וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גנץ ברקע המשבר במו"מ עם לבנון: "יש להיערך לתרחיש של הסלמה בצפון"

עודכן לאחרונה: 6.10.2022 / 17:54

דבריו של גנץ מגיעים על רקע דחייתה של ישראל את ההערות שלבנון העבירה על טיוטת הסכם הגבול הימי. שר הביטחון הוסיף בהערכת מצב שקיים עם הרמטכ"ל ומנכ"ל משרדו כי יש להיערך הן במאמצי ההתקפה והן במאמצי ההגנה, נוכח ההתפתחויות במשא ומתן על הגבול הימי

בווידאו: גנץ מאיים שאם חיזבאללה ינסה לחבל במו"מ על הגבול הימי לבנון כולה תשלם את המחיר/גו לייב המכון למדיניות נגד טרור באוניברסיטת רייכמן

שר הביטחון בני גנץ הנחה היום (חמישי) להיערך לתרחיש של הסלמה בצפון. זאת, במסגרת הערכת המצב השבועית בהשתתפות הרמטכ"ל, מנכ"ל משרד הביטחון וראש אגף המבצעים. גנץ הוסיף כי יש להיערך הן במאמצי ההתקפה והן במאמצי ההגנה, נוכח ההתפתחויות במשא ומתן על הגבול הימי.

דבריו של גנץ מגיעים על רקע דחייתה של ישראל את ההערות שלבנון העבירה על טיוטת הסכם הגבול הימי. גורם מדיני בכיר אמר כי ההערות הלבנוניות כללו "שינויים מהותיים וחדשים" בנוסח ההסכם שאותם ישראל לא מוכנה לקבל.

בתוך כך, בכיר מהמועצה לביטחון לאומי בבית הלבן אמר לוואלה! כי השיחות בין ישראל ללבנון על הגבול הימי "נמצאות בנקודה קריטית" אבל הממשל סבור כי ניתן עדיין להגיע להסכם. "שליחו המיוחד של הנשיא ביידן עמוס הוכשטיין ממשיך בשיחות אינטנסיביות עם הצדדים כדי להביא את המו"מ על הגבול הימי לכדי סיכום", אמר הבכיר האמריקני. "הפערים הצטמצמו ואנחנו נשארנו מחוייבים להשיג הסכם ומאמינים שניתן להגיע לפשרה".

אסדת כריש במים הטריטוריאליים של ישראל. חברת אנרג'יאן, אתר רשמי
אסדת כריש/אתר רשמי, חברת אנרג'יאן

מדובר במשבר המשמעותי הראשון במו"מ על הגבול הימי בחודשים האחרונים והוא מגיע בנקודה קריטית עבור ההסכם. פיצוץ כעת בשיחות עלול להביא להסלמה ביטחונית בין ישראל לחיזבאללה בגבול הצפון. במהלך הלילה התקיימה שיחה בין השליח האמריקני עמוס הוכשטיין, שמתווך בין ישראל לבין לבנון, לבין היועץ לביטחון לאומי בלשכת ראש הממשלה איל חולתא. במהלך השיחה עדכן הוכשטיין על ההערות הלבנוניות לגבי טיוטת ההסכם.

בכירים ישראלים אמרו כי השינוי המהותי שלבנון דרשה להכניס בנוסח ההסכם נוגע להכרה ב"קו המצופים" הישראלי כגבול בינלאומי. מדובר באינטרס ביטחוני ישראל אותו הציבה ישראל בשנה האחרונה כ"קו אדום" שבלעדיו לא יהיה הסכם. הלבנונים ציינו כי הם לא מכירים ב"קו המצופים" ובלגיטימיות שלו ורצו להחליף את המילים "סטטוס קוו" ביחס ל"קו המצופים" במילים "דה פקטו" - מונח שמשמעותו המשפטית חלשה יותר ושעלול להשאיר פתח לתביעות לבנוניות בנושא בעתיד.

עוד בוואלה!

משבר בשיחות על הגבול הימי: ישראל דוחה את הערות לבנון על טיוטת ההסכם

לכתבה המלאה
ראש הממשלה יאיר לפיד טס מעל אסדת כריש 20 יולי 2022. עמוס בן גרשום/ לע"מ, אתר רשמי
האסדה ברקע ראש הממשלה לפיד, ביולי/אתר רשמי, עמוס בן גרשום/ לע"מ

ישראל הציבה את "קו המצופים" באופן חד צדדי בחוף ראש הנקרה אחרי הנסיגה מלבנון בשנת 2000. הקו מתחיל מהחוף באזור הגבול בראש הנקרה ונמתח מערבה כחמישה ק"מ לתוך הים התיכון.
בכירים ישראלים מדגישים כי עיגון "קו המצופים" כגבול בינלאומי חשוב ביותר מסיבות ביטחוניות, כיוון שעד היום היה מדובר בקו שעד אליו פעלה ישראל ביטחונית באופן חד-צדדי שהיתה לגיטימציה בינלאומית לצד הלבנוני לאתגר אותו.

בנוסף, אם "קו המצופים" היה זז דרומה מהמקום שבו הוא נמצא היום, הדבר היה מאפשר קו ראיה ותצפית מהצד הלבנוני לעבר קו החוף של צפון ישראל. הלבנונים גם התנגדו לסעיף בהסכם שנותן "וטו" לישראל על תחילת חיפושי הגז בשטח המחלוקת - גם זו היתה נקודה קריטית עבור ישראל. לפי הסעיף הזה עד שלא ייחתם הסכם בין ישראל לבין חברת "טוטאל" הצרפתית לגבי הפיצוי הכספי שישראל תקבל מרווחי הגז - לא יתחילו קידוחים בצד הלבנוני. הלבנונים דרשו כי חיפושי הגז יתחילו ללא קשר לסיכומים בין ישראל לבין חברת "טוטאל" וכי תהיה להם זכות להתנגד לכל הסכם בין ישראל לבין "טוטאל".

דיפלומטים מערביים ציינו כי המתווך האמריקני סבור כי ההערות הלבנוניות אינן מהותיות וכי הן לא צריכות למנוע הגעה להסכם. בישראל התקיימו הבוקר דיונים בשאלה האם הדרישות הלבנוניות מהוות שינוי מהותי של ההסכם. בסיום הדיונים הוחלט כי בניגוד לעמדתו של הוכשטיין, ישראל סבורה שההערות הלבנוניות מונעות הגעה להסכם. גורם מדיני אמר כי ראש הממשלה יאיר לפיד עודכן בפרטי השינויים המהותיים החדשים שלבנון מבקשת לעשות בהסכם, והורה לצוות המו"מ לדחותם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully