המתנחלים המתפרעים הושפלו, בצה"ל חוששים שיחזרו לנקום

בפיקוד מרכז נערכים בכוחות מתוגברים מחשש שפעילי ימין ינסו לבצע "תג מחיר" בתגובה להחזקתם של חבריהם בכפר ליד שכם. ההערכה היא שהפלסטינים שהגנו על המתנחלים מנעו לינץ'

  • מתנחלים
  • פלסטינים
יהושע בריינר
צילום: רויטרס, זאכריה, רבנים למען זכויות אדם, עריכה: מיכאל ברגמן, קריינות: לירון בארי

שעות לאחר שחרורם של המתנחלים שנלכדו בכפר ליד שכם, בצה"ל נערכים הלילה (רביעי) בכוחות מתוגברים באזור מחשש שפעילי ימין קיצוניים ינסו לבצע פעולות "תג מחיר" בתגובה ל"תמונות ההשפלה", בהן נראו המתנחלים משוחררים לידי צה"ל כשעל פניהם דם. במקביל, נמשכת חקירת האירוע לאחר שכל המתנחלים שנעצרו בתום האירוע שוחררו למעצר בית. ארבעה מתנחלים, שנזקקו לטיפול רפואי, פונו לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים.

חדשות נוספות מהארץ:
תיעוד: לוחמי העילית אולצו לזחול בתחתונים בשלג
המסעדנים בהלם מהמשך השביתה: "שוברים את הראש"
בנט נגד ארה"ב: "ידידותינו דוחקות בנו להתאבד"

טוב לדעת (מקודם)

כך תשפרו את הביצועים במיטה - עם מבצע בלעדי לחגים

לכתבה המלאה
המתנחלים ששוחררו אחר הצהריים בכפר ג'אלוד (צילום: זכאריה, רבנים למען זכויות אדם)

מתחקיר האירוע עד כה, עולה כי כמה שעות לאחר שהמנהל האזרחי עקר שני כרמים של יהודים שניטעו בניגוד לחוק באזור ההתנחלות שילה, זיהתה תצפית של צה"ל קבוצה של כ-15 מתנחלים, חלקם רעולי פנים, נכנסת למבנה בכפר ג'אלוד כשהמון פלסטיני מקיף אותם. למקום הוזעקו כוחות גדולים במיוחד, שכללו ארבע פלוגות של צה"ל ובהן עשרות חיילים, וכן כוחות משטרה שהגיעו למקום.

עשרות חיילים נשלחו לכפר (צילום: זכאריה, רבנים למען זכויות אדם)

מפקד הגדוד, שהגיע בעצמו למבנה בו הוחזקו המתנחלים, ראה אותם חבולים ולצדם כמה מבוגרים פלסטינים. מבירור מהיר שערך, עלה כי אותם פלסטינים מנעו מההמון לבצע לינץ' במתנחלים המבוהלים. אחד הפלסטינים שהיו במקום, כך עלה, הוא קצין במשטרה הפלסטינית. לצדו היה זכריה סאדה, פעיל בארגון "רבנים למען זכויות אדם". בשלב זה, החל המג"ד לנהל דין ודברים עם הפלסטינים על מנת שאלה ישחררו את המתנחלים בהסכמה. לאחר כשעה וחצי, הועברו פעילי הימין לרכבי צה"ל – בסיוע הפלסטינים.

המתנחלים הוחזקו בכפר במשך כשעתיים (צילום: זכאריה, רבנים למען זכויות אדם)

בחטיבת בנימין בטוחים שהמתנחלים שנכנסו לכפר התכוונו לבצע פעולת "תג מחיר", ודוחים את טענותיהם לפיהן הגיעו לאזור כדי לטייל. על אף שברור שזיהוי מוקדם יותר של כניסת המתנחלים לכפר היה יכול למנוע את תפיסתם והחזקתם במבנה במשך כשעתיים, בחטיבה שיבחו את פעולת המג"ד בשטח, שהעדיף להידיין עם הפלסטינים ולא להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות. בפיקוד מרכז מעריכים כי ללא התערבות המבוגרים הפלסטינים שחצצו בין הניצים, האירוע היה עלול להסתיים בצורה קשה הרבה יותר.

לפניות לכתב יהושע בריינר: joshjosh@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully