משפט נתניהו

הפרקליטות: רוגלה הופעלה נגד פילבר באופן שחרג מהצו, אך לא אספה חומר רלוונטי לתיק

בפרקליטות אמרו כי בחקירת תיקי האלפים הוצאו צווים המאפשרים שימוש ברוגלה רק נגד הנאשמת איריס אלוביץ' ועד המדינה פילבר, וכי במקרה הראשון ניסיון הפריצה לא צלח ובמקרה השני אכן הייתה חריגה - אך היא לא הניבה חומר חקירה. משכך, קראו לחדש את משפט נתניהו כסדרו

16/02/2022
בווידאו: אלשיך מגיב לפרשת NSO (מערכת וואלה!)

פרקליטות מיסוי וכלכלה סיימה היום (רביעי) את בדיקת הטענות לריגול משטרתי במסגרת תיקי האלפים, והודיעה כי החוקרים קיבלו צו המאפשר להשתמש ברוגלה נגד שני מעורבים בלבד - הנאשמת איריס אלוביץ', אשתו של בעל השליטה לשעבר בקבוצת בזק-וואלה שאול אלוביץ', ועד המדינה שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר. עם זאת, בפרקליטות הדגישו כי במקרה הראשון הניסיון להפעיל את הרוגלה נכשל, ואילו המקרה השני כלל אמנם חריגה - אך היא אל הניבה חומר חקירה משמעותי. בתיקי 1000 ו-2000 לא הוצאו צווים דומים.

בפרקליטות הודיעו כי הניסיון להפעיל את הרוגלה נגד הטלפון של אלוביץ' נכשל. עם זאת, המערכת כן הצליחה לעשות זאת במקרה של פילבר. לפי ההודעה, המערכת הופעלה נגד המכשיר של פילבר למשך יותר מיממה, ובמסגרת זו אכן נמצאה חריגה מהצו.

בין היתר, הועתקו רשימת אנשי הקשר וכן "פריטי מידע נוספים" שנמצאים תחת תעודת חיסיון מהטלפון, שלא מופיעים במפורש בבקשה למתן הצו. עם זאת, בפרקליטות מדגישים כי לא נאסף שום חומר חקירה רלוונטי לתיק, ומשכך הם לא הועברו אפילו לחוקרים. "הנתונים העודפים שמורים במסד הנתונים של המערכת שמצויה הייתה ביחידה משטרתית שאינה היחידה החוקרת. מפיק האזנות הסתר לא עיין בהם והם אף לא הועברו לעיון היחידה החוקרת", אמרו בפרקליטות.

עוד נמסר כי "צו האזנת סתר מיוחד" אכן הוצא ביחס לעד נוסף בתיק, אך במסגרת תיק חקירה אחר, וכי בכל מקרה הצו לא מומש.

לאור התוצאות קראו בפרקליטות לחדש את שיעת העדויות במשפט. "נוכח ממצאי בדיקת המשטרה, עמדת התביעה היא שנכון וראוי להמשיך את שמיעת ההוכחות בתיקי האלפים כסדרה, ואין כל עילה לדחות את המשך המשפט", נמסר.

הבדיקה בתיקי האלפים הסתיימה. נתניהו(צילום: פלאש 90, אולבייה פיטוסי)

בתחילת השבוע הכריזה הפרקליטות כי כל ההאזנות בתיקי האלפים נעשו תחת צו של בית משפט, כי לא קיימים חומרי חקירה נוספים בתיק, וכי הרשות לניירות ערך עצמה לא עשתה כל שימוש ברוגלה במסגרת החקירה, "במישרין או בעקיפין". בהודעת הפרקליטות נאמר כי נבדקו 1,500 מספרי טלפון שהיו מעורבים בחקירה, וכי נעשתה בדיקה גם מול חברת NSO בנושא.

כעת, סיום הבדיקה, הדוחה את רוב הטענות על ריגול משטרתי חריג נגד כמה מהמעורבים, סולל את הדרך לחידוש שלב העדויות במשפטו של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, לאחר שכמה דיונים בוטלו עד לבירור הנושא.

עוד בוואלה!

אלשיך: אין פגסוס למשטרה, מדובר בספין ומישהו ישלם על זה

לכתבה המלאה
חריגה מעבר לכתוב בצו. שלמה פילבר(צילום: פלאש 90, יונתן זינדל)
השימוש ברוגלה לא הצליח נגדה. איריס אלוביץ'(צילום: פלאש 90, יונתן זינדל)

סנגורם של שאול ואיריס אלוביץ', עו"ד ז'ק חן מסר בתגובה כי "הפרקליטות מודה שנעשה שימוש לא חוקי בכלי המשחית של תוכנת ריגול נגד עד המדינה המרכזי בתיק, מר שלמה פילבר וניסיון לעשות כן כנגד הגברת אלוביץ'. מעשים לא חוקיים אלה הוסתרו לא רק מההגנה, אלא אף מבית המשפט המחוזי ובית המשפט העליון שדנו בבקשות ההגנה לגילוי חומר חקירה. מכיוון שנתון חמור זה היה בידיעת המשטרה כל העת ולא גולה להגנה וכפי שנטען גם לא לתביעה, לא ניתן לסמוך עוד על דברים 'שנמסרו' לפרקליטות מהמשטרה בדבר הבדיקה שנערכה על ידה ובמעורבותה, כפי שמציינת התביעה בהודעתה".

"בכוונתנו לפנות בבקשות מתאימות לבית המשפט לצורך המשך בירור עד לחשיפה מלאה של כל מה שביקשו להסתיר מאיתנו ומבית המשפט", הוסיף עו"ד חן. "כבר עכשיו, מתוך מה שנחשף ומודה בו הפרקליטות, שמצטרף לעוולות רבות ובלתי נתפסות שנגרמו לעדים וחשודים בתיק כפי שהתברר במשפט - ניתן לקבוע שבחקירת פרשה זו, המשטרה לא בחלה בשום דרך, אסורה ככל שתהיה, כדי לגרום להעמדם לדין של הנאשמים ויהי מה".

בסביבת נתניהו דחו את מסקנות הבדיקה, ודרשו את הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית כדי לבחון את הסוגיה. "לא ייתכן שהחוקרים יחקרו את החוקרים בלי שאף גורם נחקר באזהרה ובלי לחשוף לציבור את המידע שהושג בריגול לא חוקי. כשלפי הסקרים 75% מהציבור לא מאמין למשטרה, אי אפשר שהמשטרה תבדוק את עצמה ושהפרקליטות תאמץ את טענות המשטרה כאילו היו תורה מסיני", נמסר.

"המשטרה כבר נתפסה בשקר כשטענה רק לפני ימים אחדים שלא ביצעה שום ריגול. ההודאה המטלטלת של המשטרה עכשיו, שהיא ריגלה "רק" נגד מומו פילבר ואיריס אלוביץ' היא רעידת אדמה. נראה שזהו קצה הקרחון בהיקף הריגול המשטרתי נגד אזרחי ישראל. לכן רק ועדת חקירה ממלכתית תוכל לחשוף את היקף הריגול המשטרתי הבלתי-חוקי ולהגיע לחקר האמת", אמרו בסביבת יו"ר האופוזיציה.

ח"כ יריב לוין (ליכוד) קרא אף הוא להקמת ועדת חקירה. "תשובת הפרקליטות בעניין המעקב אחרי אזרחים מבזה את כותביה. לא ייתכן ששוב החוקרים יחקרו את עצמם. לא ייתכן שהפרקליטות תודה שהתבצע מעקב אחרי פקיד ממשלתי בכיר, בניגוד מפורש לחוק, ועולם כמנהגו ינהג", האשים.

עוד בוואלה!

אלשיך: אין פגסוס למשטרה, מדובר בספין ומישהו ישלם על זה

לכתבה המלאה

בשבוע שעבר פורסם בתחקיר כלכליסט כי המשטרה השתמשה בתוכנת פגסוס של חברת NSO נגד עד המדינה שלמה פילבר, איריס אלוביץ', רעייתו של בעל השליטה לשעבר בקבוצת בזק-וואלה שאול אלוביץ', הנאשמת במתן שוחד בתיק 4000, ומעורבים נוספים. בעקבות הפרסומים דרשו הסניגורים של הנאשמים להשהות את הדיונים בתיק עד שתתברר התמונה המלאה של השימוש ברוגלות.

הפרקליטות היתה אמורה לעדכן את בית המשפט כבר ביום שלישי שעבר בתוצאות הבדיקה, אך ביקשה דחייה מבית המשפט כדי להשלים בדיקה מקיפה, ושאר הדיונים שנקבעו להמשך השבוע בוטלו. הסניגור של הזוג אלוביץ', עו"ד ז'ק חן, דרש מבית המשפט כי יורה לפרקליטות להעביר לידיו את כלל החומרים הרלוונטיים - אלה שנמצאים בידיה של הפרקליטות, אך גם אלה שנאספו ונמצאים בידי המשטרה.

צוות הבדיקה שמינה עוד היועמ"ש הקודם, אביחי מנדלבליט, בראשות המשנה ליועמ"ש עו"ד עמית מררי, עדיין עובד על בדיקה מערכתית רחבה של שימוש המשטרה בתוכנות רוגלה וצפוי להגיש את מסקנותיו בימים הקרובים.

במה נאשם נתניהו?

בתיק 1000 (פרשת המתנות) נתניהו נאשם כי קיבל מאנשי העסקים ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר טובות הנאה בשווי של כ-700 אלף שקלים, בעת שכיהן כראש ממשלה. עיקר המתנות היו סיגרים, מארזי שמפניה ותכשיטים.

בנוסף לכך, נטען כי נתניהו פעל לטובת מילצ'ן בשלושה עניינים, שבהם ביקש איש העסקים את התערבותו: הוא פנה לשר החוץ האמריקני ג'ון קרי כדי להאריך את תוקף הוויזה של איש העסקים, הוא פנה לשר האוצר יאיר לפיד כדי להאריך את תוקף הפטור ממס לתושבים חוזרים, והוא פעל לקדם מיזוג של "קשת" ו"רשת" - לכאורה לבקשת מילצ'ן. על פי התביעה, מעשים אלו פגעו בדימוי השירות הציבורי ובאמון הציבור בו. בתיק זה נתניהו נאשם במרמה והפרת אמונים.

תיק 2000 (פרשת נתניהו-מוזס) עוסק בשיחות בין נתניהו למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס. באותן שיחות השניים דנו לכאורה בהטבת סיקורו של ראש הממשלה בקבוצת ידיעות, בתמורה להטלת מגבלות על המתחרה העיקרי של העיתון - "ישראל היום". התביעה השתכנעה כי מי שהציע את העסקה הוא מוזס, ולכן הוא נאשם בהצעת שוחד. מנגד, היועמ"ש גם השתכנע כי נתניהו לא התכוון להשלים את עסקת השוחד, אולם המשיך את השיחות עם מוזס כדי לשפר את סיקורו בקבוצת ידיעות, ואף קיים פעולות מסוימות לצורך כך. בתיק זה נתניהו נאשם במרמה והפרת אמונים.

תיק 4000 (פרשת בזק-וואלה), התיק החמור ביותר מבחינת ראש הממשלה, עוסק בהטבות רגולטוריות בשווי מאות מיליוני שקלים, שנתניהו העניק לכאורה לאלוביץ'. בתמורה, על פי האישום, פעל אלוביץ' להטות את הסיקור באתר וואלה!, שהיה בשליטתו. בתיק זה נתניהו נאשם בשוחד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully