פרס יעניק עיטור כבוד לאובמה: "תרם לביטחון ישראל"

אחרי שקיבל מאובמה את מדלית החירות הנשיאותית, יעניק לו פרס את "עיטור הנשיא" במהלך ארוחת ערב חגיגית ממלכתית בעת הביקור. "ידיד אמת של ישראל מאז תחילת דרכו הציבורית"

18/02/2013

לראשונה בהיסטורית היחסים בין ישראל לארה"ב, יוענק בחודש הבא עיטור כבוד לנשיא אמריקאי מכהן על ידי נשיא המדינה. במהלך ביקורו של נשיא ארה"ב ברק אובמה שיחל עוד חודש, יעניק לו הנשיא שמעון פרס את "עיטור הנשיא" בטקס שיתקיים במהלך ארוחת ערב חגיגית ממלכתית בהשתתפות נציגי הציבור הישראלי ובכירי הממשל האמריקאי. כזכור, בחודש יוני האחרון היה זה פרס שקיבל מאובמה את מדלית החירות הנשיאותית בטקס חגיגי בבית הלבן. מדובר בעיטור הכבוד האזרחי הגבוה ביותר הניתן בארה"ב ליחידים שתרמו תרומה הראויה לשבח לביטחון או לאינטרס הלאומי של ארה"ב, לשלום העולמי ולתרבות.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
כבוד מיוחד לנשיא אובמה. פרס(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

הפעם, יענוד פרס על צווארו של אובמה את עיטור הכבוד, ויישא נאום שבו יציג, בין היתר, את נימוקי הענקת העיטור. במעמד זה עתיד אובמה לשאת אף הוא נאום. ההחלטה להעניק את העיטור לנשיא אובמה התקבלה היום (שני) על-ידי פרס, בהמלצת חברי הוועדה המייעצת לנשיא, בראשות נשיא בית המשפט העליון (בדימוס), מאיר שמגר, ונשיאה החמישי של מדינת ישראל, יצחק נבון. הנשיא וחברי הוועדה הסבירו את החלטתם: "ברק אובמה הינו ידיד אמת של מדינת ישראל מאז תחילת דרכו הציבורית. כנשיא ארצות הברית ידע לעמוד לצידה תמיד בתקופות משבר. במהלך כהונתו, תרם הנשיא אובמה תרומה ייחודית ומשמעותית ביותר לביטחון ישראל, הן בהידוק שיתוף הפעולה האסטרטגי בין המדינות והן בפיתוח משותף של אמצעי לחימה להגנה מפני טילים וטרור. דוגמא בולטת לעשייה משותפת זו, באה לידי ביטוי בפיתוח מערכת 'כיפת ברזל', שהצילה חייהם של רבים בישראל ואפשרה מרחב תמרון מדיני לממשלת ישראל בשעת משבר".

עוד צויין בנימוקי ההחלטה כי "כהונתו של ברק אובמה כנשיא מתאפיינת באמונה בלתי מתפשרת ובעשייה מתמדת לקידום שוויון ללא הבדל דת, גזע, מגדר והעדפה מינית, ולחיזוק השכבות החלשות, בארצות הברית; ולהעצמתם של ערכים דמוקרטיים, זכויות אדם, אחדות ושלום בעולם כולו. בסיפורו האישי ובסדר היום שלו כנשיא ארצות הברית, מהווה ברק אובמה סמל ומופת לערכים דמוקרטיים והוא מבטא את רוח שוויון ההזדמנויות בחברה האמריקאית".

אובמה מעניק לפרס את מדלית החירות בבית הלבן(צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, עמוס בן גרשום)

עיטור הנשיא, אשר הוענק לראשונה בשנה שעברה ביוזמתו של הנשיא פרס, מוענק לאנשים פרטיים וארגונים שתרמו תרומה ייחודית ויוצאת דופן לתיקון עולם או לחברה במדינת ישראל, לתדמיתה בעולם ומהווים דוגמא ומופת ליזמות, חדשנות, יצירתיות וחזון. על העיטור מוטבע כוכב הצפון שמהווה סמל וביטוי להתוויית דרך, והמנורה שמסמלת את התחדשות המדינה, את הקשר החזק בין העבר להווה ואת יצירת ההמשכיות. בראש העיטור משובץ הביטוי "משכמו ומעלה" הלקוח מפרק ט' בספר שמואל א': "בחור וטוב ואין איש מבני ישראל טוב ממנו, משכמו ומעלה גבוה מכל העם".

עוד בוואלה!

מי צריכה טובות? המוצרים המיוחדים של הדיוטי במרחק נגיעה

בשיתוף ג'יימס ריצ'רדסון

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully