ישראל לפלסטינים: שחרור 50 אסירים תמורת חידוש השיחות

מקורב לאבו מאזן סיפר לוואלה! חדשות סיפר כי ההצעה הישראלית נדחתה והסביר כי רק שחרורם של כל 107 האסירים ה"וותיקים" בישראל עשוי להביא לנכונות פלסטינית לחידוש השיחות

אבי יששכרוף
10/06/2013

האם שחרורם של 107 אסירים פלסטינים יניע מחדש את תהליך השלום? בכיר פלסטיני סיפר כי אם ישראל תסכים לשחרור האסירים ה"וותיקים" מבתי הכלא בישראל, עשוי הדבר להוביל לחידוש המגעים המדיניים בין הצדדים. הבכיר הפלסטיני, המקורב לאבו מאזן, אמר לוואלה! חדשות כי שחרורם של כל האסירים הוותיקים שנעצרו לפני הסכמי אוסלו הוא עניין אסטרטגי עבור הרשות ומכאן שאם ייצא לפועל, עשוי להוביל הדבר לנכונות פלסטינית לחידוש השיחות המדיניות. עם זאת, הוא סרב להתחייב כי לא יהיו תנאים פלסטיניים נוספים.

במערכת הביטחון אין התנגדות על רקע ביטחוני לשחרורם של 107 האסירים הוותיקים לאחר שחרור 1027 אסירים בעסקת שליט(צילום: רויטרס)

במקביל, מתברר כי במסגרת המגעים בין הרשות וישראל לפני כשנה, תוך השיחות שהתנהלו על חידוש המשא ומתן, הביעה ישראל נכונות לשחרר 50 אסירים ותיקים שנעצרו לפני הסכמי אוסלו, רובם עם דם על הידיים. השחרור אמור היה להיעשות בשלוש פעימות: 25 אסירים, 15 ועשרה. ההסכמה לשחרור האסירים נועדה לשכנע את הפלסטינים לחזור לשולחן המשא ומתן והותנתה בקיום מפגשים בין אבו מאזן ונתניהו. את המגעים ניהלו אז ראש צוות המשא ומתן של אש"ף, סאיב עריקאת, ושליחו המיוחד של ראש הממשלה למשא ומתן עם הפלסטינים, יצחק מולכו. במקביל, הועברו מסרים דומים גם למלך ירדן עבדאללה, שבארצו התנהלו כבר בעבר שיחות בין ישראל והרשות. שליח ישראלי מיוחד מטעם ראש הממשלה יצא לעמאן במטרה להציג למלך את ההצעה הישראלית.

בהנהגת הרשות הפלסטינית דחו אז את ההצעה. לטענת מקורות פלסטינים בכירים, שחרור 50 אסירים בלבד מתוך 127 (שהיו אז בבתי הכלא הישראלים) אינו מקובל. לראייתם אי אפשר להסכים לשחרור של רק חלק מהאסירים הוותיקים. בחודשים שלפני אותה הצעה, העבירה ישראל כמה הצעות אחרות לצד הפלסטיני, בניסיון לחדש את המשא ומתן. לטענת המקורות, ישראל הציעה תחילה לשחרר חמישה-שישה אסירים בלבד מתוך ה-127 - אולם בחלוף הזמן, הביעה נכונות לשחרר עוד ועוד אסירים מבין אותם "וותיקים".

אחת ההצעות הייתה לשחרר 25 אסירים בכמה פעימות, במקביל לחידוש המפגשים בין אבו מאזן ונתניהו, ולאחר כל פגישה יבוא שחרור נוסף של קבוצה של כחמישה אסירים - כשגם אז התנו בישראל את השחרור בקיום שיחות ישירות בין נתניהו ואבו מאזן. מנגד, הסכים אבו מאזן להיפגש עם נתניהו רק אם ישוחררו כל ה-127, אך לראייתו לא כדי לחדש את המו"מ, אלא כדי להבהיר לו מה נדרש בשביל לחדש את המגעים המדיניים. יש לציין כי במערכת הביטחון אין התנגדות על רקע ביטחוני לשחרורם של 107 האסירים הוותיקים שנותרו בכלא, בעיקר לאחר שחרורם של 1027 אסירים ואסירות לידי חמאס במסגרת עסקת שליט.

מלשכת ראש הממשלה לא נמסרה התייחסות לדברים.

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

מוגש מטעם בי קיור לייזר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully