משפט המאה בסין נגמר תוך שעות: אשת הבכיר רצחה?

התביעה טענה שגו קאי-לאי, אשתו של בו שי-לאי, כוכב עולה במפלגה הקומוניסטית שהודח, הרעילה בריטי שהיה שותף לשחיתות במחוז צ'ונג-צ'ינג - אך בפרשה הזו, רב הנסתר על הגלוי

09/08/2012
צילום: רויטרס, עריכה: גדי וינסטוק

המשפט הטעון ביותר מבחינה פוליטית שנערך בסין זה לפחות שלושה עשורים נפתח היום (חמישי) תחת אבטחה כבדה של מאות שוטרים. אלו גררו ועצרו שני מפגינים מחוץ לבית המשפט בעיר בעיר האיפיי שבמזרח המדינה - שבתוכו צפויה גו? קאי-לאי, רעייתו של מי שהיה עד לאחרונה אחד הפוליטיקאים המשפיעים במעצמת-הענק, להיות מורשעת במשפט-בזק ברציחתו של האזרח הבריטי ניל הייווד. ואכן מדובר במשפט-בזק: שעות לאחר שנפתח, הכריזו פקידי בית המשפט כי הוא הסתיים. עדיין לא ברור מתי תתפרסם הכרעת הדין.

"אני לא מאמין - התוצאות של המשפט נקבעו מראש!", צעק אחד המפגינים, תומכיו של בו? שי-לאי, בעלה של גו, פוליטיקאי משפיע ופופולרי שכיהן עד לאחרונה כמזכיר המפלגה הקומוניסטית במחוז צ'ונג-צ'ינג הגדול, היה חבר בפוליטבירו (המועצה המרכזית של המפלגה הקומוניסטית הסינית), ונחשב ל"כוכב עולה" שהיה מועמד לכהן בעתיד בתפקידי ההנהגה הבכירים ביותר במדינה. בו הודח במאי האחרון מכל תפקידיו בשל פרשת שחיתות שנחשפה במחוז, שבתוכה שלוב גם סיפור הרצח - אולם רבים בסין ומחוצה לה טוענים כי בני הזוג, ובייחוד גו, אינם אלא שעירי לעזאזל שהופלו במסגרת חיסול חשבונות בתוך הנהגת המפלגה, וכדי לכסות על פשעיהם של רבים אחרים.

שחיתות, רצח, הון ושלטון בסין: הפרטים המדהימים שטרם פורסמו והמשטר הקומוניסטי מנסה להסתירם - בסוף השבוע, בכתבה נרחבת בוואלה! חדשות

טוב לדעת (מקודם)

בדיקה חכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי - כעת במבצע

מוגש מטעם שחל
אבטחה משטרתית מחוץ לבית המשפט בהאי-פיי, היום(צילום: רויטרס)

בשעות אחר הצהריים, כונסה בבית המשפט מסיבת עיתונאים, בה נמסר כי הוא הסתיים. פקיד בית המשפט, טנג יי-גאן, אמר כי גו ושותפה למעשה, משרתה, ז'אנג שיאו-ג'ון, לא כפרו בעובדות שהופיעו בכתב האישום. הוא לא מסר מתי תפורסם הכרעת הדין של השופטים, אולם חזר על התיאור המופיע בכתב האישום, שפורסם כבר לפני מספר שבועות בסוכנות הידיעות הממלכתית, שינחואה. לפי כתב האישום, גו וז'אנג השקו את הייווד באלכוהול, וכשהיה שיכור והחל להקיא הוא ביקש מהם מים. הם השקו אותו מכוס מים, שאליה החדירו מבעוד מועד רעל מסוג ציאניד.

בנה של הנאשמת: "העובדות ידברו"

הפרשה פרצה לתודעה לפני חצי שנה, ב-6 בפברואר, אז הגיע מפקד כוחות הביטחון במחוז צ'ונג-צ'ינג, וואנג לי-ג'ון, לקונסוליה האמריקאית בעיר צ'נג-דו, וניסה לבקש מקלט, לאחר שנפתחה נגדו חקירת שחיתות. ברשותו היו, לטענתו, מסמכים המפלילים בעבירות שונות בכירים במפלגה הקומוניסטית הסינית, בהם בו עצמו. האמריקאים סירבו בנימוס לבקשת המקלט שלו, והסגירו אותו אחר כבוד בחזרה לסין. הוא הודח מתפקידו, נעצר ונחקר.

אולם הדי הפרשה סירבו לגווע, ושבועות ספורים לאחר תקרית הקונסוליה, הודח בו מתפקידו ומהפוליטביורו של המפלגה, ונפתחה נגדו חקירה. הוא מואשם בעבירות שחיתות והלבנת הון - אולם הפרשה זכתה למירב הכותרות בעולם בשל החקירה שנפתחה בנפרד נגד אשתו גו, בחשד שהרעילה למוות את הידיד הבריטי של המשפחה, ניל הייווד, שכנראה שימש עבורה כצינור להברחת כספים לחו"ל.

זוג מתוקשר שעלה לגדולה - ונפל. בו שי-לאי וגו קאי-לאי(צילום: רויטרס)

היווד מת ב-15 בנובמבר בשנה שעברה, ובתחילה ייחסו הרשויות את מותו להרעלת אלכוהול - אולם הספקות בנושא גברו עם הזמן, לאחר שהתברר כי הוא כלל לא נהג לשתות לשוכרה, ובבריטניה תבעו מסין לספק תשובות. הסינים המשיכו לחקור, ולבסף נעצרה גו - עורכת דין מצליחה ואישיות ידועה בפני עצמה. במקביל, פורסם כי הייווד מת ככל הנראה כתוצאה מהרעלת ציאניד.

"נטען כי אני הייתי המניע לרצח שביצעה אמי לכאורה". בו גוא-גואה, במאי השנה בטקס באוניברסיטת הארוורד בארה"ב, אליה עבר בינתיים(צילום: רויטרס)

יש לציין כי התביעה הסינית דווקא מנסה לטשטש את הקשר בין הרצח לשחיתויות שהתנהלו במחוז ולהעברת הכספים לחו"ל, ומקשרת את הרצח לפעילותו של היווד לסייע לקבלתו של בנם של בני הזוג, בו גוא-גואה, לבית הספר היוקרתי "הרואו" באנגליה, ולאחר מכן לאוניברסיטת אוקספורד.

בו גוא-גואה עצמו, כך התברר אתמול, היה אמור להעיד במשפט להגנתה של אמו. "כבר הפקדתי את ההצהרה שלי לבית המשפט", סיפר אתמול הבן באימייל ששלח לרשת CNN. "היות שנטען כי אני הייתי המניע לרצח שביצעה אמי לכאורה, אני מקווה שהיא תוכל לעיין במידע שמסרתי. אני מאמין שהעובדות ידברו בעד עצמן". בו הבן לא פירט לגבי העובדות שהוא מציד בעדותו, וגם התביעה, מנגד, שומרת על ערפל בקשר לפרטי המשפט, שיתנהל בדלתיים סגורות. על דבר אחד מסכימים כל מי שעוקבים אחר הסיפור: בפרשה הזו, רב הנסתר על הגלוי.

עדכון ראשון: 9:57

לקריאה נוספת:
פרטי הפרשה: מדוע נרצח ניל הייווד?
אפקט הדומינו: עד לאן תגיע הטלטלה הפוליטית בסין?
עוד סדק במעטה הסיני: פרשת הפעיל העיוור שנמלט

אבטחה סביב בית המשפט בהאי-פיי, היום (צילומים: רויטרס)

אבטחה משטרתית כבדה מחוץ לבית המשפט בעיר האיפיי, מזרח סין, בו עומדת אשת הפוליטיקאי גו קאי-לאי לדין באשמת רצח אזרח בריטי, 9 באוגוסט 2012(צילום: רויטרס)
אבטחה משטרתית כבדה מחוץ לבית המשפט בעיר האיפיי, מזרח סין, בו עומדת אשת הפוליטיקאי גו קאי-לאי לדין באשמת רצח אזרח בריטי, 9 באוגוסט 2012(צילום: רויטרס)
אבטחה משטרתית כבדה מחוץ לבית המשפט בעיר האיפיי, מזרח סין, בו עומדת אשת הפוליטיקאי גו קאי-לאי לדין באשמת רצח אזרח בריטי, 9 באוגוסט 2012(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully