הפגנת ענק של פליטים בתל אביב: "לא באנו לפגוע באיש"

כ-5,000 בני אדם מחו נגד מדיניות הממשלה ומעצר מבקשי המקלט במתקן "חולות". הם צעדו מגינת לונסקי לכיכר רבין. אחד המשתתפים: "באנו רק כדי לקבל את חיינו בחזרה"

דנה ויילר-פולק
צלם: דניאל בוק, עריכה: טל רזניק

כ-5,000 בני אדם השתתפו אמש (שבת) בצעדת מחאה שקטה בלב תל אביב נגד מעצר מבקשי המקלט בישראל. המוחים התכנסו בגינת לוינסקי בדרום העיר, ומשם הם צעדו לשדרות רוטשילד, לכיכר הבימה ולבסוף הגיעו לכיכר רבין. מארגני ההפגנה מחו נגד "כליאה ללא משפט של מבקשי מקלט ונגד הגל החדש של מעצרי פליטים בעירנו". המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב, בין היתר, באנגלית: "אנחנו פליטים", "נולדנו להיות חופשיים", "אנחנו לא פושעים - אנחנו רק פליטים", "חופש לכולם" ו-"גם אני פליט".

עוד בנושא מאבק מבקשי המקלט:
גדעון סער ב"חי בכנסת": מסתננים מתל אביב יוזמנו למתקן
”בגלל טעות”: 150 מבקשי מקלט ישוחררו ממעצר?
לפני שבוע, כאלף הפגינו בתל אביב: ”פליטים אינם פושעים”

עוד בוואלה!

חיי מין לא מספקים? כך תשפרו ביצועים - במבצע מיוחד

לכתבה המלאה
המפגינים, הערב (צילום: יותם רונן)

עמנואל, אזרח אריתריאה השוהה בישראל שנתיים וחצי הגיע להפגנה. "המצב היום לא הגיוני כשבישראל עשרות אלפי פליטים והמדינה מבקשת לזרוק אלפים בודדים לכלא", הוא אמר. "כשביקשתי להגיש בקשה למקלט, אמרו לי 'לא צריך כי אתה מוגן' אבל איך אני מוגן אם רוצים לזרוק אותי לכלא? איזה בעיות זה יפתור למדינה אם ישימו כמה אלפים בכלא, מה יהיה עם כל השאר? אנחנו בני אדם ורק מבקשים שיתייחסו אלינו ככה. לא באנו לעשות רע או לפגוע, רק לקבל את חיינו בחזרה".

"מנסים להפחיד את הפליטים ולהסית לשנאה"

יפעת סולל, ממארגני האירוע, התקשתה להבין גם היא את רציונל הממשלה. "במקום לייצר פתרונות בני-קיימא - לאפשר לפליטים לעבוד, לפזר אותם ברחבי הארץ לעבודה בחקלאות ובבניין, הממשלה ממשיכה במסע ההסתה נגדם באופן שבטח לא יפתור את הבעיות של תושבי דרום תל אביב המופקרים לחלוטין על ידי הממשלה הזו", אמרה. "יש לפעול למציאת פתרונות עבור בני אדם שנמלטו על חייהם ולא לליבוי שנאה".

היא הסבירה כי המפגינים "דורשים שמדינת ישראל תפעל בהתאם לחובתה החוקית והמוסרית ותכיר במבקשי המקלט כפליטים ותיתן להם את זכויותיהם. ציד האדם שנעשה ברחובות הערים השבוע לא מייצר שום פתרון, גם לא כליאתם של אלפים. זו פעולה שמטרתה להפחיד את הפליטים ולהסית לשנאה".

המפגינים צועדים בשקט עם נרות (צילום: יותם רונן)

בשבועות האחרונים, מאז נפתח מתקן הכליאה הפתוח "חולות" ליד קציעות בדרום הארץ, קיימו מבקשי המקלט עצמם כמה הפגנות בירושלים ובבאר שבע, במחאה על כליאתם במתקן החדש. שר הפנים אמר השבוע בתכנית "חי בכנסת" בוואלה! חדשות שלא מדובר במתקן סגור כפי שטוענים הפליטים וארגוני זכויות אדם. סער המחיש את העובדה שהמתקן איננו כלא כשאמר: "עובדה שיצאו ממנו אנשים שהולכים לירושלים ולבאר שבע".

עם זאת, מארגני ההפגנה טענו שמבקשי המקלט כלואים ללא משפט ולכן הם מזדהים איתם בצעידה שקטה. "נצעד בשקט למען כל תושבי דרום תל אביב שצורכיהם טרם נשמעו וטרם נענו זה שנים רבות. נצעד בשקט ומהשקט שלנו יעלה קול דממה רועמת, קול של צדק ושל חירות. נצעד בשקט, ומהשקט שלנו תעלה האמירה הרועשת: כולנו פליטים. כולנו בני אדם. כולנו כמהים לחופש", נכתב בהזמנה להפגנה.

עדכון ראשון - 19:10

לפניות לכתבת דנה ויילר-פולק - danawp@walla.com

(צילום: יותם רונן)
(צילום: יותם רונן)
(צילום: יותם רונן)
(צילום: יותם רונן)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully