלחמה.

דוח החושף ראיות מהזוועות שמעולל משטר אסד(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מתוך הדוח שפורסם)

לפי הדוח, הסיבה שבגינה התבקש "קיסר" לצלם את הגופות הייתה כפולה: להנפיק תעודת פטירה ללא צורך שמשפחות העצורים ידרשו לראות את הגופה, וכך להימנע מתיעוד אמת של מקרי המוות; וכדי לאשר כי ההוראות להוציא להורג אנשים מסוימים אכן בוצעו. לפי הדוח, למשפחות המתים אמרו כי סיבת המוות של יקיריהם הייתה "התקף לב" או "בעיות נשימה". "קיסר" לא טען שהיה עד להוצאות להורג או לעינויים, אולם תיאר מערכת ביורוקרטית, שלפי הדוח "עברו" בה כ-50 גופות מדי יום, שצולמו כאמור.

שלושת התובעים הביעו סיפוק כי ואמרו יש "ראיות ברורות שניתן להציג כעובדות בפני בית משפט, על עינוי שיטתי והרג של עצורים על ידי סוכנים של הממשלה הסורית". לדבריהם, הדבר יסייע לבסס את הטענות בדבר פשעים נגד האנושות שנעשו על ידי משטרו של אסד. אחד מהם, דזמונד דה סילבה, התובע הראשי לשעבר בבית המשפט המיוחד בסיירה לאון הגדיר את שהתרחש בסוריה "הרג בקנה מידה תעשייתי". "זה אקדח מעשן מהסוג שלא היה לנו קודם לכן", אמר ל"גרדיאן".

דוח החושף ראיות מהזוועות שמעולל משטר אסד(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מתוך הדוח שפורסם)

קריין אמר כי "כעת יש לנו הוכחות ישירות למה שעלה בגורלם של אנשים שנעלמו. מדובר בראיה הישירה הראשונה למה שקרה לפחות ל-11 אלף בני אדם שעונו הוצאו להורג ואז נפטרו מהם. זה סוג הראיות שתובע מחפש ומייחל לו".

על אף הראיות המזוויעות, אין משמעות הדבר שאסד יעמוד לדין בבית הדין הפלילי בהאג. ראשית, סוריה איננה מדינה חברה בבית הדין. בנוסף, נדרשת פנייה מצד מועצת הביטחון של האו"ם, ואין ודאות כי זו תזכה לגיבוי מצד ארצות הברית ובריטניה. ייתכן כי רוסיה, בעלת בריתה של סוריה, אף תפעל כדי למנוע פנייה שכזו.

(עדכון ראשון: 23:30)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully