וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מבין התוכניות החיצוניות המבוקשות בבתי הספר - רק אחת "על הכוונת" של מעוז

עודכן לאחרונה: 1.2.2023 / 13:59

עם כניסתו לתפקיד במשרד החינוך, ביקש יו"ר נעם ממרכז המחקר של הכנסת לקבל לידיו את רשימת 50 התכניות המבוקשות ביותר - ורק ל"מידע אמין על מין" הוא עשוי להתנגד על פי התבטאויות העבר שלו. זאת על אף שטרם ברור מה יהיו סמכויותיו של מעוז על התכניות החיצוניות

אבי מעוז במליאה: "מי שמנסה לפגוע בזהות היהודית הוא החושך"/ערוץ הכנסת

50 התוכניות החיצוניות המבוקשות ביותר בבתי הספר כוללות רק אחת שעלולה להיות בסכנה
בעקבות העברת היחידה ליו"ר מפלגת נעם אבי מעוז - כך עולה מפילוח נתונים שהכין מרכז המחקר והמידע של הכנסת. המסמך הופק לבקשתו של מעוז עם כניסתו לתפקיד.

בין התוכניות המובילות במערכת גפ"ן נמצאות שמונה שעוסקות בייעוץ כלכלי לצוות החינוכי, לצד פעילויות לימודיות באנגלית, מתמטיקה ופיזיקה, הרצאות בנושאי בריאות ואלימות, הצגות וסדנאות. סדנת "מידע אמין על מין" לחינוך למיניות בריאה מגיעה למקום 13, וניצבת לבדה מתוך התוכניות שמעוז יכול להתנגד להם, על סמך התבטאויות עבר. אלה יכולים להיות תכנים שעוסקים בן השאר בלהט"ב, מגדר, פמיניזם, מפגש בין יהודים וערבים וגופים רפורמיים.

עם זאת, הדירוג אינו סופר לפי ארגונים, אלא תוכניות. המשמעות היא שארגונים כמו חוש"ן, להם יש כחמש תוכניות נפרדות, או איג"י, עם לפחות שתיים, היו יכולים אולי להיכנס אליו אם היה מחושב אחרת. ארגונים אלה, לצד ארגונים נוספים שעוסקים בקהילה הגאה, עמדו בחזית המאבק מול מעוז, שהתבטא לא פעם נגד משפחות גאות ולהט"ב.

הסבר נוסף הוא שתוכניות אלה מתאימות בעיקר לבתי ספר עם אופי חילוני. לעומתן, רוב התוכניות המובילות אינו שנויות במחלוקת, גם בחינוך הדתי והחרדי, מה שמאפשר להן לשחק על מגרש גדול יותר: 46.2% מבתי הספר שמנהלים תקציב בגפ"ן שייכים לחינוך הממלכתי-עברי, 30.1% ממלכתיים-ערביים, 19.2% ממלכתיים דתיים ו-4.5% חרדים.

אבי מעוז, הכנסת, 13 בדצמבר 2022. ראובן קסטרו
המינוי שלו עורר דאגה בקרב קהילת הלהט"ב. מעוז בכנסת, בחודש שעבר/ראובן קסטרו

מפעילי התוכניות מספרים כי גם קשיים טכניים מונעים מהם לעתים להגיע לבתי ספר. הביקוש לפעילות צמח במהירות עם כניסת רפורמת הגפ"ן, וכוח האדם עוד לא הדביק את הפער. התוצאה היא שלעתים הם מחזירים תשובה שלילית לבתי ספר שהיו מעוניינים להזמין אותם. כך או כך, את התוכניות שנשארו מחוץ לרשימה הזמינו פחות מ-60 מנהלים, מתוך אלפי מוסדות חינוכיים.

המסמך, שמספק את הניתוח המעמיק ביותר של הגפ"ן עד כה, מראה כי אלה לא התוכניות היחידות שסובלות מביקוש נמוך. רחוק מכך. יותר ממחצית מהתוכניות - 5,534 מתוך 10,602 - לא נלקחו אפילו פעם אחת. מבין האחרות, 72% נבחרו בין פעם אחת לחמש ורק 7% מהן נבחרו יותר מ-20 פעמים.

ההבדלים בין סוגי החינוך צפים גם הם מהנתונים: החינוך הערבי מעדיף לבחור בתכנים לימודיים וחינוכיים, בעוד החינוך החרדי נוטה לכיוון תכנים חברתיים-רגשיים ופעילויות חד פעמיות, כמו מופעים וסיורים.

עוד בוואלה!

הממשלה תאשר את העברת הסמכויות למעוז; הקהילה הגאה מאשימה: "נותנים יד לשנאה"

לכתבה המלאה

הסמכויות של מעוז עוד לא ברורות

הסיכום בין הליכוד למעוז הוביל למחאה חוצת מגזרים. עשרות רשויות, מאות מנהלים וארגונים רבים חתמו על עצומות ומכתבים נגדו - וחלקם הודיעו שיעשו צעדים בפועל כדי שהתכנים לא ייפגעו, כמו מימון תוכניות שיבוטלו. אך כשבועיים לאחר שהעברת היחידה לתוכניות חיצוניות וקידום שותפויות במשרד החינוך למשרד רה"מ אושרה בישיבת הממשלה, עדיין לא ברור מה נמצא תחת סמכותו.

"אני יכול להרגיע את הפייק קמפיין", אמר קיש לפני אותה ישיבה. "היחידה לתוכניות חיצוניות עוברת אכן לאבי מעוז כפי שכתוב בהסכמים הקואליציוניים. כל הסמכות לתוכניות הגפ"ן נשארות במשרד החינוך".

בינתיים, במשרד החינוך הם מתנהלים ללא שינוי. בפעולות והתגובות האחרונות של הצדדים נראה ניסיון להרגיע את הסערה, ולמתן את אחריותו של יו"ר מפלגת נעם, לפחות על הנייר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully