נסראללה שחרר את הרסן והגביר את הלחץ - האם חיסול "העקרב" ישנה את התמונה?

בכירים בצה"ל התאמצו להתרחק מהמו"מ על הגבול הכלכלי הימי בין ישראל ללבנון, אך מזכ"ל חיזבאללה חשב אחרת ושילח ארבעה כטב"מים לעבר אסדת כריש בתוך שבוע. במערכת הביטחון מאותתים לו שלא יעמדו מנגד, מה שעשוי להסביר את חיסול הסורי שפעל בשירות הארגון בקוניטרה

07/07/2022
בווידאו: סרטון תדמית של אסדת הגז כריש שמעליה יירט צה"ל 3 מל"טים של חיזבאללה (צילום: GREEN PRODUCTIONS)

בכירים במטה הכללי בצה"ל התאמצו בחודשים האחרונים להתרחק מתהליך המשא ומתן על קו הגבול הכלכלי-ימי בין לבנון לישראל סביב מרחב הגז "כריש", וטענו כי "מדובר באירוע מדיני ולא צבאי, שנמצא בטיפול על ידי הדרג המדיני". לעומתם, מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה חשב אחרת, והחל להתבטא בנושא, תוך השמעת איומים נגד ישראל.

בתחילה אמר נסראללה כי יאפשר לממשלת לבנון לטפל בתהליך המשא ומתן, אך כשראה שהרחוב הלבנוני מותח על כך ביקורת, ותולה תקוות במאגר הגז ובכסף שיניב, הגביר את התבטאויותיו. בנאומו המשמעותי האחרון בראשית החודש השווה בין יציאת צה"ל מרצועת הביטחון בלבנון בשנת 2000 לקביעת הגבול הימי עם ישראל. במערכת הביטחון ראו בהתבטאות זו ובראיונות של בכירי הארגון השיעי כמו שייח נעים קאסם איומים מפורשים ו"טיפוס על עץ גבוה".

גורמים בחיל הים ובאמ"ן העריכו כי חיזבאללה יבצע פרובוקציות, ומהר מאוד נערם מודיעין על כוונות להפעיל כלי טיס לא מאוישים במרחב האסדה. אמ"ן נערך לקראת ניסיון תקיפה מעין זה, ובהתאם נערכו לכך גם יחידות הבקרה של חיל האוויר, טייסות חיל האוויר ויחידות חיל הים. לדברי גורמי צבא, "היו מספר הזנקות לזירה הצפונית בעקבות שורה של זיהויים שנחשדו כהפעלת כלי טיס לא מאוישים וחלקם חוזל"שו".

אסדת כריש(צילום: אתר רשמי, באדיבות חברת אנרג'יאן)

ברביעי שעבר זוהה כטב"ם של חיזבאללה ויורט על ידי צה"ל אך במערכת הביטחון העדיפו להסתיר את היירוט כדי להכיל את האירוע ולא "להשפיל" את חיזבאללה. ביום שבת העלה חיזבאללה לאוויר שלושה כטב"מים בשלושה כיוונים שונים ובגבהים שונים. שלושתם יורטו על ידי חיל האוויר וחיל הים.

עוד בוואלה!

הקרב על אסדת הגז מחריף: כטב"ם נוסף יורט בשבוע שעבר, מטוסי קרב הוזנקו השבוע

לכתבה המלאה

"חיזבאללה ראה את שיטת הפעולה של צה"ל. יש לו מספיק אמצעים כדי להבין כיצד צה"ל מתגונן מפני כטב"מים", אמרו גורמי צבא והוסיפו, "חיזבאללה ניסה להערים על מערכות הגילוי של צה"ל ולהקשות על היירוט. אנחנו מעריכים שהוא ינסה להפיק לקחים ולבצע פעולה נוספת".

על רקע המתיחות הביטחונית עם חיזבאללה סביב "אסדת כריש", נערכים בצה"ל לאפשרות שחיזבאללה יפעיל שוב מספר של כטב"מים לעבר האסדה במטרה להגביר את המתיחות ולהשפיע על המו"מ לקביעת מרחב הגבול. גורמים במערכת הביטחון לא פסלו את האפשרות שחיזבאללה ינסה לבצע פרובוקציה דומה בסמוך לביקורו של נשיא ארה"ב ביידן בישראל כדי לנצל את הרגישות הביטחונית.

ביום רביעי בבוקר נחשף בעיתון "אל אח'באר" כי ליירוט שלושת הכטב"מים ביום שבת קדמה פעולה דומה שלושה ימים קודם לכן, במהלכה הפעיל חיזבאללה כטב"ם נוסף שיורט על ידי צה"ל. בכך כפה הפרסום על צה"ל להודות כי אכן יורט כטב"ם רביעי תוך שבוע.

פריד פואד מוסטפא, הסורי שחוסל באזור קוניטרה(צילום: אתר רשמי, מתוך טוויטר)

היקף האירועים מצביע על כך שנסראללה שיחרר את הרסן לזרוע הצבאית כדי להגביר את הלחץ על ישראל. כעבור מספר שעות מהפרסום ב"אל-אח'באר" ולפני האישור על יירוט הכטב"ם הרביעי, פורסם באתר "אל מיאדין" הלבנוני כי צה"ל הרג פעיל סורי בשליחות חיזבאללה ברמת הגולן באמצעות כטב"ם. האזרח הסורי, ששירת ככוח עזר לצבא הסורי, פעל גם בשירות חיזבאללה, שמקדם בשנים האחרונות את פרויקט "תיק הגולן". במסגרת הפרויקט נעשים מאמצים להתבסס בגולן הסורי, לגייס פעילים, לבנות תשתיות טרור, לאסוף מודיעין ממוצבי הצבא הסורי על ישראל, ולהיערך לאפשרות של פיגועים.

בשל סמיכות המקרים נתפס הסיכול הממוקד של הפעיל הסורי כ"סגירת חשבונות" עם חיזבאללה בתגובה להפעלת הכטב"מים במרחב האסדה, ובניסיון להעביר מסר ברור לנסראללה כי ישראל לא תעמוד מנגד ותסתפק ביירוט כטב"מים אלא תגבה מהארגון השיעי מחיר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully