הפלסטינים דורשים חקירה בינלאומית ל"רצח" ערפאת

בשביל תושבי הגדה המערבית, הדוח השווייצרי שפורסם הוא "האקדח המעשן" שאישר את החשד - ערפאת נרצח וישראל אשמה. אך האם זה יספיק לפלסטינים בשביל לצאת להפגין?

אבי יששכרוף

הדוח של האוניברסיטה לרפואה משפטית בלוזאן שבשווייץ על נסיבות מותו של יאסר ערפאת, שהוזמן על ידי ערוץ אל-ג'זירה, מתפרסם בעיתוי מעט חשוד - ימים בודדים לפני יום השנה התשיעי למותו של סמל המאבק הפלסטיני, שכונה אבו עמאר. על פי הדוח בן 108 עמודים, קיים חשד סביר, המוערך ב-83% דיוק, לפיו ערפאת מת ב-11 בנובמבר 2004 כתוצאה מהרעלת החומר הרדיואקטיבי פולוניום-210.

על פי הממצאים, ריכוז החומר שהתגלה בעצמותיו של ערפאת בדגימות שנלקחו מקברו בנובמבר 2012 – גם אז, בקרבה ליום השנה למותו – גבוה פי 18 ואף יותר מהריכוז הנורמלי. הדוח, עליו חתומים שישה מדענים, מהווה כעת את ההוכחה עבור הפלסטינים כי מה שחשדו בו היה נכון: יאסר ערפאת נרצח.

שלושה צוותים היו מעורבים בבדיקת שרידי גופתו של יאסר ערפאת. הצוות הצרפתי טרם פרסם את מסקנותיו, צוות נוסף מרוסיה, שלפני כחודש נטען כי הודיע שאין הוכחות להרעלתו, אך חברי הצוות טענו שכלל לא התבטאו בנושא, והצוות השווייצרי שאחראי לדוח הנוכחי. בערוץ אל-ג'זירה, שהחל את הבדיקה בנושא, שודרו אתמול התמונות של שלושה מאנשי המכון כשמסרו את הדוח לאלמנתו של המנהיג, סוהא ערפאת, וקבעו באופן נחרץ כי "זהו האקדח המעשן", וניתן לקבוע כי ערפאת חוסל.

עוד בוואלה!

מה חשוב לדעת בעת תאונה, ובתביעת ביטוח רכב

לכתבה המלאה

"ערפאת היה מבודד ולא רלוונטי"

מיד לאחר מכן התראיינו סוהא ובתה זהווא על התחושות שעולות בהן. הפרסום הזה עורר כצפוי סערה בכלי התקשורת הפלסטיניים. ההצהרה האחרונה בנושא שייכת לחבר הוועד הפועל של אש"ף, ואסל אבו יוסף, שטען כי על הקהילה הבינלאומית להקים ועדת חקירה מיוחדת שתבדוק את הרצח של ערפאת. אבו יוסף הסביר כי כפי שבית הדין הבינלאומי בהאג חקר את רצח רפיק אל-חרירי, כעת יש לנקוט צעד דומה.

אינה יודעת מי עומד מאחורי הרצח. סוהא ערפאת באולמי אל-ג'זירה (צילום: רויטרס)

הרשות הפלסטינית שומרת על זהירות רבה לעת עתה. צוות מטעמה, בראשות תאופיק טיראווי, קיבל לידיו את הדוח, והיא צפויה לפרסמו באופן רשמי בימים הקרובים, על אף שהוא כבר נגיש לכל באתר האינטרנט של אל-ג'זירה. לדברי אלמנתו של ערפאת, היא אינה יודעת מי עמד מאחורי הרצח והדוח עצמו כלל אינו מתיימר לענות על שאלה זו.

עבור הפלסטינים, עם זאת, לא היה ואין כעת כל סימן שאלה לגבי מותו של ערפאת – הוא הורעל וישראל היא האשמה במעשה. זאת, על אף שאין אפילו שמץ של רמז כי לישראל היה עניין בחיסול ערפאת. יותר מפעם אחת אמר ראש לשכת אריאל שרון, דב וייסגלס, כי באותה תקופה ערפאת היה מבודד ולא רלוונטי ומכאן, לישראל לא היה צורך של ממש לפגוע בו.

הדברים הללו אינם מספיקים כדי לערער את האמונה הרווחת בקרב הציבור הפלסטיני. מבחינתם, הרצח הוא ודאי וכך גם זהות המבצעת. ועדיין, ספק אם ההמונים בגדה המערבית צפויים לצאת כעת לרחובות כדי למחות על הרצח, לפי הגדרתם. ברור כי זו פגיעה בלאומיות הפלסטינית ובאיש שהיה סמלה, אך מכאן ועד רעידת האדמה שדוח שכזה יכול היה לייצר לפני כמה שנים, הדרך ארוכה. הגדה המערבית מעדיפה את הנוחות והשקט על פני פתיחת קברים שייצרו מחדש הפגנות ועימותים.

לקריאה נוספת
ערפאת הורעל? בישראל דוחים: ”אולי קרוביו עשו זאת”
תחקיר אל-ג’זירה: האם יאסר ערפאת הורעל?
עוד אימות לגרסת שב”ס: ג’ראדאת לא הורעל למוות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully