וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אצבע בעין של ישראל: חיזבאללה חושף את מערכי הנ"מ כדי להזהיר מתקיפה

עודכן לאחרונה: 9.2.2022 / 8:42

לפי גורמים באגף המבצעים בצה"ל, הפעלת המערכות בפומבי נועדה לאיים על כלי הטיס של חיל האוויר ולהעביר מסר לפיו המציאות בשמי לבנון השתנתה. לפי הערכות, פעילי חיזבאללה עברו השתלמויות והפעלה בסוריה, משם הבריחו את המערכות

פעילי חיזבאללה בניסיון כושל להפעיל רחפן לאיסוף מודיעין לעבר ישראל. 14 בינואר 2022/דובר צה"ל

ארגון חיזבאללה החל לחשוף בשטח את מערכי הנ"מ שברשותו אותם הצליח להבריח בשנים האחרונות מסוריה ואינו מקפיד על הסתרתן - כך לפי גורמים באגף המבצעים של המטה הכללי בצה"ל. בשיחות סגורות נאמר על ידי הגורמים כי הפעלת המערכות בגלוי ללא מאמץ הסתרה נועדה להתריס ולאיים על כלי הטיס של חיל האוויר הישראלי ולהעביר מסר כי מזכ"ל הארגון חסן נסראללה כי המציאות בשמי לבנון השתנתה.

השינוי הביטחוני במרחב הוביל לשינוי דפוסי הפעולה והזהירות של חיל האוויר בעת גיחות צילום ואיסוף מודיעין לא מונע אותם. מנגד פועלים צה"ל ומשרד הביטחון להתמודד עם השינויים בזירה הלבנונית באמצעות פיתוחים טכנולוגיים חדשים, דפוסי פעולה יצירתיים בבמטרה להמשיך ולשמר את העליונות של חיל האוויר הישראלי במרחב והיערכות לאפשרות שחיזבאללה ינסה להפיל מטוס מאויש או כלי טיס לא מאויש כבעבר.

SA-8 Gecko מערכת טילי קרקע-אוויר טקטית ניידת לטווח קצר המיועדת נגד מטוסים מנמיכי טוס. ויקיפדיה, Creative Commons
SA-8 Gecko מערכת טילי קרקע-אוויר טקטית ניידת לטווח קצר המיועדת נגד מטוסים מנמיכי טוס/Creative Commons, ויקיפדיה

גורמי ביטחון אמרו לאחרונה כי צה"ל לא יוותר על חופש הפעולה בשמי לבנון ומלאכת איסוף המודיעין כל עוד וחיזבאללה ואיראן בונים אתרי טרור ברחבי לבנון באופן שמאיימים את מדינת ישראל. עוד אמרו הגורמים כי למרות המצב הכלכלי והפוליטי הקשה בלבנון ממשיך חיזבאללה בבניין כוח צבאי כולל בתחום הדיוק שסובל מקשיים נוכח פרסומים זרים על תקיפות שמיוחסות לישראל אך הפרויקט לא נעצר.

אחרי שנים של איומים מצדו של נסראללה המציאות הביטחונית הידרדרה בשלבים. בתחילה היו פעילי חיזבאללה נועלים מכ"מים על מטוסי חיל האוויר, ולאחר מכן התרחשו שני אירועים חריגים בשמי לבנון. הראשון באוקטובר 2019 לאחר שמפעיל כלי טיס לא מאויש בחיל האוויר הישראלי זיהה שובל של טיל ששוגר לעברו אך לא פגע. מאוחר יותר העריכו גורמי צבא כי מטרת שיגור טיל הנ"מ נועד להרתיע ולא לפגוע. ומקרה שני בפברואר 2021 כשדובר צה"ל אישר כי זוהה ירי נ"מ משטח לבנון לעבר כלי טיס לא מאויש של חיל האוויר הישראלי. בשני המקרים סיים חיל האוויר את משימת האיסוף מעל שמי לבנון.

יודגש, כי חיזבאללה הצליח להבריח מסוריה בסיוע משטר אסד ואיראן לתחומי לבנון מערכות הגנה אוויריות תוצרת רוסיה מסוג SA-8 ,SA-17 ואחרות כדי לשבש את פעילות חיל האוויר וביום פקודה להפיל כלי טיס. הערכות הן שפעילי חיזבאללה עברו השתלמויות והפעלה על המערכות בשטחה של סוריה. המשטר האיראני רואה בלבנון מוצב קדמי נגד ישראל וחשיבותו של ארגון חיזבאללה עולה במיוחד כשקיים חיכוך בין איראן לארצות הברית ומדינות סוניות מהאזור וברקע מתנהל משא ומתו על פרויקט הגרעין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully