וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אוחנה בוועדה לבדיקת מחדל הבריחה מכלא גלבוע: "במשטרה ובשב"ס יש קושי באמירת אמת"

עודכן לאחרונה: 3.2.2022 / 10:47

השר לשעבר טען כי תחת קטי פרי כנציבת שב"ס "היה שינוי בעניין הזה, והיו מקרים שבהם ידעו להגיד 'טעינו'". לדבריו, "הרבה קצינים במשטרה הגיעו לדרגים בכירים לא בגלל חתירה להישגיות ויוזמה". עוד הטיח בשב"ס שהוא ארגון לא טכנולוגי: "הכה אותי בתדהמה"

בווידאו: השר לשעבר אוחנה מעיד בפני הוועדה לחקירת בריחת האסירים מכלא גלבוע/שלומי הלר

השר לביטחון הפנים לשעבר, אמיר אוחנה, הטיח בשב"ס ובמשטרה כי יש להם "קושי באמירת אמת". במהלך עדותו בוועדת הבדיקה הממשלתית לבריחת האסירים הביטחוניים מכלא גלבוע, הסביר כי הוא "לא יודע להגיד אם זה מתחיל מלמעלה ועד למטה ואז לשר מדווחים לא באמירת אמת, או שהדרגים למטה משקרים את הדרג הגבוה ואז יוצא ככה". לדבריו, תחת קטי פרי כנציבת שב"ס "היה שינוי בעניין הזה והיו מקרים שבהם הם ידעו להגיד 'טעינו'".

אוחנה העיד מול ראש הוועדה, הפרקליט הצבאי לשעבר, מנחם פינקלשטיין, וטען כי שב"ס הוא "ארגון לא טכנולוגי", ופירט כי "זה הכה אותי בתדהמה, יש להם יומן בכתב, וכשיש אירוע חריג כותבים אותו בעט אדום". לדבריו, "הם היו גאים באייפד שבו ספרו אסירים במקום הכרטיסיות, לא היו להם גלאי שטח או מצלמות תרמיות". הוא התייחס גם לחפיפה שקיבל מקודמו בתפקיד גלעד ארדן, בסופה העיר לו ש"דיברנו רק על המשטרה", והאחרון השיב לו, "ככה תיראה הקדנציה שלך".

לדברי השר לשעבר, "הרבה מאוד קצינים במשטרה הגיעו לדרגים בכירים לא בגלל חתירה להישגיות ויוזמה, אלא בגלל תפיסה של 'אל תסתבך'". הוא ציין כי הוא מינה את קובי שבתאי למפכ"ל המשטרה כי "הוא לא כזה, הוא חותר, הוא יוזם".

השר לשעבר אמיר אוחנה מעיד בפני ועדת החקירה לבריחת האסירם מכלא גלבוע, 3 בפברואר 2022. דוברות המשרד לביטחון הפנים, אתר רשמי
אוחנה מעיד/אתר רשמי, דוברות המשרד לביטחון הפנים

על הליך מינוי בכירים בשב"ס, אוחנה העיד כי "היו הרבה תת גונדרים שהפותעתי שהם הגיעו לתפקיד, בהלם שהם הגיעו לאן שהגיעו". עם זאת, טען שיש קושי בגיוסים לארגון. "אף אמא לא חולמת שהבן שלה יהיה סוהר, זה מקום אפל וחשוך שאף אחד לא רוצה להיות בו", אמר. "אין הרבה מאוד אנשים שרוצים להיות סוהרים".

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, צפוי להעיד בפני הוועדה בשבוע הבא. אתמול העיד קודמו של אוחנה בתפקיד, שגריר ישראל באו"ם, גלעד ארדן. במהלך עדותו אתמול של ארדן הוא התייחס למעמדו הנחות של שב"ס לעומת המשטרה ושירות כיבוי והצלה. "זה לא במקרה שהמתקנים של בתי הסוהר הם כל כך מיושנים. גם בגלל התפיסה של הארגון וגם בגלל שמשרד האוצר החליט שהדרך לטפל בתשתיות הפרמיטיביות של שב"ס זה לא לתת יותר כסף אלא להפחית את מספר האסירים".

ארדן הדגיש את החשיבות של הקמת הוועדה: "לצערי במדינת ישראל לפעמים נדרש אירוע חמור בקנה מידה גדול כדי לתקן דברים בשוטף. ראינו את זה באסון הכרמל ובעוד אירועים".

בחודש שעבר העידה בפני הוועדה נציבת שב"ס קטי פרי. היא תקפה בעדותה את מפקד הכלא פרדי בן שטרית ואמרה כי "זה ברור ופשוט לא לשים שני אסירים שמוגדרים כבעלי סיכון לבריחה באותו תא במשך תשעה חודשים, זו אחריות ישירה של מפקד בית הסוהר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully