הולכים לבחירות: לפיד ובנט סיכמו על פיזור הכנסת, לפיד יכנס לתפקיד רה"מ

רה"מ ושר החוץ יקדמו הצעת חוק לפיזור הכנסת, לאחר שניסו לייצב את הקואליציה. לאחר אישור החוק, תתקיים הרוטציה ולפיד ימונה לר"מ המעבר לצד תפקידו כשר חוץ. על פי ההערכות, הבחירות ייערכו בסוף אוקטובר. בנט: "במשפט שלמה של 2022 בחרנו להיות האמא ששומרת על חיי הילד"

20/06/2022
בווידאו: הצהרת נפתלי בנט ויאיר לפיד על הליכה לבחירות (קונטקט)

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד הודיעו הערב (שני) על פיזור הכנסת. על פי ההודעה, מוצו כל הניסיונות לייצב את הקואליציה, ולכן הם יקדמו בשבוע הבא את הצעת החוק לפיזור הכנסת. לאחר שההצעה תאושר, תתקיים הרוטציה, והשר לפיד ימונה לראש ממשלת המעבר במקביל לתפקידו כשר חוץ, בנט יהיה ראש ממשלה חליפי.

בנט אמר בהצהרה שנשא יחד עם לפיד כי "הקמנו את הממשלה כדי לעצרו את הסחרור שישראל הייתה נתונה בו. הצלחנו להקים ממשלה לישראל, שהוציאה אותה מהבור. ביום שישי האחרון קיימתי שורה של שיחות עם גורמי ביטחון ומשפט, והבנתי שעם פקיעת תקנות יהודה ושומרון מדינת ישראל תיכנס לכאוס חוקתי. את זה לא יכולתי לאפשר. לא חסכנו במאמצים לגייס את מי שנדרש, אבל לצערנו המאמצים לא נשאו פרי. על כן, לפיד ואני החלטנו לפעול יחד לפיזור הכנסת תוך העברה מסודרת של השלטון והבטחת האינטרס הלאומי גם בתקופת המעבר".

"בניגוד לאופוזיציה, בשום שלב של כהונתי לא הסכמתי ששיקול פוליטי ישפיע באיזושהי דרך על ביטחון ישראל ואכן בשנה האחרונה ביטחון ישראל התחזק", המשיך בנט. "אנחנו נוודא שאפילו יום אחד של נזק לא ייגרם. במשפט שלמה של 2022 בחרנו להיות האמא ששומרת על חיי הילד גם במחיר אישי כבד. עומד פה עם לפיד חברי שייכנס לתפקיד ראש הממשלה, בהתאם להסכם בינינו. למדתי להכיר אותו, עבדנו ביחד, יאיר מגלם מידות של הגינות ואחריות, מה שנקרא 'מענטש'. היו לנו מחלוקות אבל חזקה מהחלוקות היא ההבנה שהמדינה גדולה משנינו ואנחנו פועלים רק לטובת מדינת ישראל".

עוד אמר ראש הממשלה כי "לפיד ואני שוחחנו הערב עם כל ראשי המפלגות בממשלה. אמרתי להם באותה שיחה שאני גאה בהם ובשותפות שלא הייתה אפשרית בלי הרצון הטוב וההתגייסות שלהם. פונה גם לאלה שלא בחרו בי או תמכו בי, אלה שיש בלבם עלי. אני מבין אתכם. המהלך לא היה קל. אבל דעו שעשיתי זאת לשם שמים".

השר לפיד גם נשא דברים והודה לבנט: "אני רוצה להודות לשותפי, ראש הממשלה נפתלי בנט, על האחריות שהוא מגלה היום, על העובדה שהוא שם את המדינה לפני האינטרס האישי. החברות בינינו עמדה במבחנים ונתקלה במכשולים, אבל תמיד צלחה אותם. אני מאוד אוהב אותך".

"האתגרים שלנו כמדינה לא יכולים לחכות. אנחנו צריכים לטפל ביוקר המחייה, לנהל את המאבק באיראן, בחמאס ובחיזבאללה, להתייצב מול הכוחות שמאיימים להפוך את ישראל למדינה לא דמוקרטית", הוסיף לפיד. "מה שאנחנו צריכים לעשות גם היום. לחזור לרעיון של אחדות ישראלית. לא לתת לכוחות האופל לפרק אותנו מבפנים. להזכיר לעצמנו שאנחנו אוהבים אחד את השני, אוהבים את המדינה שלנו, ורק ביחד ננצח".

"מדינת ישראל עלולה להיכנס לכאוס חוקתי". בנט ולפיד(צילום: פלאש 90, יונתן זינדל)

מקורבי בנט אמרו כי הוא קיבל את ההחלטה, לאחר שהבין "שנגמר הסיפור. הוא לא מוכן לקבל סחיטות ואיומים. אם הוא פוגע במדינה הוא הולך". לדברי המקורבים, בנט שוחח ביום שישי עם היועמ"שית והבין שאין דרך להעביר את תקנות יהודה ושומרון, אלא אם כן הכנסת תתפזר לבחירות. "הוא אמר שאם המצב פוגע במדינה וזה כאוס מוחלט הוא יפנה את מקומו", אמרו.

לפי גורמים פוליטיים, בנט הוא שקיבל את ההחלטה לפזר את הכנסת לאחר שהבין כי אפסו הסיכויים להעביר את תקנות יהודה ושומרון, ולאחר שהבין כי חבר הכנסת ניר אורבך אינו מתכוון לתת עוד ארכה לייצוב הקואליציה. מקורבי אורבך סיפרו לוואלה!: "הוא הודיע היום לבנט באופן ברור וחד משמעי שהוא מצביע שבוע הבא בעד פיזור הכנסת. בנט הפנים והלך על המהלך הזה". גורמים בליכוד העריכו כי אורבך לא יקבל שריון במפלגה, למרות המגעים שהתקיימו בשבועות האחרונים מאחר ולא הוא זה שהפיל את הממשלה.

עוד בוואלה!

לא מחכים לאורבך: באופוזיציה יניחו הצעה לפיזור הכנסת לדיון ביום רביעי הקרוב

לכתבה המלאה
הולכים לבחירות. בנט ולפיד(צילום: ראובן קסטרו)

בנט שוחח בצהריים עם לפיד על ההחלטה ובמסגרת השיחה הבהיר כי יעביר לו את ראשות הממשלה ברוטציה. כך שלפיד יהיה ראש הממשלה בתקופת בחירות. שרת הפנים איילת שקד שנמצאת בביקור במרוקו קיבלה עדכון על ההחלטה כמה דקות לפני פרסומה.

בשעה זו ראשי המפלגות בקואליציה מתכנסים בלשכת ראש הממשלה כדי לדון בהחלטה. במקביל, חלק מראשי מפלגות האופוזיציה מתכנסים בלשכתו של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו. לפי גורמים באופוזיציה, "כל ראשי המפלגות היו בהלם ושוק".

לפיד ייכנס לתפקיד ראש ממשלת המעבר בתקופת בחירות מיד אחרי שהחוק יאושר בקריאה שנייה ושלישית. הסכם הרוטציה קבע שלפיד יהפוך לראש ממשלת המעבר רק במידה ושניים מחברי הכנסת בגוש של בנט יתמכו בפיזור הכנסת, אך מאחר ובנט החליט להפיל את הממשלה בעצמו הוא החליט להעביר לו את הרוטציה בכל מקרה.

ההצעה לפיזור הכנסת צפויה לעלות בקריאה טרומית בשבוע הבא ובכנסת מעריכים כי הקריאה השנייה והשלישית יהיו בשבוע שלאחר מכן. לפי ההערכה בכנסת, הבחירות יתקיימו בסוף אוקטובר רק אחרי החגים.

בליכוד חוששים שבקואליציה ינסו להצמיד את "חוק הנאשם", שימנע מנאשם בפלילים להקים ממשלה ביחד עם החוק לפיזור הכנסת. עד כה הממשלה לא יכלה לקדם את החוק בגלל התנגדות ימינה, אבל במידה והממשלה נופלת היא תוכל לגייס רוב עם קולות הרשימה המשותפת.

נתניהו מסר לפני הצהרת בנט ולפיד כי "זה ערב של בשורה גדולה למיליוני אזרחים בישראל. אחרי שנה של מאבק נחוש של האופוזיציה וסבל הגדול של הציבור בישראל, ברור לכולם שהממשלה הכושלת בתלודות המדינה סיימה את דרכה. ממשלה שהייתה בתומכי טרור, שהפקירה את הביטחון האישי של אזרחי ישראל, שהעלתה את יוקר המחייה לשיאים שלא ידענו, שהטילה מסים מיותרים - הממשלה הזו הולכת הביתה".

סגן ראש הממשלה ושר המשפטים גדעון סער הגיב להודעה בטוויטר, וכתב: "כפי שהזהרתי - חוסר אחריות של חברי כנסת מסוימים בקואליציה הביא לתוצאה הבלתי נמנעת. המטרה בבחירות הקרובות היא ברורה - מניעת חזרת נתניהו לשלטון ושעבוד המדינה לאינטרסים האישיים שלו".

יו"ר מפלגת העבודה, השרה מרב מיכאלי, מסרה לאחר ההחלטה על הבחירות: "‏ממשלת השינוי התחילה להחזיר את מדינת ישראל לאזרחיות ולאזרחים שלה. קואליציית השינוי קירבה בין חלקים שונים בחברה הישראלית. אני גאה שמפלגת העבודה הייתה שותפה להקמתה והייתה סיעת היציבות בתוכה".

יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' בירך על ההחלטה, וכתב כי "עם ישראל חי! לא עוד פילוג לא עוד שיסוי. בקרוב בעזרת השם אחדות יהודית, ציונית ולאומית אמיתית שתנהיג את ישראל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully