רוסיה רוצה לדון על סוריה - ושולחת ספינות מלחמה

מוסקבה מציעה לארח כינוס בינ"ל "בשיתוף אירן", ובמקביל שלחה 6 ספינות לנמל טרטוס. אנאן: אסד מציע לפתור המשבר "צעד אחר צעד". קפריסין נערכת לקלוט 200 אלף פליטים סורים

מערכת וואלה! חדשות

רוסיה ממשיכה להפגין מעורבות פעילה בסכסוך בסוריה, במגוון מישורים. סגן שר החוץ הרוסי, מיכאיל בוגדנוב, ביקר אתמול(שלישי) בדמשק ונועד עם הנשיא בשאר אסד - ובתום הפגישה הכריז כי מדינתו מציעה לארח ועידה בינלאומית בנושא פתרון המשבר הסורי. במקביל, נמסר כי צי של שש אוניות מלחמה רוסיות עושה את דרכו לסוריה.

ההתקוממות בסוריה - כותרות אחרונות:
תעלומה בסוריה: לאן נעלם סגן הנשיא פארוק א-שרע?
אירן: הסורים יבחרו מנהיג בעתיד, לפי שעה לא להתערב
אסד בראיון: "מרבית ההרוגים בעימות - מתומכיי"

עוד בוואלה!

איזה מוצרים שנחטפים באמאזון מגיעים סופסוף לישראל?

לכתבה המלאה
"נוכחות בעלי בריתה של סוריה, כמו אירן, תתרום רבות למפגש". בוגדנוב (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

בתום הפגישה עם אסד, אמר סגן השר בוגדנוב כי רוסיה דורשת לנסות ולהמשיך להותיר בחיים את מסלול הידברות שמוביל שליח האו"ם והליגה הערבית, קופי אנאן, והביעה את הסכמתה עם עמדתו של אנאן עצמו, כי יש לשתף גם את אירן בתהליך - דרישה לה מתנגדים במערב נחרצות. "נשמח לארח עוד מפגש של צוות חשיבה במוסקבה", אמר סגן השר לסוכנות הידיעות הרוסית הממלכתית "אינטרפקס". "נוכחות בעלי בריתה של סוריה, כמו אירן, תתרום רבות למפגש כזה".

אנאן עצמו המשיך אתמול בסיורו במזרח התיכון, ולאחר ביקורו בדמשק נועד בטהרן עם שר החוץ האירני, עלי אכבר סאלחי. בתום הפגישה חזר על דרישתו לשתף את אירן בכל פתרון למשבר הסורי: "לאירן יש תפקיד מרכזי, ועצם נוכחותי כאן מעידה על כך יותר מכל". לדבריו, בני דיחו האירנים הבהירו כי "אם המצב בסוריה ייצא מכלל שליטה ויתפשטו באזור כולו, התוצאות עלולות להיות מעבר לכל דמיון".

"אם המצב בסוריה ייצא מכלל שליטה ויתפשטו באזור כולו, התוצאות עלולות להיות מעבר לכל דמיון". סאלחי (צילום: AP, Vahid Salemi)

אנאן גם הוסיף פרטים לגבי התוכנית שגיבש בפגישתו עם הנשיא אסד, אתמול בדמשק. לדבריו, אסד הציע לפתור את המשבר בשיטת "צעד אחר צעד", ותחילה במחוזות שבהם הלחימה גרמה לפגיעה הקשה ביותר. עם תום פגישותיו בטהרן, המשיך אנאן לבגדד בירת עירק.

"ציידת צוללות" רוסית בדרכה לסוריה

פעולותיה של רוסיה אתמול בנושא הסורי לא הסתכמו במישור הדיפלומטי. במקביל לפגישותיו של סגן השר בוגדנוב בדמשק, דיווחה "אינטרפקס" כי צי של שש אוניות מלחמה של הצי הרוסי, ובהן משחתת "ציידת צוללות", נמצא בדרכו לנמל טרטוס שבצפון סוריה, שם נמצאת מספנה גדולה של חיל הים הרוסי.

"רק מביאה אספקה". ציידת הצוללות "האדמירל צ'בננקו", העושה כעת את דרכה לסוריה, באימון בים ברנץ (צילום: AP)

לפי דיווחו של מקור צבאי, השייטת, הכוללת שלוש נחתות (אוניות החפה), כבר עזבו את בסיסן באוקיינוס הארקטי ויצאו לדרך - אולם המהלך "אינו קשור" לדבריו להסלמה במצב בסוריה: "הן יביאו אספקה לבסיס וישהו בים התיכון עד ספטמבר". למרות זאת, ניתן להעריך כי המהלך מעיד על חשש גובר מפני פגיעה אפשרית בנמל הרוסי, במקרה שהשלטון הסורי ייפול. במהלך 16 חודשי העימות בסוריה כבר שיגרה לשם רוסיה ספינות מלחמה מספר פעמים, ולאחרונה עגנה אוניית נשק רוסית בטרטוס, לפני כחודשיים.

המהלך מצטרף להחלטה נוספת של מוסקבה בנושא הסורי שהתקבלה השבוע. אתמול אמר ויצ'סלב דזירקלן, סגן מנהל הסוכנות הרוסית לשיתוף פעולה ביטחוני, כי רוסיה לא תספק לסוריה מטוסי אימון, כל עוד המשבר במדינה "לא נפתר". לפי סוכנות הידיעות הרוסית RIA, דזירקלן אמר את הדברים היום בשיחה עם כתבים ביריד האווירי המסחרי בפארנבורו שבבריטניה. בסוף השנה שעברה פורסם כי רוסיה חתמה עם סוריה על חוזה למכירה של ארבעים מטוסי אימון סילוניים מסוג יאק 130, בעלות כוללת של 550 מיליון דולרים. מדובר במטוס דו-מושבי, שניתן לחמשו ולהשתמש בו לסיוע לכוחות לקרקע. עם הפרסום, עלו ספקות כיצד יוכל השלטון בדמשק לשלם על העסקה, ובמקביל התעוררה ביקורת נוקבת על נכונותה של רוסיה למכור ציוד מתקדם לסוריה, המשתמשת בחיל האוויר שלה נגד אזרחים.

ברסתאן המופגזת אין רופאים שיטפלו בפצועים

בסוריה עצמה נמשכה גם אתמול שפיכות הדמים, אם כי בהיקף פחות ביחס לימי הדמים הקשים בשבועות האחרונים: לפי דיווחי ארגוני זכויות אדם סורים, היום נהרגו ברחבי המדינה 13 בני אדם מאש כוחות הביטחון הסורים. מוקד הלחימה היום היה העיירה רסתאן הסמוכה לעיר חומס, המוחזקת בידי המורדים, שהופגזה בכבדות בידי הצבא.

בתים מופגזים בחומס, השבוע (צילום: רויטרס)

"יש כאן פצועים רבים ואין בכלל רופאים - רק שני רופאי שיניים", סיפר תושב העיר לסוכנות הידיעות הצרפתית. אנחנו לא יכולים לעשות כלום לעזור לפצועים. זה טראגי". תושב אחר סיפר כי בעיר לא נותרה כל אספקה, חשמל או מי שתייה, לאחר שהצבא הפגיז את תחנת הכוח ומאגרי המים.

במסגרת האלימות הנמשכת, נרשם אתמול גם מקרה מוות של עובד בסהר האדום הסורי. חאלד קפחי מת אתמול מפצעיו לאחר שנורה בעת שנסע באמבולנס של הארגון בעיר דיר א-זור שבמזרח המדינה. קפחי הוא העובד החמישי של הסהר האדום שנהרג במסגרת העימותים בסוריה. "על כל הצדדים לכבד את עובדי ההצלה, עובדי הצלב האדום והסהר האדום, ולאפשר למתנדבים הסורים של הארגונים לספק סיוע ללא הפרעה ובביטחון", אמר היום לרויטרס נשיא הסהר האדום הסורי.

צבא סוריה: יום רביעי רצוף של הכנות למלחמה

קפריסין, השוכנת כ-200 קילומטרים בלבד מסוריה בים התיכון, הודיעה היום כי לנוכח המצב ההולך ומסלים בשכנתה ממזרח, היא נערכת לקליטת גל פליטים שיגיעו ממנה, שעשוי - לפי התסריט הגרוע ביותר - להגיע להיקף של כ-200 אלף בני אדם.

מפגינים נגד שלטון אסד, השבוע ברובע אל-מידאן בדמשק (צילום: רויטרס)

"איננו יודעים מה יקרה בסוריה, אך בתכנונים שלנו, אנו נערכים להגעה של 200 אלף פליטים", אמר סגן השר לענייני האיחוד האירופי של קפריסין, אנדריאס מברוייאניס. "זה יטיל עלינו עומס גדול, ואנחנו ודאי נזדקק לסיוע מהאיחוד". רק לפני שמונה שנים, בקיץ 2006, קלטה קפריסין כ-90 אלף פליטים לבנונים שהגיעו אליה בסירות במהלך מלחמת לבנון השנייה - אולם אז הייתה הכלכלה הקפריסאית איתנה, ואילו היום היא במשבר חמור, ונזקקת לחבילת חילוץ של האיחוד.

ועוד בסוריה - גם אתמול, זה היום הרביעי ברציפות, המשיך צבא סוריה בתרגיל הנרחב שהוא עורך, שבמוצהר נועד להיערך למתקפה אפשרית על המדינה. בדיווח סוכנות הידיעות הסורית הממלכתית סאנ"א, אליו נלוו תמונות רבות, נמסר כי היום עמד חיל האוויר במרכז התמרון, והתאמן ב"יירוט מטוסי אויב והפצצת מטרות עוינות".

עדכון ראשון: 21:50)

מיירטים ומפציצים - תמונות מהאימון הסורי שפורסמו היום

(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully