"תגובה שלא תדרדר את האזור להסלמה": הדילמה של מערכת הביטחון לאחר שיגור הרקטות

גורמים במערכת הביטחון אמרו כי נשקלת תגובה מאופקת לירי הרקטות הבוקר על גוש דן, כזו שתעביר את המסר המתקפות, כולל הירי על גדר המערכת, לא מקובלות על ישראל. הרמטכ"ל כוכבי כינס הערכת מצב בנושא. מצרים הפעילה לחץ על ישראל להימנע מתגובה צבאית

01/01/2022
ניידות משטרה בזירת נפילת הרקטות בחוף ביפו (תמונות גולשים)

במערכת הביטחון דנים כיצד להגיב לירי הרקטות שבוצע הבוקר (שבת) מרצועת עזה לעבר גוש דן, והנושא צפוי לעלות לדיון הדרג המדיני. גורמים במערכת הביטחון אמרו כי נשקלת "תגובה שלא תדרדר את האזור להסלמה אבל מעבירה את המסר כי האירועים על הגבול ושיגורי הרקטות לא מקובלים על ישראל".

מוקדם יותר ערך הרמטכ"ל אביב כוכבי הערכת מצב בנושא, במהלכה הוא הציג שורה של דרכי פעולה אפשריות. במקביל, מצרים הפעילה לחץ על ישראל להימנע מתגובה צבאית על שיגור הרקטות, ובצה"ל מתלבטים על אופן התגובה.

בכיר ישראלי אמר הערב כי ישראל העבירה מסר למתווכים המצרים לפיו היא רואה בחומרה את ירי הרקטות מעזה במיוחד לאור העובדה שמדובר באירוע שני השבוע. ישראל הבהירה למצרים כי האירוע לא מקובל עליה גם אם לכאורה מדובר בירי שהתרחש בטעות.

עוד בוואלה!

שתי רקטות ששוגרו מעזה נפלו בים באזור גוש דן

לכתבה המלאה
עשן בים ביפו לאחר ירי הרקטות, היום(צילום: תמונות גולשים, לפי סעיף 27א')

התקרית הביטחונית אירעה בסביבות השעה 07:00, כשזוהו שתי רקטות ששוגרו מהרצועה ונפלו בים מול חופי תל אביב. לא התבצעו יירוטים ולא הופעלה אזעקה. בכלי התקשורת בעזה התפרסמו דיווחים שלפיהם מדובר בטעות שגרמה לשיגור.

תקרית זו מגיעה ימים לאחר אירוע חריג נוסף שבו נפצע קל ישראלי בתקרית ירי סמוך לגדר בצפון הרצועה, בעת עבודות אחזקה. צה"ל הגיב לאירוע בירי של טנקים לעבר יעדים של חמאס, שבמהלכו נפצעו שלושה פלסטינים.

לחמאס קשה מאוד להבליג על הירי של צה"ל לעבר עמדותיו. גבול עזה, דצמבר(צילום: שי מכלוף)

גורמים בצה"ל אמרו היום כי הם "מחברים את אירוע הירי על האזרח הישראלי בגבול ואת שיגורי הרקטות. בשני המקרים טוענים בחמאס שאין להם אחריות. היה להם מאוד קשה להבליג על הירי של צה"ל לעבר עמדות צבאיות של חמאס בגבול ופציעה של שלושה חקלאים פלסטינים שעמדו בקרבת מקום".

בתוך כך, גורמים בפיקוד הדרום אמרו לוואלה! כי אחרי כישלון המאמצים לקדם הסדרה בין ישראל לחמאס בתיווך מצרים החליטה ממשלת ישראל לקדם הסדרה ישירות מול הציבור הפלסטיני ברצועת עזה, מבלי לנהל דיון מסודר על הסדרה עם חמאס, ובהתאם לקדם פתיחת מעברים, מעבר פועלים, ייצוא סחורות וייבוא סחורות לעזה.

  • עזה
  • מצרים
  • רקטות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully