עוד עלייה: הדלק צפוי לזנק בסוף החודש לשיא

  בפעם ה-2 ברציפות, מחיר ליטר בנזין יעלה ב-1 בספטמבר לשיא, ואם לא יתרחש שינוי, הוא צפוי להאמיר ל-8.1 שקלים בתדלוק עצמי. למה? העלאת המע"מ, שער הדולר ומחיר הנפט

  • מחיר הדלק
  מערכת וואלה! חדשות

  אחרי העליות במחיר החשמל, המים, הדלק, וההודעה על העלייה הצפויה במחירי המזון – בעוד כשבועיים אזרחי ישראל צפויים לספוג עלייה משמעותית נוספת בנטל ההוצאות שלהם – הפעם, שוב, בדלק. מחיר ליטר בנזין בשירות עצמי עומד כיום על 7.70 שקלים לתדלוק בשירות עצמי, ו-7.86 לתדלוק בשירות מלא, והחל מ-1 בספטמבר הוא צפוי לעלות ולעמוד סביב 8.1 שקלים בשירות עצמי, ו-8.26 בשירות מלא.

  טוב לדעת (מקודם)

  זמן לפינוק עצמי: מה נוכל לקנות לעצמנו לחגים השנה?

  בשיתוף שמרת הזורע
  לכתבה המלאה
  היכונו לשלם יותר (צילום: דרור עינב)

  העלייה במחיר צפויה להיגרם כתוצאה מעלייה בשלושה ממרכיביו העיקריים. הסיבה הראשונה היא העלייה במחיר הנפט, שאתמול נסחר בבורסת הסחורות בניו יורק על למעלה מ-93 דולרים לחבית, עליה של ארבעה דולרים מהחודש שעבר, שהם כמעט חמישה אחוזים. הסיבה השנייה היא עליית שער הדולר, ששבר בחודשים האחרונים שיאים שלא הגיע אליהם מאז 2008, והסיבה השלישית היא החלטת ראש הממשלה נתניהו להעלות את שיעור המע"מ במשק ב-1%, ל-17%.

  המחיר עוד צפוי להשתנות

  יודגש שבשלב זה מדובר בהערכות בלבד, והמספרים עוד עשויים להשתנות במידה ניכרת עד לסוף החודש, אז ייקבע המחיר על ידי משרד האנרגיה. אז יילקחו בחשבון מחירי הנפט בנמלי איטליה וצרפת בחמשת ימי העבודה האחרונים בחודש, וייקבע המחיר שכולנו נשלם בתחנות הדלק.

  מדובר בחודש השני ברציפות בו תירשם עלייה במחיר הדלק, לאחר שבראשית אוגוסט עלה למחיר של 7.70 שקלים לליטר. לפני כן, נרשמו שלושה חודשי ירידה במחיר: בראשית מאי האחרון ירד המחיר משמונה שקלים לליטר, ל-7.65 שקלים. חודש לאחר מכן ירד מחיר הדלק ל-7.43 שקלים, ובסוף יוני הוא ירד עד למחיר של 7.27 שקלים.

  מ-4.75 שקלים ליותר מ-8 שקלים תוך שלוש וחצי שנים

  היום העריכו במשרד החקלאות שמחירי המזון מהחי צפויים לעלות בתוך מספר חודשים בשיעור משמעותי. החטיבה למחקר, כלכלה ואסטרטגיה של המשרד הציגה היום שלוש תחזיות המבטאות את השפעת שיעורי עליית מחירים של מזון לבעלי חיים על הצרכן בישראל. על פי תחזיות אלו, עד לסוף אוגוסט, צפויה התייקרות של 6%-8%.

  עם זאת, מעריכים כלכלני המשרד כי צפויה עליה משמעותית של 40%-50% במחירי חומרי הגלם לתעשיית המזון לעופות ולבהמות. במקרה כזה, מעריכים במשרד, יעלה מחיר החלב בשיעור של 10%-13%. מחיר בשר העוף וההודו יעלה בשיעור של 10%-14%, ומחיר הביצים יעלה בשעורים שבין 14%-17% בממוצע. יצוין כי בימים האחרונים, הצביעה התאחדות האיכרים על עליה צפויה משמעותית במחירי הפירות והירקות, נוכח תנאי מזג האוויר הקשים השוררים בימים אלו.

  לקריאה נוספת
  התעשיינים על עליית הדלק: ”קרובים לשבירת גב הגמל”
  נהגי המוניות על עליית מחיר הדלק: ”נצא למחות”

  ממה מורכב המחיר כיום?

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

   התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully