מלחמת רוסיה-אוקראינה

מנהיגי הבדלנים לרוסיה: "עצרו את תוקפנות צבא אוקראינה ומנעו אסון הומניטרי"

הבדלנים במזרח אוקראינה קראו למוסקבה להתערב בנעשה באזור: "יש למנוע פגיעה באזרחים". בינתיים, לאחר שאתרים ממשלתיים באוקראינה קרסו בשל מתקפת סייבר, קייב הכריזה רשמית על מצב חירום. דיווח: ארה"ב מעריכה - פלישה בתוך 48 שעות. ביידן הטיל סנקציות נוספות על רוסיה

גיא אלסטר
23/02/2022
בווידאו: אוקראינה בקו החזית עם רוסיה (צילום: רויטרס)

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הכריז היום (חמישי) על "מבצע צבאי מיוחד" בחבל דאנבוס שבמזרח אוקראינה. פוטין ציין כי מטרת המבצע היא לא לכבוש את אוקראינה אלא "להגן על אזרחים".

אמש, מנהיגי הבדלנים במזרח אוקראינה קראו הערב לרוסיה להתערב כדי לעצור את "התוקפנות של צבא אוקראינה ולמנוע פגיעה באזרחים ואסון הומניטרי" באזור. בעקבות זאת, מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה לדיון חירום בנושא, לאחר קריאתו של שר החוץ של אוקראינה, דמיטרו קולבה, לקיום פגישה דחופה. הבית הלבן הודיע כי מנהיגי ה-G7 יקיימו פגישה במהלך היום.

מוקדם יותר אמש, הפרלמנט באוקראינה אישר את מצב החירום במדינה, שיתחיל מחצות ויימשך 30 יום. בשטחי הבדלנים בדונייצק ובלוגנסק שורר מצב החירום מאז פרוץ העימות ב-2014, ובקייב נערכים להתרחבות העימות בשל ההכרה הרוסית בעצמאותם.

קןדם לכן, האתרים של ממשלת אוקראינה, הפרלמנט שלה ומשרד החוץ קרסו תחת מתקפת סייבר. זאת, על רקע האזהרות מפני המשך מתקפות סייבר של רוסיה לקראת פלישה אפשרית. נוסף להם, קרסו גם כמה בנקים במדינה.

בתוך כך, ביידן הודיע הערב על הטלת סנקציות על החברה שבנתה את צינור הגז נורד סטרים 2 מרוסיה לגרמניה, בעקבות הפלישה למזרח אוקראינה. אתמול כבר הודיעה ברלין על הקפאת הפרויקט, שבנייתו הושלמה בספטמבר, אך מאז המתינה לאישור הרשויות.

ריכוז הכוחות נמשך. תמונת לוויין של כלי רכב צבאיים בשדה תעופה בבלארוס, אתמול(צילום: רויטרס)

בד בבד, באתר "ניוזוויק" דווח כי ארצות הברית הזהירה את אוקראינה כי רוסיה תפתח בפלישה נרחבת בתוך 48 שעות. "נשיא אוקראינה הוזהר שרוסיה צפויה לפתוח בפלישה בתוך 48 שעות, בהתבסס על מידע מודיעיני אמריקני", אמר גורם אמריקני המעורה בנושא לאתר. עוד דווח כי מקור המקורב לממשלת אוקראינה אישר כי אכן התקבלה אזהרה כזאת מארצות הברית.

הפנטגון, לפי הדיווח, מעריך כי המתקפה תכלול תקיפות אוויריות, טילי שיוט ופלישה קרקעית. היא לא תחל רק מכיוון מחוזות המורדים במזרח - שם לפי דיווחים שונים כבר פועלים כוחות רוסיים - אלא גם מבלארוס, שבגבולה הצפוני של אוקראינה, אל הבירה קייב. הפנטגון הכריז הערב כי 80% מהכוחות הרוסיים בגבולות אוקראינה נמצאים בעמדות קדמיות. השבוע הודיעה מינסק על הארכת התרגילים המשותפים עם צבא רוסיה, שהיו אמורים להסתיים ביום ראשון, למועד לא יודע.

אחד הגורמים אמר כי המבצע צפוי להתרחש במהלך הלילה, וקודם אליו צפויות מתקפות סייבר. עם זאת, הגורמים הדגישו כי התכניות של רוסיה עשויות להשתנות על בסיס האירועים בשטח. הערכות קודמות של וושינגטון ציינו את יום רביעי שעבר כמועד הפלישה, אך זה לא קרה בסופו של דבר.

עוד בוואלה!

האוקראינים בקו החזית מפחדים מהגרוע מכל: "8 שנים אנחנו כבר לא חיים"

לכתבה המלאה
צפוי לפתוח בפלישה בתוך 48 שעות. פוטין(צילום: רויטרס)

אתמול הכריז הנשיא וולודימיר זלנסקי על גיוס כוחות מילואים, אך נמנע מלהודיע על גיוס כללי. לפי הצו שעליו חתם זלנסקי, בני 18 עד 60 נקראים לגיוס מילואים של עד שנה. הבוקר דיווח צבא אוקראינה על הרוג ושישה פצועים בסבב הלחימה בחבל הדונבאס, שנמשך כבר שבוע ימים.

במקביל, משרד החוץ של אוקראינה קרא לאזרחי המדינה שלא לנסוע לרוסיה ולאלו שנמצאים שוב לעזוב אותה במהירות. אוקראינה, שהייתה בעבר חלק מברית המועצות, שוקלת לנתק את היחסים הדיפלומטיים עם רוסיה, שממילא נמצאים בשפל המדרגה.

במוסקבה, משרד החוץ איים בתגובה "עוצמתית" לסנקציות המערביות. הנשיא ולדימיר פוטין אמר הבוקר כי הוא מוכן לבחון "פתרונות דיפלומטיים" למשבר באוקראינה, אך הדגיש כי "האינטרסים של רוסיה והביטחון של אזרחינו לא פתוחים למשא ומתן". פוטין הציב בימים האחרונים את התנאים שלו - כולל התחייבות של נאט"ו שלא תצרף את אוקראינה לשורותיה ופירוזה מנשק. הוא אף טוען שהיא מתכננת לפתח נשק גרעיני, דבר שאותו מכחישים בקייב.

אנשי ביטחון מחוץ לשגרירות רוסיה בקייב, היום(צילום: רויטרס)

ביממה החולפת מדינות המערב הטילו סנקציות על רוסיה כתגובה להכרה בעצמאות של המחוזות הבדלניים במזרח אוקראינה. במערב רואים בהכרה בעצמאות שטחי המורדים צעד מקדים לפלישה נרחבת יותר, והפרלמנט של רוסיה אישר אתמול לפוטין לשלוח כוחות צבא מחוץ לשטח המדינה.

פוטין אמר אתמול כי אין זה אומר שהוא יפרוס מידית חיילים במזרח אוקראינה - חרף הדיווחים שהוא כבר עשה זאת. תמונות לוויין ותיעודים ברשתות החברתיות ממשיכים להצביע על ההכנות המתקדמות של צבא רוסיה לקראת פלישה כוללת לאוקראינה. סימן נוסף לכך ניתן לראות בהודעה של מוסקבה על פינוי כל הדיפלומטים שלה מאוקראינה, ואלו תועדו שורפים מסמכים בכמה נציגויות. לפי משרד החוץ של רוסיה, היום החל הפינוי הרשמי.

הציב תנאים קשוחים מול אוקראינה. פוטין במפגש עם נשיא אזרבייג'ן בקרמלין, אתמול(צילום: רויטרס)

בעקבות האירועים האחרונים, הבית הלבן אמר הלילה כי לא מתוכננת בשלב זה פסגה בין הנשיא ג'ו ביידן לפוטין, שקיבלה את הסכמתו העקרונית של ביידן בתחילת השבוע, אך בתנאי שרוסיה לא תפלוש לאוקראינה. כמו כן, שר החוץ של ארצות הברית אנתוני בלינקן ביטל את פגישתו עם שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב. לדבריו, "החלה הפלישה של רוסיה לאוקראינה ולכן אין טעם בפגישה".

מנגד, פוטין זכה לשבחים מצד נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ, שלא הסתיר את חיבתו לרודן הרוסי לאורך כהונתו ואף עמד למשפט הדחה בקונגרס על שעצר לכאורה העברת סיוע צבאי לאוקראינה כדי שזו תמצא רפש על ביידן לקראת הבחירות לנשיאות.

"זה גאוני", אמר טראמפ בפודקסט שבו נשאל על ההכרה של פוטין במחוזות הבדלניים ותיאר את נשיא רוסיה כ"מבין עניין". לטענתו, נשיא רוסיה עשה זאת עתה ולא בזמן כהונתו משום שיחסיהם היו טובים יותר. הוא אף אמר כי ביידן לא צריך לשלוח כוחות למזרח אירופה, אלא "להגן" על גבולה הדרומי של ארצות הברית מפני מהגרים.

מפת המחוזות הבדלניים במזרח אוקראינה(צילום: רויטרס)

ביידן הכריז אתמול על הטלת סנקציות ראשונות על רוסיה, והבטיח שזו רק ההתחלה. "זו הפרה בוטה של החוק הבינלאומי והיא דורשת תגובה חזקה", אמר ביידן בדברים שנשא לאומה והכריז על שליחת כוחות נוספים לחיזוק הגנתן של המדינות הבלטיות.

"המנה הראשונה של הסנקציות מתחילה עכשיו. אנחנו נטיל סנקציות על שני בנקים רוסיים ועל האליטה הרוסית, ורוסיה תשלם מחיר כבד עוד יותר אם תמשיך בתוקפנות שלה. אין לנו כוונה להילחם, אבל אנחנו נגן על כל סנטימטר משטח נאט"ו". הוא הוסיף כי עדיין יש זמן למנוע את התרחיש הגרוע ביותר: "ארצות הברית ובעלות בריתנו עדיין פתוחות לדיפלומטיה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully