וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הצפות, גשם עז וסופות רעמים: הסערה "כרמל" מגיעה הלילה, הרשויות נערכות

הסופה תגיע במהלך הלילה לישראל, וברשויות מתכוננים להצפות ושיבושים באספקת החשמל. בנהריה ועכו הודיעו כי הלימודים יתקיימו מרחוק. הסערה צפויה להכות בצפון, במישור החוף ובמרכז הארץ עם משבי רוחות של עד 100 קמ"ש, ועתידה להסתיים ביום רביעי

בווידאו: היערכות לסופה כרמל/צילום: אתר החרמון, עיריית חיפה, כבאות והצלה חוף

"הסערה בדרך", כך אמרה הערב (ראשון) לוואלה! אנה פבלוב, החזאית התורנית בשירות המטאורולוגי לקראת הגעת הסופה "כרמל" לישראל. הסערה צפויה להכות בצפון הארץ ובמישור החוף כבר לקראת הבוקר. הרוח תתחיל להתחזק בהדרגה עוד קודם לכן.

היום שררה הפוגה לאחר חמישה ימי גשם רצופים בצפון הארץ, שהגיעו לשיאם במהלך סוף השבוע. במהלך פרק זה ירדו כמה עשרות מילימטרים בצפון הארץ ובמרכזה ובצפון מערב הארץ אף נמדדו 140-100 מ"מ.

הרשויות המקומיות החלו להיערך היום לסופת "כרמל". הסופה תחל בצפון ובמישור החוף, תתפשט למרכז הארץ ועתידה להסתיים ביום רביעי, עם משבי רוחות של עד 100 קמ"ש. החשש הגדול ברשויות הוא להצפות בשטחים העירוניים, בשל הקרקע ספוגת המים בעקבות הגשם שירד בסוף השבוע.

לתחזית מזג האוויר המלאה

היערכות בתחנה האיזורית בחיפה לקראת הסערה "כרמל" 19 בדצמבר 201. דוברות כב"ה
מעלים כוננות. התחנה האזורית בחיפה/דוברות כב"ה

לצד זאת, גורמי המקצוע של משרד החינוך קראו לבטל את כל הטיולים והפעילויות החוץ בית-ספריות שאמורים היו להתקיים בימים אלה. כמו כן הוחלט כי במקומות בהם עלולים להתרחש שיטפונות והצפות לא יתקיימו לימודים פיזיים בבתי הספר אלא מרחוק. "ההחלטה על קיומם של לימודים במקומות אלה תתקבל במשותף על ידי הרשות המקומית ומשרד החינוך, בכפוף להנחיות משטרת ישראל", נמסר.

בנהריה, שם צפויים גשמים מרובים ורוחות עזות, החליטו לעבור ללמידה מרחוק בכלל מוסדות החינוך בעיר, לרבות מסגרות חינוך מיוחד, חינוך בלתי פורמלי, צהרונים, פעילויות וחוגים עירוניים ומרכזי יום. ראש העירייה רונן מרלי המליץ לחזק את דודי השמש, לאבטח חפצים שעלולים לעוף, ולהימנע מיציאה מהבתים ומכניסה למעליות, חניונים ומפלסים תת-קרקעיים, מחשש להצפות.

"צוותי העירייה ביצעו בחודשים האחרונים פעולות מניעה רבות במסגרת התוכנית השנתית למוכנות העיר לחורף, כולל טיפול מקיף במערכות ניקוז תת קרקעיות וממשיכים לעשות כל שניתן בתחום אחריותנו בכדי להבטיח את שלום הציבור", אמר מרלי, והנחה את התפעוליים בכלל המחלקות לוודא מוכנות מלאה בכלל המערכים לרבות פיקוח עירוני ומוקד שירות 106, שיגבירו מוכנות לטובת מענה מהיר לפניות התושבים.

עוד בוואלה!

קליפסו, זפירוס ויואל: ממתי לסופות בארץ יש שם, ואיך בוחרים אותו?

לכתבה המלאה
עובדי עיריית ירושלים גוזמים עצים לקראת מזג האוויר הסוער והסופה כרמל, 19 בדצמבר 2021. נועה ורשבסקי, עיריית ירושלים, אתר רשמי
גזימת עצים בעיריית ירושלים לקראת הסופה, היום/אתר רשמי, נועה ורשבסקי, עיריית ירושלים

גם בעיריית חיפה העלו כוננות לקראת מזג האוויר הסוער, ויחידות המטה העירוניות יתוגברו מחשש להצפות, בורות שייפערו וכבישים שייחסמו. לאחרונה הותקנה בעיר מערכת רימזור חדשה, הכוללת רמזורים, שלטים אלקטרוניים ומחסומים שנועדו למנוע כניסת כלי רכב למנהרה בעת הצפה. עובדי עירייה יקיימו סיורים שוטפים לאורך כל המעברים התת קרקעיים על מנת למנוע כניסת כלי רכב והולכי רגל בעת הצפה.

שירותי הרווחה נערכים גם הם להעניק סיוע לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, קשישים ונכים שעלולים להיפגע מהסופה. בנוסף, מתכוננים לפתוח מרכזי שהייה לתושבי העיר, במקרה של הצפות דירות מגורים. עובדי האגף יסיירו בעיר במהלך שעות היום והלילה כדי לאתר דרי רחוב, במטרה לפנותם לדירות מסתור זמניות. העירייה קראה לנהגים לסייע ולדווח למוקד העירוני על דרי רחוב או כל אדם אחר שזקוק לסיוע.

העירייה פנתה גם היא לתושבים בבקשה לקבע חפצים שעלולים להתנתק בעקבות הרוח החזקה, כמו דודים, אנטנות ועציצים.

גם בעכו הוחלט כי הלימודים בכל המסגרות יתקיימו מרחוק. ראש העיר שמעון לנקרי ומנכ"ל העירייה יניב אשור הנחו לתגבר את צוותי העבודה בכל אגפי העירייה. "לסערה יש השפעות משמעותיות על כל מה שיקרה בעיר בימים הקרובים", אמר לנקרי, וביקש "להיות קשוב לכל ההוראות ולא לצאת כשלא צריך".

מאתר החרמון עדכנו כי הכניסה לאתר תהיה סגורה עד ליום שלישי. הם ציינו כי יודיעו על מועד הפתיחה המחודשת של האתר למבקרים.

אתר החרמון 19 בדצמבר 2021. אתר החרמון, אתר רשמי
אתר החרמון, היום/אתר רשמי, אתר החרמון

גם בעיריית אשדוד נערכים לחסימות צירים במידת הצורך. על פי החלטות העירייה, במהלך השבוע הקרוב יתוגברו כל המערכים העירוניים נוכח צפי ל-140 מ"מ של גשם החל מראשון בלילה ועד חמישי. על פי התחזיות, צפויה הסופה "כרמל" לכלול גם רוחות במהירות של עד 70 קמ"ש, סופות חול, אובך, וגובה גלים של עד 6 מטרים ונחל גועש.

ראש העיר יחיאל לסרי אמר: "נתאים את רמת הכוננות למצב המשתנה, אני קורא לתושבים לנהוג בזהירות ולדווח לנו על כל מפגע".

היערכות נרשמה גם בעיריית ירושלים, בשל החשש לרוחות חזקות וצניחה משמעותית במידות החום. בעירייה קראו לאזרחים לנקוט ערנות למפגעים ולבדוק את תקינות מערכות החימום. כמו כן קראו בעירייה לנקוט משנה זהירות בכל הקשור לעצים וענפים בגינות פרטיות בסמיכות לכבלים, לבדוק בטיחות מערכות חשמל, להצטייד בתאורת חירום, לחזק אנטנות, דודי שמש וחפצים אחרים על הגגות.

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, אמר בתום דיון היערכות לסופה כי "עומדים לפנינו ימים קשים וכמויות משקעים שיובילו לסכנות. אנחנו לא מקלים ראש בסופה הזאת ולא נגיד 'לא ידעתי'. כוחות החירום יעמדו מוכנים לאתגרים ולהפתעות".

גשם בכינרת, 18 בדצמבר 2021. איגוד ערים כינרת, אתר רשמי
גשם בכנרת, אתמול/אתר רשמי, איגוד ערים כינרת

יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים, ערן סיב, ציין כי "קבלני השיפוצים בישראל מקבלים הנחיות מפורשות לאיך ניתן וצריך להיערך לעבודה בחוץ בימים של סופה". הוא קרא לציבור לקשור את כל הציוד הנמצא במרפסות, בגינות, בחצרות ובחניונים. בנוסף, אמר כי רצוי לנקות מסביב למרזב, לשים לב לצמחייה בסביבת הבית ולנזילות מהתקרה. לדברי סיב, נרשמה עלייה בפניות לקבלני השיפוצים: "אנחנו מוצפים במאות פניות ברחבי המדינה על אנשים ומשפחות שנערכים לקראת הסופה ואנחנו צופים לעלייה משמעותית נוספת בפניות הציבור לאחר שהסופה תחלוף".

מפקד מחוז חוף בכבאות והצלה, טפסר חזי לוי, ערך מסדר מוכנות מבצעית לתחנות המחוז, ואישר את היערכות הלוחמים. לוי הנחה על קיום סיורים לטובת תכנון חסימת צירים יזומה וסגירת חניונים במקומות המיועדים להצפה. "נוכח מזג האוויר הסוער הציבור מתבקש להימנע מנסיעות שאינן הכרחיות", פירט לוי, "וכן לא לשהות בנחלים ואזורים שעלולים להיות מוצפים, ולהישמע להוראות גופי החירום".

בכבאות והצלה קראו לציבור להישמע להנחיותיהם, בהן איסור על חציית כבישים מוצפים, ירידה לחניונים ומעליות במקרה של הצפות.

צוותי מד"א הנחו לאייש את האמבולנסים והג'יפים עם הנעה כפולה (4×4), על מנת לתת מענה רפואי במקומות בהם יש קושי להתנייד עקב מזג האוויר. המשמרות יתוגברו, כדי לתת מענה אם יגבר הביקוש לשירותי מד"א.

צוותי חברת חשמל נערכים לסופה. יוסי וייס, חברת החשמל,
צוותי חברת חשמל נערכים לסופה/יוסי וייס, חברת החשמל

בשל הצפי למזג אוויר קיצוני, בחברת החשמל ערוכים לתיקון נזקים ברשת החשמל ומתריעים בפני הציבור כי יש להיערך להפרעות באספקת החשמל הסדירה. כחלק מההערכות תוגברו צוותי השטח, הגיזום ,קבלני החפירות והמענה ללקוחות במוקדי השירות. כמו כן, תודלקו עשרות גנרטורים שערוכים כגיבוי לספק חשמל חלופי במקרה של פגיעה בתשתיות באזורים הגבוהים.

"תשתיות החשמל חשופות למפגעי מזג אויר ובהם חפצים מעופפים, רוחות עזות והצפות אשר עלולות לפגוע בתשתית וכן לחסום דרכי גישה למתקנים", נמסר. "בחברת החשמל מבקשים מהציבור להסיר ולפנות מגגות או ממרפסות חפצים העלולים 'לעוף' בעבות משבי הרוח החזקים ולפגוע במעופם בקווי חשמל סמוכים. במקרה של כבלים או חוטים קרועים, מדובר בסכנת חיים. אין להתקרב למקום המפגע ויש לדווח מיידית לכיבוי אש או לחברת החשמל. במקרה של שימוש במכשיר מציל חיים יש לוודא כי קיימת סוללת גיבוי ובמקרה הצורך להתפנות למד"א או בית חולים קרוב".

עובדי חברת חשמל נערכים לסופה. יוסי וייס, חברת החשמל,
עשרות גנרטורים ערוכים כגיבוי לספק חשמל חלופי במקרה של פגיעה בתשתיות/יוסי וייס, חברת החשמל

התחזית לימים הקרובים

מחר הטמפרטורות יוסיפו לרדת ויהיה קר מהרגיל לעונה. בנוסף, יהיה גשום וסוער בצפון הארץ ובמרכזה וקיים חשש להצפות בנחלי ים המלח ומדבר יהודה. בחרמון יירד שלג וייתכן שלג גם בפסגות הגבוהות של הרי הצפון. בדרום הארץ בבוקר ייתכן גשם מקומי, ובהמשך היום ייעשה אביך וייתכנו סופות חול מקומיות. משעות הצהריים קיים חשש לשיטפונות בנחלי ים המלח ומדבר יהודה.

ביום שלישי צפוי לרדת גשם לפרקים בעיקר בצפון הארץ ובמישור החוף מלווה בסופות רעמים בודדות ובחרמון יירד שלג. במישור החוף ינשבו רוחות ערות וקיים חשש מהצפות. בבוקר עדיין קיים חשש לשיטפונות בנחלי ים המלח ומדבר יהודה והטמפרטורות תהיינה נמוכות מהרגיל לעונה.

ביום רביעי גשמים יוסיפו לרדת מדי פעם בצפון הארץ ובמרכזה וייתכנו סופות רעמים יחידות. בחרמון יירד שלג והטמפרטורות עדיין נמוכות מהרגיל לעונה.

מידות החום הצפויות היום והלילה: ירושלים 12-7, תל אביב 18-12, חיפה 15-12, צפת 10-6, קצרין 9-14, טבריה 18-11, נצרת 15-9, עפולה 18-9, לוד 18-11, אשדוד 18-10, באר שבע 17-8, עין גדי 21-15, מצפה רמון 11-5, אילת 20-11.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully