נתניהו: לא אתערב בגזירות האוצר - מלבד הביטחון

בביקורו בסין התייחס נתניהו להצעת האוצר להעלות באופן ניכר את שיעור המסים וליישם קיצוצים נרחבים, וגיבה את השר לפיד. ניצנים ראשונים לגזרות: הלילה התייקרו הסיגריות

08/05/2013
צילום: דניאל בוק, טל אנגלנדר, עומר מירון, מור שאולי, עריכה: גדי וינסטוק, קריינות: לירון בארי

"לא אתערב בתקציב, למעט הקיצוץ בביטחון שנותר פתוח לדיון" – כך אמר הבוקר (רביעי) ראש הממשלה בנימין נתניהו, בהתייחסו לגזירות האוצר הצפויות בתקציב המוצע ל-2013-2014, בשיחה עם גלי צה"ל. בכך ביקש נתניהו להזים את הדיווחים לפיהם בכוונתו "לרכך" את שורת העלאות המסים והקיצוצים שמתכנן שר האוצר לפיד, אשר פורסמו אתמול. עם זאת, לא ברור בשל כך מה יהיה אופיו של הקיצוץ בתקציב הביטחון, המרכיב הגדול בתקציב המדינה, שהיקפו עשוי להגיע למיליארדי שקלים. הנושא צפוי להתבהר עם שובו של ראש הממשלה מביקורו בסין. יצוין כי ביטוי ראשון לגזירות כבר ניתן אמש, עם התייקרות הסיגריות בשיעור של כשלושה שקלים בערך.

טוב לדעת (מקודם)

הפתרון לכאב הברכיים קרוב מתמיד - בזכות טכנולוגיה בנעל

מוגש מטעם אפוסתרפיה
יד ביד בנושא הכלכלי. לפיד ונתניהו לפיד ונתניהו(צילום: טלי מאייר )

אתמול תקפה גם יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ', את התקציב של לפיד. "אין לי דרך אחרת לתאר את ערימת הגזירות הזאת, אלא כאכזריות לשמה, בגידה בציבור ובעיקר שגיאה כלכלית קשה וחמורה", פתחה יחימוביץ'. "זו לא תכנית צמיחה, זו לא תכנית תקווה, אלא תכנית דיכאון ומכות". יחימוביץ' הגדירה את לפיד "העתק של נתניהו, אבל בצורה יותר ברוטלית ואכזרית וחסרת בושה. הוא מעביר את הגירעון מהכיס של הממשלה לכיס של כל הישראלים. האזרחים האלה הם מנוע הצמיחה של המדינה, היחיד". חברת מפלגתה של יחימוביץ' וממובילות המחאה החברתית בקיץ 2011, סתיו שפיר, טענה כי לפיד, שהשתתף באחת ההפגנות, "תוחב את ידיו לכיסים של המפגינים שצעדו לידו".

"ערימת הגזירות הזאת היא אכזריות לשמה". יחימוביץ' והפצצה(צילום: טלי מאייר )

תכנית הקיצוצים והגזרות מחולקת לשתי קטגוריות: הגדלת ההכנסות ממיסוי מחד וצמצום הוצאות המדינה מאידך. בכל הקשור להגדלת ההכנסות, מתכוון האוצר להעלות את מס ההכנסה בשיעור של 1.5% לכל מדרגות המס. באוצר מעריכים שצעד זה לבדו יכניס לקופת המדינה ארבעה מיליארד שקלים בשנה; כמו כן, תבוטל נקודת זיכוי במס ההכנסה לאקדמאים (צפי להכנסה של 200 מיליון שקלים בשנה). בנוסף, בצעד שירגיש כל ישראלי, יועלה באחוז מס הערך המוסף (המע"מ) - מס הנלקח בכל עסקה במשק - והוא יעמוד על 18% כאשר באוצר מעריכים שצעד זה יכניס 4.6 מיליארד שקלים בשנה לתקציב המדינה. בעוד שהציבור נדרש לשלם כמעט עשרה מיליארד שקלים (העלאת מס ההכנסה והמע"מ), מס החברות יועלה באחוז ל-26%, צעד זה צפוי להכניס למדינה 630 מיליון שקלים בשנה.

בשל התבטאות נתניהו, לא ברור מה יהיה אופיו של הקיצוץ בתקציב הביטחון, המרכיב הגדול בתקציב המדינה. מטוס העתיד של צה"ל, F-35, שעלותו אדירה(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

בגזרת צמצום הוצאות המדינה, צפויה פגיעה במשפחות בעלי ילדים קטנים וכן קיצוץ נרחב בהוצאות הממשלה. שליש מתקציב סבסוד קצבאות הילדים יופחת (שני מיליארד שקלים), כך שקצבה עבור כל ילד תעמוד על 140 שקלים. כיום הורים זכאים לקצבאות ילדים בעבור ילדים שנולדו אחרי שנת 2003 בסכומים הנעים בין 175 ל-263 שקלים בחודש, בהתאם למספר הילדים. בעבור ילדים שנולדו לפני שנת 2003 הסכום גדול יותר ונע בין 175 ל-459 שקלים. באוצר מציינים כי הקיצוץ החד בקיצבאות הילדים יביא לחיסכון של כמיליארד שקלים בשנת 2013, ועוד כשני מיליארד שקלים בשנת 2014. כיום משלמת המדינה שבעה מיליארד שקל בשנה עבור קצבאות ילדים.

כמו כן, סבסוד טיפולי שיניים שהיו צפויים להתרחב בשנת 2014 לילדים עד גיל 14 (מגיל 12 כיום) לא יחול ויישאר כפי שהמצב כיום; קיצוץ של 600 מיליון שקלים בשנה מסבסוד צהרונים וגני הילדים. בהחלטת הממשלה הקודמת, בעקבות דו"ח טרכטנברג, נקבע כי הממשלה תממן ב-2014 צהרונים בהיקף של 1.35 מיליארד שקל. אולם בחוק ההסדרים מבקש לפיד לסבסד את הצהרונים רק בשלוש השכבות הסוציו-אקונומיות הנמוכות ביותר, ובסכום של 605 מיליון שקלים בלבד. בנוסף לכך, תקוצץ הטבה אחרת שעוגנה בהחלטת ממשלה, ושעניינה שילוב אימהות בשוק התעסוקה באמצעות סיבסוד צהרונים ב-345 מיליון שקל. בסך הכל, קוצץ תקציב הצהרונים בכמיליארד. מהתמיכה למוסדות לימוד תורניים יופחתו 200 מיליון שקלים בשנת 2013, ו-400 מיליון שקלים בשנת 2014 - בסך הכל 600 מיליון שקל בשנתיים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully