קרוב מאי פעם: האסטרואיד חלף על פני כדור הארץ

האסטרואיד חלף גם בשמי ישראל במרחק הקרוב ביותר שתועד מעולם. מומחה מסביר: "במונחים אסטרונומים, קירבה כזו היא כמעט פגיעה". צפו בתיעוד של האירוע הנדיר

15/02/2013
צילום: רויטרס, עריכה: מיכאל ברגמן

אסטרואיד שגודלו כמחצית ממגרש כדורגל ממוצע חלף הלילה (שישי) על פני כדור הארץ במרחק הקרוב ביותר אי פעם, לפחות מאז החלו הרישומים – וניתן היה לראות אותו גם מעל שמי ישראל. הגרם השמיימי, שזכה לשם DA14 2012, התקרב למרחק של עד 27,700 קילומטרים מפני הכדור - קרוב בהרבה מהירח. הסלע מן החלל, שהתגלה בפברואר האחרון בידי אסטרונום חובב מספרד, חלף סמוך לכדור שלנו במהירות של 13 קילומטרים בשנייה. במצפי הכוכבים ברחבי העולם תצפתו על המאורע, ששיאו היה סמוך לשעה 22:00, שעון ישראל.

מסלול האסטרואיד(צילום: רויטרס)

"לא צריך לתפוס מחסה", הסביר מוקדם יותר פרופסור יואב יאיר, חוקר כוכבי לכת ואטמוספיריות במחלקה למדעי הטבע באוניברסיטה הפתוחה. פרופסור יאיר התייחס לפיצוץ האור קולי שאירע היום מעל שמי רוסיה, שם נפצעו כ-900 בני אדם, לאחר שמטאוריט אחר התפרק לרסיסים כשהתנגש באטמוספירה: "אין סיכוי שהמטאוריט יפגע בנו הלילה. מה שהולך לעבור מעלינו הוא אסטרואיד, סלע שגודלו כ-40 מטרים, עשוי בעיקר סלעים ומינרלים. הוא 'ישפשף' אותנו כשיעבור בינינו לירח – ויהיה הרבה יותר קרוב אלינו", הסביר פרופסור יאיר. "הוא לא חריג בגודלו, אבל הוא הכי קרוב שהיה אלינו אי פעם. במונחים אסטרונומים, קירבה כזו היא כמעט פגיעה".

מבית ביקיור לייזר

מהפכת טיפולי הפנים: בינה מלאכותית וטכנולוגיית RF במכשיר ביתי

מוגש מטעם בי קיור לייזר
"קורה פעם-פעמיים בלילה". שובל "כדור האש" ברוסיה, היום(צילום: רויטרס)

מי שחפץ לראות את האסטרואיד חולף הלילה, היה צריך רק לצאת החוצה. הפרופסור הדגיש כי לא מדובר בגשם מטאורים או כדור אש שיעלם ברגע כפי שנצפה הבוקר ברוסיה, אלא נקודת אור שנעה לאט על כיפת השמים: "אם תצליחו לעקוב, יהיה ניתן לראות אותו במשך כשעתיים".

"מה שקרה ברוסיה לא יקרה בישראל. דמיינו שהייתה פוגעת בנו חתיכה קטנטנה שמתלהטת והופכת לכדור אש, 'פיירבול' בגודל של אבטיח, שהייתה גורמת לבום על-קולי. אותו פיצוץ על קולי הוא שגרם למרבית הנפגעים ברוסיה, מאחר שהוא הביא לפיצוץ זכוכיות רבות". לדבריו הפרופסור יאיר, אירוע כפי שקרה היום ברוסיה קורה פעם-פעמיים בלילה, אך מאחר ורוב כדור הארץ אינו מיושב, נדיר לתעד מחזה כזה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully