וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עבודות הרכבת נמשכו בשבת; גולדקנופף לשרת התחבורה: "לא עונה להגדרה של פיקוח נפש"

למרות ההסכם הקואליציוני בין הליכוד ליהדות התורה, עבודות הרכבת המשיכו גם בשבת. יו"ר יהדות התורה שלח מכתב לשרה מירי רגב, לרה"מ נתניהו ולראשי המפלגות הקואליציה, בו כתב כי "לא נוכל להשלים עם מצב זה". הוא קרא "להיכנס לעובי הקורה כדי לעצור את העבודות בשבת"

היום הראשון של הפעלת נתיב התחצ בכביש 1 לירושלים/מיכאל דימנשטיין, לע"מ

גם אחרי הקמת הממשלה החדשה וחזרתן של המפלגות החרדיות לקואליציה, נמשכות עבודות הרכבת בשבת. אמש (שבת) נראו עבודות על המסילה בנתיבי איילון בתל אביב, בקטע שבין תחנת סבידור לתחנת הרצליה. מדובר בעבודות אחזקה שניתן לבצע רק כשהמסילה מושבתת מתנועה, ומתווספות לאלה שעליהן הכריזה בשבוע שעבר הרכבת כחלק מהשלמת החשמול של מסילת פלשת בין אשקלון ורחובות.

מהסרטון ומהודעת הרכבת עולה כי למרות ההכרזות המקדימות, לא חל בינתיים שינוי במדיניות אישור העבודות בשבת בידי זרוע העבודה במשרד הכלכלה. זאת, למרות החתימה על ההסכם הקואליציוני בין הליכוד ליהדות התורה, לפיו יצורף נציג של הרבנות הראשית לוועדה למתן היתרי עבודה בשבת.

בעקבות המשך העבודות, יו"ר יהדות התורה יצחק גולדקנופף שלח מכתב לשרת התחבורה מירי רגב, בו קרא לה "להיכנס לעובי הקורה בכדי לעצור את העבודות בשבת לאלתר". במכתב, שנשלח גם לראש הממשלה בנימין נתניהו ולראשי מפלגות הקואליציה, כתב גולדקנופף כי העבודות "אינן עונות כלל להגדרה של פיקוח נפש" והבהיר, "לא נוכל להשלים עם מצב זה".

עבודות החשמול כוללות עבודה בשבת המנצלת את השבתת הקווים בסופי שבוע, מה שמאפשר להכניס אליהם ציוד ועובדים להתקנת ציוד החשמול סביב המסילות. העבודות מבוצעות בעיקר בידי עובדי חברת SEMI הספרדית והעובדים הזרים שלה, וקבלנים חיצוניים של הרכבת, עם עובדים שאינם יהודים, בעוד יהודים המועסקים בפעילות פועלים בהתאם לאישורים שקיבלה הרכבת מזרוע העבודה במשרד הכלכלה.

מירי רגב בדיון הוועדה לחקר אסון מירון, 24 במאי 2022. יונתן זינדל, פלאש 90
תקדם את המטרו, על אף ההצהרות. רגב/פלאש 90, יונתן זינדל

גם במצב הנוכחי בו העברת חלק מהעבודות לסופי השבוע, בנוסף להשבתת הרכבת בשעות הלילה באמצע השבוע מביא למצב בו נפגעים הנוסעים בקו העמוס ביותר של הרכבת - תל אביב חיפה. על פי לוח הזמנים הנוכחי, אמור פרויקט החשמול כולו להסתיים בשנת 2025. לשינוי במצב וקצב העבודות ישנה השלכה אחת ישירה - הארכת משך הזמן לחשמול המסילות. על כן, המשמעות היא הרחבת הפגיעה בתושבי הפריפרייה הצפונית, המשך העומסים בכבישים ופגיעה ביכולת של הרכבת להעביר את צי הרכבות שלה לכלים חשמליים שקטים, ירוקים, אמינים ומדוייקים יותר.

שרת התחבורה לשעבר מרב מיכאלי הזהירה כי עצירת עבודות הרכבת בשבת תוביל לפגיעה בציבור הנוסעים. "כשרת התחבורה קיבלתי החלטה דווקא להגביר את העבודות בשבת. ככה סיימנו חלק גדול מפרויקט חשמול הרכבות מוקדם מהצפוי, והרכבות לצפון חוזרות", מסרה. "קוראת לרגב לא להיכנע לדרישות ההזויות של גולדקנופף".

יצחק גולדקנופף, שר השיכון, ישיבת הממשלה השנייה. ינואר 2023. יונתן זינדל, פלאש 90
"עסקן חרדי שמכתיב לציבור מה נכון". גולדקנופף/פלאש 90, יונתן זינדל

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מתח ביקורת חריפה על הדרישה של יו"ר יהדות התורה, וקרא לא להיענות לה. "שוב עסקנים חרדים מכתיבים לכל הציבור מה נכון ומה לא נכון. הפסקת עבודות הרכבת בשבת זהו צעד מטורלל שישפיע באופן ישיר על כלכלת ישראל ועל משפחות רבות במדינת ישראל שמתניידות בתחבורה ציבורית. מישהו בממשלה חייב להתפכח ולעצור את הטירוף הזה", כתב ליברמן בציוץ בטוויטר.

חבר הכנסת ולדימיר בליאק (יש עתיד) תקף את יו"ר יהדות התורה בעקבות דרישתו מרגב. "הדרישה של גולדקנופף יכולה להפוך לאירוע בעל משמעות הרסנית לעתיד התחבורה בישראל", מסר. "הממשלה הזאת לא רק לוקחת עשרות מיליארדי שקלים מאנשים שעובדים ומעבירה אותם למטרות סקטוריאליות מופרכות ולאנשים שעובדים פחות, אלא גם תוקעת את האנשים העובדים בפקקים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully