וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סדר באולם? השמיע הערות פוגעניות בביהמ"ש, אך השופט "מילא פיו מים ושתק"

עודכן לאחרונה: 26.3.2024 / 17:55

מדוח נציב תלונות השופטים לשנת 2023 עולה כי רק 7% מהתלונות שהוגשו נמצאו מוצדקות. מכיוון שהדוח הוגש לשנה שעברה, אין בו התייחסות לפרשות האחרונות שפורסמו בתקשורת ביחס להתייחסות של הנציב השופט בדימוס אורי שהם

בווידאו: יו"ר ועדת החוקה שמחה רוטמן דורש מנציגת הנהלת בתי המשפט להתנצל/ערוץ הכנסת

נציב תלונות הציבור על השופטים, השופט בדימוס אורי שהם, מפרסם היום (שלישי) את דוח נציב התלונות הציבור על השופטים. לאחרונה שמו של הנציב עלה לכותרות בין היתר בשל הפרסומים בכאן 11 על השופט ח'אלד כבוב, שהצטלם עם תמונה ענקית במשרד עו"ד שבו ביתו עובדת. פרסום נוסף שזכה לתהודה היה ביחס החלטתו של הנציב, שהשתתפותו של שופט העליון יצחק עמית בישיבת הוועידה לבחירת שופטים שעסקה בנושא מינוי נשיא לעליון - תפקיד שעמית היה אמור להתמנות אליו בשל שיטת הסניוריטי - אינה ניגוד עניינים, אך טוב היה לו הוא היה יוצא מהחדר בשל מראית הצדק. התלונות האלה ששהם טיפל בהם לא מוזכרות בדוח משום שהן נפתחו בשנת 2024, והדוח עוסק רק בתלונות שהטיפול בהם הסתיים בשנת 2023.

שהם עצמו הגיע לדיון מיוחד בוועדת החוקה בכנסת שעסק בתפקוד הנציבות על השופטים, והסביר שבניגוד לטענות נגדו, תפקידו של הנציב הוא לברר תלונות לפי המסמכים המשפטיים שבגינם הוגשה התלונה ולא לחקור את השופטים.

"בדוח לשנת 2022 כתבתי כי 'זה הדוח האחרון שאותו הנני מגיש כנציב תלונות הציבור על שופטים', מכיוון שבחודש נובמבר 2023 הייתי אמור לסיים את תקופת כהונתי כנציב, בתום חמש שנים מאז כניסתי לתפקיד. ואולם, מאחר שהוועדה לבחירת שופטים לא התכנסה לפני מועד סיום הכהונה המתוכנן ובשל פרוץ מלחמת 'חרבות ברזל' בתחילת חודש אוקטובר,2023 הוארכה כהונתי בשישה חודשים, כך שאסיים את תפקידי כנציב ב-12 במאי 2024. מסיבה זו יש בידי להגיש, כאמור, את הדוח לשנת 2023, שהוא הדוח השישי המוגש על ידי במהלך תקופת כהונתי כנציב", כתב שהם.

טקס פרישת שופט בית המשפט העליון, השופט אורי שהם, ירושלים, 2 באוגוסט 2018. ראובן קסטרו
נציב תלונות הציבור על השופטים השופט בדימוס אורי שהם/ראובן קסטרו

ולנתונים עצמם - בשנת 2023 התקבלו 897 תלונות על שופטים ודיינים, וניתנו החלטות ב-871 תלונות. הנציבות טיפלה בשנת 2023 ב-964 תלונות (ובהן תלונות משנים קודמות) ומתוך 871 החלטות שניתנו בשנת 2023, בוררו לגופן 524 תלונות, שהן 60% מכלל ההחלטות שניתנו. מתוך 524 התלונות שהתבררו לגופן והן בגדר סמכות הבירור של הנציב, נמצאו 38 מוצדקות (7%). ב-27 מהתלונות הסתיים הטיפול בהערה לשופט או לדיין. שלוש תלונות הסתיימו בקביעה שמדובר בליקוי מערכתי.

sheen-shitof

במבצע מיוחד

הפטנט המתקדם בעולם שמבטיח שיפור עור הפנים מהטיפול הראשון

בשיתוף נומייר פלוס

התפלגות התלונות המוצדקות:

  • 29% התמשכות תהליכים (46% ב-2022).
  • 24% ליקויים בניהול המשפט (22% ב-2022).
  • 34% התנהגות בלתי ראויה של השופט או הדיין (22% ב-2022).
  • 13% פגיעה בעיקרי הצדק הטבעי (10% ב-2022).

הירידה במספר התלונות המוצדקות, או כאלה שהסתיימו בהערה, נובעת בעיקר מהצניחה המשמעותית במספר התלונות המוצדקות בבתי המשפט לענייני משפחה ובבתי הדין הרבניים. בשנת 2023 בוררו לגופן בבתי המשפט לענייני משפחה כ-103 תלונות (לעומת 141 תלונות ב-2022), כאשר 8 היו מוצדקות ו-4 הסתיימו בהערה. זאת לעומת 13 תלונות מוצדקות ב-2022 ו-12 שהסתיימו בהערה.
בבתי הדין הרבניים בוררו לגופן 36 תלונות בשנת 2023 (לעומת 58 בשנת 2022). מסך התלונות שבוררו לגופן, 3 היו מוצדקות לעומת 12 ב-2022, ואחת שהסתיימה בהערה. בנציבות מעריכים כי הירידה בכמות ובהיקף התלונות המוצדקות בערכאות אלה נובעת מהפנמה של החלטות וקביעות הנציבות בשנים עברו.

בין ההחלטות שנמצאו מוצדקות ניתנה החלטה בדבר השלטת סדר באולם: לנציב הוגשה תלונה על אדם שהשמיע הערות פוגעניות על רקע מגדרי כלפי המתלונן באולם בית המשפט, אולם "השופט מילא פיו מים ושתק". בהחלטתו קבע הנציב כי התמודדותו של בית המשפט עם התנהגות משפילה ופוגענית מצד בעל דין החוזר ומשתלח בבית המשפט ובעורכי הדין המופיעים בפניו, אין לה ולא כלום עם שמירה על זכות הטיעון שלו. על בית המשפט, למען שמירת כבודו וכבודם של הבאים בפניו, לנקוט בכל הכלים העומדים לרשותו על מנת לאפשר דיון ראוי ומכבד, לא כל שכן כאשר אותו בעל דין חוזר ומפגין, פעם אחר פעם, זלזול וחוסר כבוד כלפי בית המשפט ועורכי הדין המופיעים בפניו.

החלטה אחרת עסקה בעקרון פומביות הדיון: שופטת הורתה לעורכת דין שנכחה באולמה כצופה מן הצד לצאת מן האולם, הגם שדובר בדיון שהתנהל בדלתיים פתוחות. בהחלטתו קבע הנציב, כי עקרון פומביות הוא בעל מעמד חוקתי בשיטתנו המשפטית. מעקרון פומביות הדיון נובעת זכותו של מי שחפץ בכך לצפות בדיון משפטי המתקיים בדלתיים פתוחות, גם אם אינו צד להליך.

אילוסטרציה. ShutterStock
"השופט מילא פיו מים ושתק"/ShutterStock

החלטה אחרת עניינה בעיכוב במתן החלטות: נמצאה מוצדקת תלונה על עיכוב במתן החלטה בעניין העברת מסמכים למומחה. בהחלטתו קבע הנציב, כי חרף עומס העבודה המוטל לפתחם של היושבים בדין, שומה על בית המשפט לתת החלטות בתוך פרק זמן סביר בבקשות המונחות לפניו, ואף להקדים לתת החלטות שעה שמדובר בעניין שהימנעות מהכרעה בו מעכבת את המשך ניהולו של התיק, כבמקרה זה. על אחת כמה וכמה נכונים הדברים, שעה שמתן ההחלטה אינו מצריך השקעת זמן ומשאבים בלתי סבירים, בשים לב ליתר המשימות המוטלות לפתחו של בית המשפט.

שנת 2023 בנציבות התאפיינה גם בחידוש הצהרות ההון של שופטים ודיינים, בחלוף 6 שנים מאז הוגשו הצהרות ההון הקודמות בשנת 2017. זאת, בצד טיפול בהצהרות הון של שופטים חדשים ושל שופטים ודיינים שפרשו מהמערכת.

תגובת הרשות השופטת

"הרשות השופטת מודה לנציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אורי שהם, על הדו"ח שהגיש לשנת 2023. הרשות השופטת מייחסת חשיבות רבה לדו"ח נציב תלונות הציבור על השופטים, לומדת אותו בכובד ראש ומפיקה ממנו את הלקחים הנדרשים. החלטות הנציב נדונות באופן שוטף בין ראשי המערכת לאורך השנה במטרה לבחון אילו צעדים יש לנקוט בעקבותיהן, וכל החלטה נבחנת בהתאם לנסיבות הקונקרטיות.

"במהלך שנת 2023 - שבה נדונו במערכת בתי המשפט 1,348,287 תיקים - הוגשו לנציב 778 תלונות שנוגעות למערכת בתי המשפט. לגבי 316 תלונות מצא הנציב שאין מקום לבררן בשל חוסר סמכות; באשר לתלונות שבוררו לגופן, 31 תלונות נמצאו מוצדקות; ב- 23 תלונות צוינה הערה לשופט; וב-3 תלונות הפנה הנציב את תשומת לבה של המערכת לליקויים שעניינם תקלות מזכירות הטעונות תיקון. בבתי המשפט לענייני משפחה, מתוך 181 החלטות בתלונות שהוגשו נגד שופטי משפחה בשנת 2023, נמצאו רק 8 תלונות מוצדקות - ירידה מ-13 תלונות שנמצאו מוצדקות בשנה שעברה. ב- 4 תלונות נרשמה הערה לשופט, ובתלונה אחת הפנה הנציב את תשומת הלב לליקוי מערכתי טעון תיקון.

"בכל הנוגע להיקף התלונות בבתי המשפט לענייני משפחה, ציין הנציב: 'התלונות על שופטי בית המשפט לענייני משפחה מצביעות על מספר בעיות וקשיים שהם ייחודיים בטיבם, או בעוצמתם, לבית משפט זה. עם הקשיים האלה מתמודדים שופטי בתי המשפט לענייני משפחה מדי יום ביומו. בין הקשיים האלה יש למנות את אופיים המיוחד של הדיונים, היחסים הטעונים בין הצדדים והמורכבות הרגשית הכרוכה בחלק ניכר מהסכסוכים. קיום הדיון בדלתיים סגורות משפיע אף הוא על האווירה השורה באולם הדיונים, שהיא 'אינטימית' יחסית, ופורמאלית פחות מאשר בדיון המתקיים בדלתיים פתוחות'. לצד זאת, בכל הנוגע לירידה בכמות התלונות המוצדקות, ציין הנציב כי היא נובעת, רובה ככולה, מהפנמה של החלטות וקביעות הנציבות בשנים עברו. הרשות השופטת מודה לנציב אורי שהם, אשר מסיים את תפקידו ב- 12.5.2024, על מילוי תפקידו במקצועיות, ומאחלת לו הצלחה בהמשך דרכו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully