פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   במבצע חשאי: ישראל העלתה 17 יהודים מתימן

   על רקע התגברות האנטישמיות בארצם, יחיא קרני ואחיו חיים ונשותיהם עלו מתימן ואוחדו עם ילדיהם, שנשלחו לארגנטינה לפני כשנתיים. הם יקלטו במרכז של הסוכנות היהודית בדרום

   במבצע חשאי: ישראל העלתה 17 יהודים מתימן
   צילום: באדיבות הסוכנות היהודית, עריכה: מיכאל ברגמן

   במבצע חשאי של הסוכנות היהודית, בסיוע משרד הפנים, משרד החוץ ומשרד הקליטה, הועלו הערב (רביעי) לארץ 17 יהודים מתימן. במסגרת המבצע עלו ארצה ארבעה הורים מתימן שאוחדו עם ילדיהם שעלו במקביל מארגנטינה. העולים החדשים יקלטו באחד ממרכזי הקליטה של הסוכנות היהודית בדרום הארץ.

   המבצע המורכב החל באוגוסט 2011. חסידי סאטמר שכנעו קבוצה של 30 יהודים מתימן להגיע ללונדון, עם הבטחה שיוכרו כפליטים. רק לאחר שיצאו מתימן נודע לחברי הקבוצה שכניסתם ללונדון לא תתאפשר והם הובאו על ידי החסידים לארגנטינה. בין היהודים שהובאו לארגנטינה היו גם ששת ילדיו של יחיא קרני וכן ארבעת ילדיו של חיים קרני. היום העלתה הסוכנות היהודית במקביל את שני זוגות ההורים מתימן ואת ילדיהם מארגנטינה.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   המבצע המורכב החל באוגוסט 2011. ההורים מחכים (צילום: מושיק ברין)

   מאז 2008 גברו ההתנכלויות ליהודי תימן שנתונים לאיומים מצד מוסלמים קיצוניים. ההתנכלויות החמירו עוד יותר לאחר הדחתו של הנשיא עלי עבדאללה סאלח. בדצמבר 2008 נרצח המורה היהודי משה נהרי בחודש מאי 2012 נרצח אהרון זינדני, אחד ממנהיגי הקהילה.

   קצב העלייה מתימן גבר מאד מאז ומראשית 2009 ועד היום הגיעו לארץ בסיוע הסוכנות היהודית 151 יהודים. מאז ראשית השנה עלו 45 עולים מתימן. על פי ההערכות של הסוכנות היהודית בתימן נותרו פחות מ- 90 יהודים, כמחציתם מתגוררים במתחם מוגן בצנעא.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   והילדים מגיעים (צילום: מושיק ברין)

   יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, אמר: "הערב היה לנו את הכבוד לנהל מבצע נדיר שמשלב גם הצלת נפשות, גם איחוד משפחות וגם עליה לישראל". הוא הוסיף כי "הסוכנות היהודית פועלת להעלות במהירות המרבית כל יהודי מתימן שמביע התעניינות בעלייה ארצה וכי אנשי הסוכנות נכונים לסייע לכל אחד מבניה ככל הניתן".

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   (צילום: מושיק ברין)

   לקריאה נוספת:
   אושר: כל בני הפלשמורה יועלו לארץ עד מרץ 2014
   המבצע הסודי של העלאת יהודי דמשק לישראל נחשף