הממשלה אישרה את חוק הגבלת כהונת רה"מ; צפוי לעלות מחר לקריאה ראשונה

לפי ההצעה, ח"כ שכיהן בתפקיד ראש הממשלה שמונה שנים, בין ברציפות ובין שלא, לא יהיה כשיר עוד לכהן בתפקיד. החוק לא יחול רטרואקטיבית, כך שלנתניהו תהיה אפשרות להתמודד על התפקיד ואף לכהן בו שמונה שנים נוספות

21/11/2021
בווידאו: השר גדעון בריאיון לטל שלו בוועידת הג'ורזלם פוסט (צילום: ניב אהרונסון)

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק של סגן ראש הממשלה ושר המשפטים גדעון סער להגבלת כהונת ראשי ממשלה. בכוונת הקואליציה להעלות את החוק להצבעה במליאה כבר מחר.

החוק לא יחול רטרואקטיבית, כך שלראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, תהיה אפשרות להתמודד על התפקיד ואף לכהן בו שמונה שנים נוספות. "הגבלת כהונה היא עקרון חשוב בבסיס התפיסה שהשלטון יפעל לטובת האזרחים במקום למען עצמו ושרידותו", אמר סער לאחר אישור הצעת החוק בוועדת השרים בשבוע שעבר. "נמשיך לחזק את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

עוד בוואלה!

סער: "נתניהו לא יבחל בשום דבר כדי לנסות לחזור לשלטון"

לכתבה המלאה
החוק לא יחול רטרואקטיבית. ישיבת הממשלה(צילום: רויטרס)

סער פרסם את תזכיר החוק בתחילת החודש שעבר. לפי ההצעה, חבר כנסת שכיהן בתפקיד ראש הממשלה שמונה שנים, בין ברציפות ובין שלא ברציפות, לא יהיה כשיר עוד לכהן בתפקיד. ביום שבו תסתיים תקופת שמונה השנים יראו את הממשלה כאילו התפטרה מתפקידה, ובהתאם להוראות חוק היסוד, הדבר יוביל לפתיחה בהליכים להקמת ממשלה חדשה.

במניין התקופות לא תבוא בחשבון התקופה שבה כיהן חבר הכנסת באופן זמני ומוגבל בזמן כממלא מקום ראש הממשלה בשל נבצרותו הזמנית של זה, לשון ההצעה. בנוסח החוק נקבע כי כהונה בתפקיד ראש הממשלה החלופי בממשלת חילופים אינה בגדר כהונה כראש הממשלה לענין הגבלת כהונה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully