אהרונוביץ': "התחנה התרשלה, וגרמה לרצח הילדות"

השר לביטחון הפנים ביקר פצוע מאירוע הירי בבנק בבאר שבע, והתייחס לרצח באזור ערד ולהדחת צמרת תחנת המשטרה. "מי שכשל לא ישאר בתפקיד". מפקד מחוז הדרום: "מתנצל בפני האם"

רמי שני
צילום: שי מכלוף, מאיר דהן; עריכה: יותם בן-דוד

"התרשלות של כל הצוות הבכיר של התחנה, שבגללו נרצחו שתי בנות" – כך התייחס הבוקר (שישי) השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', לרצח בכפר אל-פורעה שבנגב, להתנהלות המשטרה בעניין תלונה שהתקבלה אצלה יממה לפני הרצח, ולהדחת צמרת התחנה בעקבות האירוע. "מה שקרה בערד הוא אירוע לא טוב מבחינת התחנה", הסביר השר, בעת שביקר את עומר וואליד, שנפצע באירוע הירי בסניף הבנק בבאר שבע, המאושפז כעת בבית החולים סורוקה בעיר.

אהרונוביץ' הסביר: "בחקירה עלה כשל רב מערכתי בתחנה, ממפקד התחנה ולמטה, התרשלות של כל הצוות הבכיר של התחנה שבגללו נרצחו שתי בנות. אנחנו נבדוק את הקשר בין הדברים. המפכ"ל החליט בשל כך להדיח את פיקוד התחנה. הפעילות של התחנה לא הייתה מקצועית וטובה. בימים הקרובים נחפש מפקד לתחנה, מי שכשל לא ישאר בתפקיד. המסקנות היו ברורות וחדות וטוב שככה אנו נוהגים".

עוד בוואלה! NEWS

הזמן המושלם להתכונן לקיץ הבא: הג'ל שמעלים את סימני המתיחה

לכתבה המלאה
"כשל רב מערכתי בתחנה". אהרונוביץ' עם ניצב הלוי בבית החולים, היום (צילום: דייב בוימוביץ')

הלוי מצדו אמר במקום: "אני מנצל את ההזדמנות הזאת להתנצל בפני האם על מה שקרה. יש לנו עכשיו שני עניינים: לתפוס את הרוצח, ולשקם את התחנה. בשבוע האחרון התמודדנו עם רצף אירועים שהביאו למותם של עשרה אנשים. פעילות המשטרה הייתה יעילה מאוד, אבל המשטרה לא חפה מטעויות. אנחנו יודעים להסיק מסקנות ולהפיק לקחים".

אתמול הורה מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, להדיח את בכירי תחנת משטרת ערד, יומיים לאחר שנמצאו גופותיהן של שתי אחיות בנות שתיים וחמש בביתן שביישוב אל-פורעה בנגב. זאת לאחר שנודע כי יממה טרם נמצאו גופות הילדות - אסינאד ורימאס אמטיראת, התלוננה אמן נגד אביהן, הנחה המפכ"ל להקים ועדת בדיקה לבחינת התנהלות המשטרה והטיפול המשטרתי שקדמו לאירוע.

ההדחה: צעד חריג של המפכ"ל

אתמול, לאחר שהוגשו ממצאי הוועדה, החליט המפכ"ל לאמץ את מסקנותיה ולהדיח מתפקידם את מפקד תחנת ערד, סגן-ניצב יוני זייטק, את סגנו, רב-פקד אלברט כהן, ואת ראש משרד החקירות בתחנה, פקד רוני איתן. במקביל, ערך אתמול מפקד מחוז הדרום במשטרה, ניצב יורם הלוי, שיחה עם כל הקצינים השוטרים והמתנדבים בהתחנה יחד עם מפקד מרחב נגב, קציני מטה המחוז ומשתתפים נוספים, ודן עמם במסקנות ועדת הבדיקה.

ועדת החקירה, בראשותו של ראש חטיבת החקירות, תת-ניצב אפרים ברכה, נדרשה להתמקד בבחינת אופן הטיפול המשטרתי בתלונה שהגישה האם. על פי הודעת המשטרה, ממצאי הדוח שהגישה הוועדה למפכ"ל מלמדים כי "נפל כשל חמור בהתנהלות הגורמים הנוגעים בתחנת ערד בכל הנוגע לאופן הטיפול בתלונת האם, בהיבטי פיקוד, דיווח ומקצועיות, כאשר כשל זה חוצה את שרשרת השוטרים והקצינים הנוגעים בתחנה עד לרמת מפקד התחנה".

המפכ"ל הנחה את משטרת המחוז הדרומי "להשקיע מאמץ עליון" בפענוח תיק הרצח על מנת לאתר את האחראים למעשה ולהביאם לדין פלילי. גורמים במשטרה אמרו כי הם רואים את המקרה בחומרה רבה. לדבריהם, "הצעד שנקט המפכ"ל הוא חריג. מדובר בהדחה של כל צמרת התחנה". עוד אמרו הגורמים כי הם מתכוונים ללמוד ולהפיק לקחים.

המשטרה התרשלה, שתי הילדות נרצחו (צילום: פאנט)

נוסף על הדחתם מתפקידם, הורה דנינו על רישום הערת מפקד לחוקר המשטרה שגבה את העדות ולרכז החקירות בתחנה ועל הדרכתם המקצועית. הוא גם הנחה להעביר את ממצאי הוועדה לבחינת מחלקת המשמעת לצורך בחינת צעדים משמעתיים נוספים כלפי מי מגורמי המשטרה המעורבים. דנינו הסביר את החלטתו ואמר כי הטיפול המשטרתי של תחנת ערד באירוע האמור הנו "חריג ביותר, איננו עומד בסטנדרטים המקצועיים הגבוהים המצופים משוטרי וקציני משטרת ישראל ודאי בתחום כה רגיש, ובמובן זה, הליקויים שנפלו בו מתחדדים ביתר שאת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully