שב"כ חשף תשתית חמאס נרחבת שתכננה פיגועי תופת וחטיפות ברחבי ישראל

יותר מ-50 פעילים נעצרו ברחבי הגדה, וברשותם חומרים להכנת חגורות נפץ. התארגנות הטרור כוונה על ידי בכירי חמאס בחו"ל במטרה לבצע פיגועים בכמה מתווים, גם בשטחי יו"ש וירושלים. כמה ממתכנני הפעולה נהרגו בפעילות צה"ל בג'נין לפני כחודשיים. כוכבי: "נמנע צער רב"

בווידאו: מעצר פעילי תשתית החמאס שתכננה פיגוע תופת בישראל (צילום: דו"צ)

שב"כ חשף תשתית חמאס נרחבת שתכננה פיגועי תופת וחטיפות ברחבי ישראל - כך הותר היום (שני) לפרסום. יותר מ-50 פעילים נעצרו ברחבי יהודה ושומרון, וברשותם חומרים להכנת ארבע חגורות נפץ.

את הפעולה ביצע שב"כ בשיתוף צה"ל והמשטרה. התארגנות הטרור כוונה על ידי בכירי חמאס בחו"ל, ובהם סאלח אל-עארורי, סגן יו"ר תנועת החמאס וראש "מרחב הגדה", והיא פעלה ברחבי יהודה ושומרון, במטרה לבצע פיגועים במתווים שונים בשטחי יו"ש וירושלים, לרבות אפשרות לביצוע פיגועי תופת ברחבי ישראל.

עוד בוואלה!

זיהוי המחבלים, הירי לעבר הלוחמים והשאלות הקשות | מאחורי מבצע המעצרים ביהודה ושומרון

לכתבה המלאה
פעילות צה"ל לסיכול התשתית, לפני כחודשיים (צילום: דובר צה"ל)

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר בשיחה עם מפקדים בחטיבת הקומנדו שלקחו חלק בפעילות לסיכול התשתית כי מנעו אסון גדול. "ביצעתם את המשימה שלכם היטב, סיכלתם תשתית טרור רחבה ובזכותכם לעם ישראל יש יותר שקט וביטחון. השנים האחרונות הן שנים בטוחות ואחת הסיבות לכך היא אתם, הלוחמים - אינכם יודעים מכמה משפחות מנעתם צער רב. אני סומך עליכם באימונים, בשגרה ובפעילות המבצעית".

לדברי גורם בכיר בשב"כ "מדובר בסיכול מבעוד מועד, נרחב ומשמעותי של תשתית טרור מסוכנת שתכננה שורה של פיגועים קשים. מטרת פעילות הטרור המאומצת של פעילי החמאס בחו"ל ובעזה אל מול הפעילים שטחי יו"ש הינה לערער את היציבות באיזור, תוך השתת מחיר כבד על התושבים המקומיים".

לתשתית הטרור גויסו פעילים מאזורים שונים ביהודה ושומרון - רמאללה, חברון וג'נין, כשאחד הפעילים המרכזיים אשר הובילו את הקמת התשתית בשטח הוא חיג'אזי קואסמה. מדובר בפעיל חמאס מוכר מחברון, בן 37, שנעצר כמה פעמים בעבר בגין פעילות בחמאס ותכנון פיגועים.

חיג'אזי הינו בן למשפחת פעילי חמאס בולטים בהם מחמוד קואסמה, אשר גורש בעסקת שליט לעזה ופועל משם להניע פעילות חמאס ביו"ש. הוא גייס פעילים באיו"ש ובכלל זה את חמזה זהראן, פעיל חמאס בן 40 מהכפר בידו הסמוך לרמאללה.

פעילות צה"ל לסיכול התשתית, לפני כחודשיים (צילום: דובר צה"ל)
האמצעים ששימשו את תשתית חמאס ונתפסו בידי כוחות הביטחון (צילום: שב"כ)
פעילות צה"ל לסיכול התשתית, לפני כחודשיים (צילום: דובר צה"ל)

בחקירת שב"כ עלה כי על מנת לקדם את הפיגוע, נפגש חיג'אזי עם בכירי המפקדה בחו"ל וקיבל הנחיות לביצוע הפיגועים. בין היתר, הוצע לו בידי עארורי סכום של מליון דולר אם יממש פיגוע חטיפה. בהמשך הועברו לידיו מאות אלפי שקלים לטובת הנעת הפעילות.

חמזה, שנעצר בעבר כמה פעמים בגין מעורבות בפעילות חמאס ובתכנון פיגועים, הצטרף למאמץ להקמת תשתית הטרור וגייס בין השאר את אחיו אחמד זהראן ובני משפחה נוספים. אלה פעלו באמצעות הכספים שקיבלו מחו"ל להשגת אמצעי לחימה וייצור חומרי נפץ אשר נתפסו במהלך הפעילות לסיכול התשתית.

זהרן נהרג במהלך הפעילות שביצע צה"ל בכפר בידו לפני כחודשיים, ובמהלכה נפצעו באורח קשה קצין וחייל צה"ל. כעת נודע שהפעילות נועדה לסיכול התשתית. לצד זהראן, נהרגו בה שני פעילים נוספים שפעלו עימו.

פיצוץ חומרי הנפץ של התשתית בידי צה"ל (צילום: דובר צה"ל)
פעילות צה"ל במהלכה נהרג זהרן (צילום: תמונות גולשים, אתר רשמי)
ממצאי חקירת שב"כ (צילום: שב"כ)

משב"כ נמסר כי חקירות הפעילים הובילו לתפיסת אמצעי לחימה רבים של התשתית, ובהם כמות חומרי נפץ המתאימה לבניית שלוש עד ארבע חגורות נפץ. מחמד אבו אל חסן, פעיל חמאס מבורקין ועא ע'אני ח'דור, פעיל חמאס מבית סירא, זוהו כדמויות המרכזיות אשר עסקו ביייצור חומרי הנפץ.

אחד המעורבים הבולטים בתשתית הוא מוסא דודין, מגורש עסקת שליט מאזור יתיר, מקורבו ויד ימינו של צאלח עארורי, המעורב בהכנסת כספי טרור באמצעות שליחים לחמאס ביו"ש, פעילות שהובילה לאחרונה לסיכול תשתית טרור באיזור חברון.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully