הנהגת סין מכונסת לחילופי שלטון: "ניאבק בשחיתות"

  הנשיא הו ג'ין-טאו יעביר בתום הכינוס את השלטון לסגנו, שי ג'ין-פינג. הכנס החגיגי נפתח תחת אבטחה כבדה, בצל הדחת בכירים שסרחו ובנוכחות הנשיא לשעבר ששב לחיים הציבוריים

  רויטרס
  צילום: רויטרס, עריכה: גדי וינסטוק

  הקונגרס הלאומי ה-18 של המפלגה הקומוניסטית בסין נפתח היום (חמישי) ב"היכל העם הגדול" בכיכר טיין-אן-מן בבייג'ינג. הכינוס, הנערך אחת לדור, נפתח תחת אבטחה כבדה, אחרי שבועות רבים של ספקולציות ושמועות לגבי זהות המנהיג הבא של המדינה. לפי דיווחים מוקדמים, הנשיא, הו ג'ין-טאו, יעביר את השלטון לסגנו, שי ג'ין-פינג, שעשה הכנות בשנה האחרונה לקראת מינויו לתפקיד. לפי הנוהל, שי אמור תחילה להתמנות למזכיר הכללי של המפלגה הקומוניסטית, ובתחילת 2013 לנשיא סין. ואולם, בחודש ספטמבר צצו שמועות על היעדרותו של שי, שתחילתן בביטול סדרה של פגישות מדיניות רמות דרג, הראשונה שבהן עם הילרי קלינטון. הוא "צץ" מחדש אחרי כשבועיים, מבלי שניתן לכך כל הסבר.

  לקריאה נוספת על הטלטה הפוליטית בסין
  ה"ניו יורק טיימס" כתב על ראש ממשלת סין - ונחסם
  מאבקי הכוח במפלגה הקומוניסטית רק מתגברים
  ומה הקשר בין סחר בגופות לראשי השלטון בסין?

  טוב לדעת (תוכן מקודם)

  איסטנבול פתוחה - מרחק שעה מפתרון טבעי וקבוע להתקרחות נשית

  חברת איילת גייר
  לכתבה המלאה
  יושב, משמאל: הנשיא המיועד, שי ג'ין-פינג. עומד: הנשיא הנוכחי, הו ג'ין-טאו (צילום: רויטרס)

  במהלך הכינוס, שצפוי להימשך כשבוע, ימונה גם מחליף לראש הממשלה, וון ג'יא-באו. הקונגרס החגיגי לכאורה נפתח בצלן של שורה ארוכה של פרשות שחיתות שהטילו כתמים על מנהיגי המפלגה הקומוניסטית בשנה האחרונה, ורק ברגע האחרון נודע מה יהיה תאריך פתיחתו. עם פתיחתו הבוקר, אמר הנשיא הו - שעתיד להתפטר רשמית עד תום הכינוס - כי סין תילחם בשחיתות שנחשפה במנגנוניה השונים, ותעשה רפורמות במטבע שלה.

  עניין נוסף שמעיב על פתיחת הוועידה ועל חילופי השלטון הוא נוכחותו של הנשיא לשעבר של סין, ג'יאנג דזה-מין. כלי תקשורת בארה"ב ובבריטניה מדווחים כי חרף צאתו לגמלאות, הוא עדיין משפיע על גורמים שונים בבייג'ינג.

  מפגין נוכחות: הנשיא לשעבר, ג'יאנג דזה-מין (צילום: רויטרס)

  לדבריו, מאבק בשחיתות ובניית ממשלה הגונה ונקיית כפיים הם שני עקרונות ברורים של המפלגה דבקה בה. "זוהי סוגיה פוליטית חשובה, שהתושבים מקדישים לה תשומת לב", אמר. "אם ניכשל, ולא נטפל בכך היטב, הדבר עלול להתברר כצעד הרה גורל עבור המפלגה, שעלול אף לגרום לקריסתה או להתמוטטות המדינה כולה".

  בנאומו, אמר הו כי יש לעשות גם רפורמות במבנה הפוליטי של מנגנוני השלטון. "ועלינו להמשיך באופן פעיל וזהיר, כדי ולהפוך את הדמוקרטיה של העם לרחבה יותר, למלאה יותר בהיקפה וליציבה יותר בפועל". הו ככל הנראה רמז בדבריו לבכיר המפלגה, בו שי-לאי, פקיד שסרח וסולק מתפקידו ומשמש מאז כסמל לראשי השלטון למאבק בשחיתות.

  תמונות נוספות ממושב הפתיחה של הקונגרס הלאומי (צילומים: רויטרס)

  רויטרס undefined
  רויטרס undefined
  רויטרס undefined
  רויטרס undefined

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

   התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully