פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   פרשת רמדיה: עבודות שירות לבכירה במשרד הבריאות

   מנהלת אגף שירותי המזון והתזונה במשרד הבריאות הורשעה במסגרת הסדר טיעון בעבירה של מעשה העלול להפיץ מחלה בהתרשלות. על ארבעה עובדים נוספים שהורשעו נגזרו 400 שעות לתועלת הציבור

   | גלעד גרוסמן

   בית משפט השלום בפתח תקווה גזר היום (ראשון) במסגרת הסדר טיעון, 500 שעות לתועלת הציבור על ד"ר דורית ניצן-קלוסקי, מי שהייתה מנהלת אגף שירותי המזון והתזונה במשרד הבריאות בעת שפרצה פרשת רמדיה. כמו כן, נגזרו 400 שעות לתועלת הציבור על ארבעה עובדים נוספים במשרד הבריאות, נאסרין חורי, יוסף חסקל, ברטה שוון וראיסה פרפרוב, אשר הודו והורשעו בעבירה של מעשה העלול להפיץ מחלה בהתרשלות, אך לא הורשעו במקרה עצמו. משפטם של שלושת הנאשמים מרמדיה נמשך.

   השופטת, ליה לבאון, ציינה בהחלטתה כי בשום שלב לא יוחסה לנאשמים הללו אחריות לתוצאות הכואבות וכי הם הודו בעבירות הנמצאות ברף הנמוך של עבירות הרשלנות. היא הוסיפה כי מטרת הגשת כתב האישום, לטענת הפרקליטות, הייתה להרתיע עובדי ציבור העומדים בצמתי פיקוח, וכי מטרתה זו הושגה. לדבריה, הליקויים נלמדו לאחר האסון ונעשו שינויים במשרד הבריאות.

   משפחות הנפגעים: "לא נפתח היום שמפנייה"

   לבאון גם קיבלה את הטענה לפיה קיים קושי לפקח ולבדוק את כל המוצרים ומקובל להסתמך על בדיקת היצרן, אולם ציינה כי לא ניתן היה ליישם זאת בתחומים שבריאות הציבור תלויה בהם. לבאון גם דחתה את הטענה שכל מפקח אחר גם היה נכשל בנסיבות הללו וכתבה כי "מי שלוקח על עצמו תפקיד של פיקוח חייב לבדוק ברמות זהירות גבוהות ואם אינו מסוגל לכך שלא ייקח על עצמו תפקיד ציבורי". עם זאת ציינה לבאון את שיתוף הפעולה של הנאשמים, את הזמן הרב שעבר מאז נחשפה הפרשה ואת הקשיים שהיו לנאשמים מאז חשיפתה.

   בני המשפחות של הנפגעים מתחו ביקורת על ההחלטה. "זה לא יום שבו פותחים שמפנייה", אמר אמיר נטי, שהגיע לדיון היום יחד עם בתו נטע בת השמונה, שנפגעה משימוש בפורמולה, "שמונה שנים חיכינו לכזה עונש מגוחך. בית המשפט נתן עונש מגוחך לאנשים שלא עשו את עבודתם. אנחנו חושבים שזה עונש לא מרתיע". מיכל זיסר, שבנה אבישי נפטר בגיל חודשיים כתוצאה משימוש בפורמולה, אמרה כי העונש היה ידוע מראש. "הם מחייכים ואנחנו נשארים עם הכאב. אני מקווה שעכשיו כשניתנה ההחלטה, ייפנו התותחים הכבדים לנאשמים המרכזיים בפרשה - אנשי רמדיה והומנה".

   עו"ד עופר ברטל, שייצג שלוש מהנאשמות, אמר לאחר קבלת ההחלטה כי "אני מודה לבית המשפט ולתביעה. בית המשפט איזן בצורה הטובה ביותר בין הרגישויות השונות שבתיק. לצערנו, בית המשפט הבין שאין אפשרות למנוע אסונות בתחום של פיקוח על מזון נכנס, מה שלא יעשו עדיין יכול להתרחש אסון כזה בשנית".

   מבזקים אחרונים