הקמת יחידות ורכש נשק חדשני: כך שואף הרמטכ"ל להרחיב את התמרון לשטח האויב

בהתאם לעלייה במוטיבציה לשירות קרבי, החליט כוכבי לקדם תוכנית להגדלת הכוחות המתמרנים ביבשה. בין היתר, בצה"ל שואפים להרחיב את כמות היחידות המיוחדות ואת רכש הציוד, כולל רכבי שטח, טילים ותחמושת. עם זאת, מתריעים: ההרחבה תתאפשר רק אם לא יקוצר שירות הסדיר

24/05/2022
בווידאו: סיומו של השבוע השני של תרגיל מרכבות האש (צילום: דו"צ)

הרחבת גדודי הלחימה, רכש נשק רב והקמת יחידות מיוחדות - הרמטכ"ל אביב כוכבי הציג לראש הממשלה נפתלי בנט ולשר הביטחון בני גנץ תוכנית שמטרתה להרחיב את התמרון לעומק שטח האויב.

בצה"ל הבינו כי בממוצע, בכל גדוד יש 107% איוש של כוחות - זאת בשל ארגון מחדש בתחום כוח האדם, רכש אמצעי לחימה וסגירת סיירות בגדודי השיריון, אגדי ארטילריה והשבתת טנקי מרכבה סימן 2. בהתאם לכך ולאור העלייה בארבע השנים האחרונות במוטיבציה לקרבי, מ-64% ל-70%, החליט הרמטכ"ל לקדם תוכנית להרחבת הכוחות המתמרנים ביבשה.

התוכנית קיבלה אישור עקרוני מבנט ומגנץ ועברה לשלב התכנון הראשוני. בין היתר, התוכנית כוללת הקמת גדודים לוחמים נוספים ויחידות מיוחדות נוספות; רכש רכבי שטח מהירים לא ממוגנים ורכש אמצעי לחימה, שכוללים טילים, רובים, אמצעי ראיית לילה ותחמושת.

מרחיבים את התמרון. חייל צה"ל בפעילות מעצרים(צילום: דובר צה"ל)

בנוסף לכך, בצה"ל שואפים להרחיב את היחידה הרב-מימדית, יחידת הרפאים המיוחדת שמורכבת מלוחמי קומנדו, ועוסקת בחשיפת אויב בשטחים בנויים וסבך באמצעות יכולות טכנולוגיות ייחודיות ומסווגות. היחידה מסוגלת לתקוף בפרקי זמן קצרים מאוד מהאוויר או מהקרקע, ולאחרונה החלה לבצע פעילות מבצעית מיוחדת בגבולות המדינה.

גורמי צבא הדגישו כי ההחלטה למנוע קיצור נוסף בשירות הסדיר, ההחלטה והחתמת חודשי קבע ביחידות מיוחדות תאפשר את המהלך להרחבת הכוחות הסדירים המתמרנים של צה"ל.

לצד העלייה במוטיבציה לקרבי, יש עדיין ממוצע של 12% בפטור נפשי משירות צבאי. גורמי צבא התגאו כי המגמה השלילית נבלמה באופן מהותי.

עוד בוואלה!

"להגן על התושבים זו זכות": סיפורה של הלוחמת הנוצרייה הראשונה בקרקל

לכתבה המלאה
  • צה"ל
  • אביב כוכבי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully