שאלת חיסון הילדים תוכרע היום בדיון בדלתיים סגורות, בניגוד לדעת חלק מהמומחים

לאחר שבשבוע שעבר נערך דיון פתוח לציבור ששודר בשידור חי, יכריע הצוות לטיפול במגיפות בשאלה אם לחסן ילדים בגילאי 11-5. חלק מחברי הוועדה הביעו הסתייגות וביקרו את ההחלטה לסגור את הדיונים. אם ימליצו המומחים לחסן את הילדים, צפוי המבצע להיפתח בשבועות הקרובים

09/11/2021

הצוות לטיפול במגיפות יכריע היום (רביעי) אם לחסן ילדים בגילאי 11-5, בדיון שייערך בדלתיים סגורות. זאת, למרות ביקורת פנימית של חלק מחברי הוועדה שדחפו שהדיון יהיה פתוח לציבור, בדומה לדיון בשבוע שעבר, שהועבר בשידור חי.

במטה ההסברה למאבק בנגיף הקורונה הסבירו את ההחלטה, וציינו כי גם לשיח ברשתות, שכלל איומים נגד ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס, היה חלק בכך שהדיונים לא ישודרו לבסוף. "נידונו מכלול השיקולים בעד ונגד ההחלטה, ובכלל זה האפשרות לניהול שיח חופשי ופתוח בסוגיה כה רגישה ומכרעת על רקע שיח אלים רווח, שעשוי להשפיע על מהלכו של הדיון. לאחר קבלת ההחלטה יפרסם הצט"מ את סיכום הדיון, כמקובל".

המבצע צפוי להתחיל בשבועות הקרובים, לאחר שיגיעו מנות החיסון של פייזר לישראל. "זה ייקח עוד כמה שבועות לפחות כי אין לנו את החיסונים עדיין", אמרה אתמול אלרעי פרייס בריאיון לוואלה!. "כשיגיעו החיסונים, והצט"ם ימליץ, כל המערכות שלנו מוכנות לפעולה מהירה. כל התשתית קיימת גם במשרד הבריאות וגם בקופות, כך שברגע שיהיו חיסונים נוכל להתחיל".

בני נוער מתחסנים(צילום: פלאש 90, אוליבייה פיטוסי)

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר אמש כי מבצע החיסונים יחל לאחר החלטת צוות המומחים וכי "כל הורה יקבל את ההחלטות על ילדיו. אנחנו לא כופים על איש ולא מכריחים אף אחד". הוא ציין כי הבקבוקונים של חיסוני הילדים, הכוללים מנה קטנה יותר מחיסוני המבוגרים, יגיעו בימים הקרובים. "בשלב ראשון נעדיף לחסן בקופות החולים מאשר בבתי הספר", אמר הורוביץ.

ביום חמישי התקיימו, לראשונה בשידור חי ובהשתתפות הציבור, דיונים על חיסון ילדים בני 11-5 נגד קורונה, לאחר חודשים של ביקורת על חוסר השקיפות של משרד הבריאות. עד אז התקיימו 34 דיונים של הפורום, ובכל פעם פרסם המשרד פרוטוקול מפורט של הישיבה לאחר כמה ימים.

הדיון בצט"מ כלל את הצגת הנושא על ידי מומחי מערכת הבריאות וחברת התרופות פייזר וכן מענה לסוגיות שיעלו מהציבור ושמיעת עמדות שונות. את הדיון ושאלות הצופים הנחה מנכ"ל משרד הרווחה ניר קידר.

בין היתר, משרד הבריאות הציג בדיון נתונים מהם עולה כי נותר לחסן בישראל כמיליון ילדים וכי כ-230 אלף ילדים חלו עד כה בקורונה. עוד עולה מהנתונים כי כ-500 ילדים אושפזו כתוצאה מהנגיף. 3,000 מהילדים לקו בפוסט קורונה, וכ-500 בתסמונת pims. שלושה ילדים מתו מהנגיף.

מומחי הצט"מ בדיון ששודר בשידור חי בשבוע שעבר(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

"מוצאים אצל בני נוער מוגנות של 92% מפני הדבקה ו-95% מהדבקה עם סימפטומים", אמרה אלרעי פרייס בדיון. "זה אומר שילד מחוסן מוגן פי 12 מהדבקה ופי 20 מלהיות חולה עם סימפטומים. אדם מחוסן פחות מדביק".

דן ימין, מומחה סיכונים, אמר כי החיסון בטוח אך מחיר של טעות בעניין זה יהיה אדיר. פרופ' לתחום הניהול, רצף לוי, חבר סגל אוניברסיטת MIT אמר כי יש "להפסיק את מדיניות החיסונים הקיצונית בישראל". חיים קטלן, פרמדיק, ואב לחמישה, אמר: "לא השתכנעתי שהחיסון הזה ברגע הזה נחוץ לילדים".

לעומתם, המומחים ברובם הביעו תמיכה במהלך. ד"ר מיכל שטיין, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בהלל יפה, טענה כי אין כל ראיה לפגיעה בפוריות האשה. ד"ר אהוד זלצר, נוירולוג ואב לילדה בת 4.5, תמך בחיסון אך אמר כי אסור להפעיל על ההורים תמריצים כדי שיחסנו את ילדיהם, בדומה לאוכלוסייה הבוגרת. פרופ' רון דגן, מומחה למחלות זיהומיות בילדים ומומחה לחיסונים, אמר: "ילדים בני 11-5 הם האוכלוסייה הפגיעה הבאה. הזמן הטוב לחיסונם הוא עכשיו לפני הווריאנט הבא".

פרופ' אלי סומך, מנהל מחלקת ילדים מבית החולים מעייני הישועה, צודד במתן החיסונים לילדים אך אמר: "ילדים ומבוגרים נבדלים במינונים. הוכח שילדים בני פחות מ-12 יוצרים רמת נוגדנים זהה ותגובה טובה למינונים נמוכים יותר".

עוד בוואלה!

אלרעי פרייס: "לא הייתי אומרת להורים 'לכו לחסן את הילדים', אלא 'תקראו ותלמדו"

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully