וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרצוג במוזיאון לוחמי הגטאות: "לעולם נשמור על היכולת להגן על עצמנו בעצמנו"

עודכן לאחרונה: 28.4.2022 / 21:26

בעצרת הנעילה של יום הזיכרון לשואה ולגבורה במוזיאון בית לוחמי הגטאות אמר נשיא המדינה יצחק הרצוג כי "העם היהודי חייב לקדש את הערבות ההדדית ולא לוותר עליה גם בעת של מחלוקות". עוד הוסיף כי אסור שהשואה תהפוך רק לתחום חקר היסטורי. אסור לנו להסתפק בזיכרון בלבד

בווידאו: יצחק הרצוג בעצרת נעילת יום הזיכרון לשואה ולגבורה/צילום: שלומי גבאי

נשיא המדינה יצחק הרצוג אמר הערב (חמישי) בבית לוחמי הגטאות כי "לעולם נשמור על היכולת להגן על עצמנו בעצמנו. העם היהודי חייב לקדש את הערבות ההדדית ולא לוותר עליה גם בעת של מחלוקות". בין הנוכחים בעצרת שר התקשורת יועז הנדל, שר החקלאות עודד פורר, סגן שגריר ארהב בישראל ג'ונתן שרייר, אלוף אמיר ברעם מפקד פיקוד צפון, הח"כים יעל רון בן משה, ענבר בזק ואופיר סופר.

תחילה הרצוג אמר כי "לפני עשרים שנים בדיוק, באפריל 2002, הקראת אתה - יקירנו צבי גיל, בבקעת הקהילות ביד ושם - המקום בו הדלקת אתמול משואה לכבוד, לזיכרון, ולמורשת - את מה שזכה לשם 'מנשר הניצולים'. מנשר שעסק, כמילותיו, בדרך שבה 'זיכרון השואה יהפוך מגורל כפוי, החתום בבשרנו ובנשמתנו, לייעוד היסטורי, שעל האנושות ועל הדורות הבאים לשאת באחריות לצקת בו תוכן ומהות'".

"במעמד המקודש שבו אנו נועלים את היום נורא ההוד הזה, שמזכיר לנו את התהום העמוקה ביותר אליה הגיעה האנושות", אמר נשיא המדינה, "אני מבקש לדבר גם על האופן שבו נוכל להפוך את השיעור למעשה. הרי היום הזה אינו עוסק רק בעבר, ואסור לו שיעסוק רק בו, אלא גם באחריות המוטלת עלינו בהווה ובעתיד".

עצרת הפתיחה הממלכתית לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה ביד ושם 27 באפריל 2022. ראובן קסטרו
הרצוג ביד ושם, אתמול/ראובן קסטרו

עצרת הנעילה של יום הזיכרון לשואה ולגבורה במוזיאון בית לוחמי הגטאות נערכת השנה בסימן "מורשתנו לדורות הבאים". העצרת מתקיימת מדי שנה מאז 1949. השנה חזרה העצרת למתכונתה המקורית באמפי בקיבוץ לוחמי הגטאות, במעמד הנשיא.

במעמד הדלקת המשואות צוינו סיפורי חייהם של שש שורדות ושורדי שואה - יהודית מסד, בלה פיש, פרופ' יהושע זק, מיכאל ויגאל, בניהם של בוריה ונעמי יודקובסקי, חוה לנג, נכדתו של אברהם קורצפלד.

עצרת הפתיחה הממלכתית לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה ביד ושם 27 באפריל 2022. ראובן קסטרו
עצרת הפתיחה, אתמול/ראובן קסטרו

נשיא המדינה המשיך: "אחיותיי ואחיי, הגורל הועיד אותנו ואת ילדינו להיות למעשה הדור האחרון שיזכה לשמוע את זוועות השואה ממקור ראשון. וכן - זוהי זכות עצומה. אנחנו עם זוכר. הזיכרון היהודי, הוא מעשה אקטיבי. אבל אסור שהשואה תהפוך רק לתחום חקר היסטורי. אסור לנו להסתפק בזיכרון בלבד".

הרצוג אמר כי הדרך לזיכרון הדרך להטמעה של הסיפור המכונן, היא באמצעות שאלות, באמצעות דיון, ואפילו באמצעות המחלוקות - שהן המתודה היהודית ביותר שיש. "הטקס הזה מתקיים בסימן 'מורשתנו לדורות הבאים', והמסורת היהודית נותנת לנו כלים כיצד מטמיעים מורשת וזיכרון, וכיצד הופכים אותם למעשה. רק לפני מספר ימים ציינו את חג החירות, את היציאה ממצרים. כשישבנו בשולחן הסדר, למדנו כי הפסוק 'כי ישאלך בנך מחר' הוא העירבון לזיכרון. כלומר הדרך לזיכרון הדרך להטמעה של הסיפור המכונן, היא באמצעות שאלות, באמצעות דיון, ואפילו באמצעות המחלוקות - שהן המתודה היהודית ביותר שיש. רק כך האדם מרגיש שהזיכרון הוא גם שלו. רק כך הוא מרגיש מחוייב להפיק ממנו לקח, להפוך לימוד למעשה".

"גם כאן, כמו בכל נושא - כל דור ולקחיו, כל תקופה ולקחיה, כל קהילה ולקחיה. אסור לנו להיבהל מכך, מהשונות הזאת, מהפסיפס הזה. זו הדרך היחידה שבה זיכרון השואה ולקחיה ימשיכו לחיות בתוכנו - מתוך סיעור מוחות, מתוך דיון משתף, מתוך חשיבה משותפת, מתוך עיסוק יומיומי בהם".

עצרת הפתיחה הממלכתית לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה ביד ושם 27 באפריל 2022. ראובן קסטרו
הרצוג ביד ושם, אתמול/ראובן קסטרו

נשיא המדינה הוסיף כי אכן, למנעד הדעות יש ערך גדול. אבל, ישנם מכנים משותפים ישנם קווי מתאר וגבולות, שעליהם אסור לנו לוותר כשאנו מדברים על לקחי השואה: "הראשון, מדינת ישראל - המגוונת, שיש בה מנעד עצום של קהילות ואמונות - היא ביתו הלאומי של העם היהודי. ולכן לעולם נשמור על היכולת להגן על עצמנו בעצמנו. השני, העם היהודי חייב לקדש את הערבות ההדדית ולא לוותר עליה גם בעת של מחלוקות. לקחי העבר ואתגרי השעה מחייבים אותנו לדעת לפעול יחד. והשלישי - אהבת האדם, כי חביב אדם שנברא בצלם".

"קהל נכבד", פנה הרצוג ליושבים במקום, "עוד חובה המוטלת עלינו היא החובה לזכור ולהזכיר את רוחם הגדולה של הנספים, של חסידי אומות העולם, של הפרטיזנים ולוחמי הגטאות. אני מבקש להעלות על נס את מי שעושים לילות כימים, במסירות אינסופית, בנחישות, באהבה, וברגישות, ועוסקים יום-יום, שעה-שעה, במלאכת הקודש הזו, כן - מלאכת קודש של ממש, של שימור הזיכרון והפיכתו למורשת שתעבור מדור לדור".

'"בית לוחמי הגטאות' הפך - ובצדק - למוסד מרכזי ביותר בהנחלת זיכרון השואה, ובהקניית הערכים שעלינו להטמיע כתוצאה מהזיכרון הזה. כאן, ב'בית לוחמי הגטאות', ולא רק כאן, אנחנו זוכרים את גבורתכם - שורדי השואה - שאזרתם עוז קמתם מעפר ואפר, ו'הלכתם קוממיות'".

"אתם ההוכחה שחזונם של אנטק צוקרמן, צביה לובטקין וחבריהם ממנהיגי המרד בגטו ורשה, וממניחי היסודות לקיבוץ ולמוזיאון כאן התממש, ואכן הקירות האיתנים והבתים החיים, תפסו את מקומם של ההרס והחורבן", הוסיף. "בזכותכם, בזכות גבורתכם 'מִצְעָדֵנוּ עוֹד מַרְעִים: אֲנַחְנוּ פֹּה'".

"מכובדיי, כפי שנכתב ב'מנשר הניצולים': 'אין הזיכרון מבודד כערך עצמאי, אלא נסמך לחובה המוסרית'". ואכן", אמר הרצוג, "זיכרון השואה ולקחיה מחייבים אותנו. מחייבים אותנו לשמור מכל משמר על שלושת הערכים אותם ציינתי: החובה כלפי מדינת ישראל ועוצמתה, החובה כלפי העם היהודי ולכידותו, החובה כלפי האנושות ומוסריותה. אך אלה חובות שהן למעשה זכות, זכות קדושה. זכות שעלינו לשוב ולהחיות בליבנו, עד דור אחרון. יהי זכרם של הניספות והניספים, ששת המיליונים מבני עמנו, נצור וברוך בלב העם; ועובר מדור לדור כזיכרון חי, כואב, ויותר מכל - מלמד".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully