קבינט המומחים המליץ שלא להאריך את תוקף תקנות התו הירוק

לטענת הקבינט, מנת הדחף של החיסון אמנם מגינה מפני מחלה קשה, אך לא מפני הידבקות באומיקרון, ועל כן התכנסויות במתווה התו הירוק אינן בטוחות די הצורך. הקבינט המליץ לשמור על התו הירוק בשילוב עם בדיקות אנטיגן, ולאפשר לאוכלוסיות בסיכון לא להגיע לעבודה

23/01/2022
בווידאו: ירידה במספר המבקרים בקניונים בעקבות גל האומיקרון (צילום: ראובן קסטרו ויואב איתיאל, עריכה: אביעד בללי)

קבינט המומחים המליץ אמש (שבת) שלא לחדש את תקנות התו הירוק. לטענתם מנת הדחף של החיסון מגנה היטב מפני מחלה קשה, אך לא מפני הידבקות באומיקרון, ועל כן התכנסויות בתו ירוק אינן בטוחות די הצורך. כמו כן, המליץ הקבינט לשמור על התו הירוק בשילוב בדיקות אנטיגן באתרים שבהם שוהות אוכלוסיות בסיכון.

עוד המליץ הקבינט לאפשר לאוכלוסיות בסיכון להגן על עצמן מהדבקה בשבועות הקרובים על ידי כך שתינתן להם האפשרות להימנע מלצאת לעבודה על חשבון ימי מחלה שנתיים (ללא אישור רופא), ולילדיהם להימנע מללכת ללימודים (ללא צורך באישור רופא).

חברי הקבינט אמרו כי נדרשת חשיבה על שינוי פרדיגמה בעוד כמה שבועות, באם יצטבר מידע שידגים ויאשר היעדר סיבוכים (במבוגרים וילדים) עקב אומיקרון.

עוד בוואלה!

תמונת המצב בבתי החולים: מחלקות הקורונה מלאות, חדרי המיון בתפוסה סטנדרטית

לכתבה המלאה
חשש מירידה באיכות הטיפול בשל העומסים. מחלקת קורונה בבית החולים ברזילי, 23 בינואר 2022(צילום: שי מכלוף)

מומחי הקבינט אמרו כי העומס העיקרי מוטל כעת על גורמי הרפואה בקהילה, המטפלים כעת בכחצי מיליון חולים מאומתים בו זמנית, וצריכים במקביל לתת מענה גם לרפואת החורף השגרתית, לטפל בחולים מרחוק, וליזום טיפול בתרופות החדשות לקורונה.

אשפוזי הבית, נאמר בפרוטוקול הדיון, הם שווי ערך לעשרות מחלקות פנימיות, וכל זה מנוהל בחסר מחמיר והולך של כוח אדם. קצב האשפוז, מוסיפים המומחים, עלול לעלות במהירות, והקושי בפינוי מטופלים לקהילה עלול להתבטא בעלייה במשך האשפוז של חולים קיימים. גורמים אלה עלולים לפגוע באיכות האשפוז, אומרים המומחים.

מספר החולים הקשים הגיע לשיא גם ביחס לגלים הקודמים. שיא התחלואה הקשה, הם מעריכים, עדיין לפנינו וקיים חשש ממשי לעומס כבד במוסדות האשפוז. "צפויים שבועות קשים ומורכבים במוסדות האשפוז", נאמר בפרוטוקול הדיון. "עיקר החשש לתמותה עודפת הפעם הינו לא למונשמים בטיפול נמרץ, אלא במחלקות הפנימיות, הגריאטריות, ובקרב קשישים בקהילה, עקב ירידה באיכות הטיפול בשל העומסים".

הערכה נוספת של המומחים היא שההדבקות המרובות באומיקרון אינן מועילות ליצירת חסינות עדר, אשר תגן מפני הדבקות בזנים עתידיים. לדברי המומחים, נתוני משרד הבריאות מראים שזן הדלתא אחראי כיום רק לשני אחוזים מכלל ההדבקות, והוא כבר לא מהווה גורם מרכזי בתחלואה הקשה.

העובדה שנתוני התחלואה מצביעים על הגנה מינימלית מפני האומיקרון באתרים הפועלים על פי התו הירוק מעוררת חשש מיצירת תחושת מוגנות מדומה בקרב בעלי התו. בפרט האמור הוא בפעילות הנעשית בחללים סגורים, שבהם תחושת הביטחון המוטעית עלולה להזיק לאוכלוסיות בסיכון.

התבססות זן האומיקרון, שהינו כה מדבק, מצד אחד, ומצד שני כרוך בסיכונים פחותים מקודמיו בפרט לאוכלוסיה מחוסנת באופן מלא, מחייבת לדברי המומחים דיון אסטרטגי מחודש על ההתנהלות בשגרה לאחר שנעבור את שיא גל האומיקרון. "מה שהיה - לא הוא שיהיה", נאמר בסיכומם.

  • נגיף הקורונה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully