פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   קרן המטבע: חרם על אירן יעלה מחיר הנפט ב-30%

   בהתייחסות ראשונה לעיצומים האחרונים על טהרן, מזהיר הארגון הכלכלי הבינלאומי מפני עלייה דרמטית של 20-30% במחיר הזהב השחור. בינתיים, יש לציין, המחירים דווקא יציבים

   מחיר הנפט העולמי עלול לעלות בשיעור של עד 20-30%, אם אירן תפסיק לייצא נפט כתוצאה מהסנקציות של האיחוד האירופי וארצות הברית - כך הודיעה היום (רביעי) קרן המטבע הבינלאומית.

   בהודעה פומבית ראשונה בהקשר לנושא ייצוא הנפט מאירן, על רקע אמברגו הנפט שהטיל עליה האיחוד האירופי בתחילת השבוע, קבע הארגון הכלכלי העולמי רב-העוצמה כי העיצומים הכלכליים האחרונים על טהרן "משולים לחרם נפט", ועלולים להביא לחוסר של 1.5 מיליון חביות נפט ביום, תוצרתה של יצואנית הנפט החמישית בעולם.

   שדה קידוח נפט, ערב הסעודית, יוני 2008 (AP , Hasan Jamali)
   הסעודים דווקא ישמחו לעזור. שדה נפט בערב הסעודית (צילום: AP)

   קרן המטבע, נמסר, הדגישה את הסיכונים הללו במסר שהועבר בשבוע שעבר לנציגי מדינות ה-G-20 שנועדו במקסיקו סיטי. ההודעה הזו מוסיפה ללחץ על הממשל האמריקני, הפועל בימים אלו באינטנסיביות לשכנע עוד מדינות בעולם לוותר על הנפט האירני, אך במקביל לוודא שמחירי הנפט לא יעלו - בין היתר בעזרת הגברת הייצוא ממדינות נוספות כגון ערב הסעודית. בפועל, בינתיים, מחירי הנפט אכן נותרו יציבים בימים האחרונים, למרות הגברת הלחץ על אירן.

   אירן, מצדה, חזרה ואיימה, בעקבות ההחלטה האירופית, כי תסגור את מיצרי הורמוז שבפתח המפרץ הפרסי, דרכם עוברים כ-20% מהנפט העולמי, במקרה שיוטל עליה חרם נפט. בפועל, היא טרם מימשה את האיום, לאחר שארה"ב הבהירה כי סגירת המיצרים מהווה "חציית קו אדום".