מחקר מעיד: חיסון ילדים נגד קורונה - מספק יעילות בינונית בלבד

חיסון בני 11-5 נגד קורונה מפחית ב-51% את הסיכוי בתחלואה - יעילות נמוכה יותר ביחס לחיסוני מבוגרים. עם זאת, סביר להניח שהיעילות מספקת מול מחלה קשה. עוד עלה כי ההגנה מזן האומיקרון נמוכה יותר בהשוואה להגנה מזן הדלתא

30/06/2022
בווידאו: תדרוך של פרופ' זרקא בעקבות העלייה בתחלואה בקורונה (צילום: לע"מ)

חיסון נגד קורונה מפחית ב-51% את הסיכוי בתחלואה בקרב ילדים בני 11-5 - כך עולה ממחקר של קופת חולים כללית שהתפרסם היום (חמישי). עוד נמצא כי מקרי ההדבקה התסמינית בין שבעה ימים ל-21 ימים ירדו ב-48%. מחר צפויים להתכנס חברי הצט"ם לדון באישור חיסוני פעוטות בני חצי שנה עד גיל חמש.

נתוני המחקר מעידים על מידת יעילות בינונית של החיסון, לעומת חיסוני המבוגרים, אולם סביר להניח שהיעילות טובה מול מחלה קשה. עוד עלה כי ההגנה שהחיסון סיפק לא הייתה אחידה בכל קבוצות הגיל במחקר. הנתונים מראים כי הגנה טובה יותר נרשמה בקבוצת הגיל הצעירה, גילאי חמש עד שש, לעומת קבוצת הגיל המבוגרת, גילאי עשר עד 11.

הגנה של 51%. ילד מתחסן נגד קורונה(צילום: ראובן קסטרו)

במסגרת המחקר, הושוו נתוניהם של 94,728 ילדים מחוסנים בגילאי 11-5 מול כמות זהה של ילדים בגילאים אלה, שהותאמו בקפידה ולא התחסנו באף חיסון כנגד קורונה. זהו אחד המחקרים הראשונים ורחבי ההיקף שהעריכו את יעילות חיסון פייזר (BNT162b2), במינון מופחת המותאם לילדים בגילאי 5-11 בזמן שזן האומיקרון (B.1.1.529) היה הנפוץ בישראל. המחקר בוצע על ידי מכון כללית למחקר בשיתוף חוקרים מאוניברסיטת הרווארד, חוקרים מאוניברסיטת פדואה באיטליה ומאוניברסיטת לונדון.

פרופ' רן בליצר, ראש מערך החדשנות בכללית ומנהל מכון המחקר, הוסיף כי המחקר קבע שהחיסון לילדים סיפק הגנה פחותה מפני הדבקה בזן אומיקרון, בניגוד לזן דלתא. "מחקרים קודמים שערכנו בכללית הראו יעילות גבוהה למנות הראשונות של החיסון בהגנה מפני הדבקה תסמינית בזן דלתא בקרב מתבגרים, זאת מספר שבועות לאחר מנת החיסון השנייה", אמר. "קשה לקבוע איזה חלק בירידה בהגנה מהדבקה ניתן לייחס למינון המופחת, בפרט בגילאים היותר גבוהים בקבוצת גיל זו, בני 10-11, ואיזה חלק ניתן לייחס להבדלים ביעילות החיסון מול זן אומיקרון לעומת דלתא".

עוד בוואלה!

אחרי אישור ה-FDA: המומחים ידונו בחיסוני פעוטות נגד קורונה

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully