פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   חוצה יבשות: סופת ענק מכסה את האוקיינוס האטלנטי

   הסופה, שעוצמתה מוגדרת כהוריקן בדרגה 1, מכסה את רוב שטחו של האוקיינוס השני בגודלו בעולם - מאמריקה לאירופה. החזאים מופתעים: "מופיעה רק פעם או פעמיים בכל חורף"

   סופת ענק מכסה בימים אלה את רוב שטחו של האוקיינוס האטלנטי – מקנדה במערב ועד אירופה במזרח, ומיבשת גרינלנד בצפון ועד האיים הקאריביים בדרום. הסופה התהוותה כתוצאה מהתמזגות בין מספר שקעים ברומטריים – מערכות בעלות לחץ אטמוספרי נמוך - לבין סופה שפקדה בשבוע החולף את מרבית המדינות בארצות הברית ואת קנדה, והותירה ברובן שלג רב על הקרקע. סופת הענק, שהרוחות בה הגיעו למהירות של עד 120 קמ"ש, יצרה גלים במי האוקיינוס השני בגודלו בעולם, בגובה של עד 13 מטרים, שהכו בחופי ספרד. למרות גודלה, עוצמת הסופה מוגדרת כהוריקן בדרגה 1בלבד.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   הסופה נמתחת מאמריקה במערב ועד אירופה במזרח (צילום: נאס"א)

   לדברי רוברט אוסג'קה, חזאי בכיר בשירות המטאורולוגי שבמרכז לחקר האוקיינוסים בארצות הברית, המיזוג בין אוויר חם מאזור דרום-מזרח האוקיינוס לבין אוויר קפוא מהצפון, גרם למערכות מזג האוויר השונות להעניק לסופה עוצמה ולהגדיל אותה. "התרשמנו מאוד מהגודל של הסופה", אמר החזאי, והוסיף כי "סופות בגודל זהה נוצרות רק פעם אחת או פעמיים לכל היותר בכל חורף". בדרך כלל סופות המתהוות מעל האוקיינוס האטלנטי חודרות ליבשת אירופה, אך מערכת בעלת לחץ אטמוספרי גבוה שנמצאת מעל גרינלנד חוסמת את התקדמות הסופה הנוכחית לעבר היבשת – דבר שהשפיע על גודלה ועל עוצמתה. בשעות האחרונות נחלשה מעט הסופה, ולדברי אוסג'קה היא צפויה להתפצל למספר סופות קטנות יותר בעוצמתן. הוא הוסיף כי על פי התחזיות, הסופה תתפוגג תוך ארבעה ימים – לפני שתספיק להגיע לפורטוגל.

   לקריאה נוספת:
   "סופת המאה" בארה"ב: למעלה מ-650 אלף מנותקים מחשמל
   הסופה הגדולה: מצב חירום בחמש מדינות בארה"ב
   ארה"ב נערכת ל"סופה המפלצתית": 3,300 טיסות בוטלו

   (עדכון ראשון: 22:45)