אלרעי פרייס: "לא הייתי אומרת להורים 'לכו לחסן את הילדים', אלא 'תקראו ותלמדו"

רגע לפני ההחלטה על חיסוני ילדים וכניסת ההקלות החדשות לתוקף, ראש שירותי בריאות הציבור העריכה בריאיון לוואלה! כי המבצע יחל "לפחות בעוד כמה שבועות". על שיקולי הממשלה: "יכולים להיות סקטוריאליים או כלכליים". וגם - האם תחסן את שני בניה?

09/11/2021
בווידאו: ד"ר אלרעי פרייס בתדרוך על ההקלות החדשות (צילום: לע"מ)

ערב לפני החלטת הצט"ם הגורלית על חיסוני ילדים, ורגע אחרי ההקלות החדשות שייכנסו מחר לתוקף, מסבירה היום (שלישי) ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס בריאיון מיוחד לוואלה! את עמדתה לגבי חיסון ילדים, כולל ילדיה, שההחלטה תשפיע עליהם ישירות. בנוסף, שוחחה ראש בריאות הציבור על ההבדלים בין ממשלת בנט לממשלת נתניהו, ועל מועד תחילת מבצע החיסונים.

ד"ר אלרעי פרייס, יש לך ילדים בגילאים שחברי הצט"ם ידונו בחיסון שלהם. את מתכוונת לחסן אותם?

"נכון, יש לי שני ילדים בני שבע ותשע, ובוודאי שאני אחסן אותם. אני מציעה גם לכל ההורים להיכנס לאתר משרד הבריאות ולראות שם את נייר העמדה המפורט של האיגוד המקצועי של רופאי הילדים. במסמך יש את כל הנתונים וזה יעזור להם לקבל את ההחלטה. אני לא הייתי אומרת להורים - 'לכו חסנו את הילדים שלכם, אלא לכו תקראו ותלמדו'. אני מחסנת את הילדים שלי רק אחרי שאני לומדת את הנתונים ויודעת שזה יעיל ובטוח. אני רוצה למנוע מהילדים שלי לחלות במחלה, גם אם הסיכוי למחלה אקוטית הוא מאוד נמוך, עדיין יש סיכוי ללונג קוביד ו-PIMS (דלקת רב-מערכתית - מ"כ). אני רוצה שכל הורה ייקח אחריות וילמד איך להגן על הילד שלו".

אלרעי פרייס, היום(צילום: פלאש 90, אבשלום ששוני)

בהנחה שהחיסון יאושר, מה ההערכות שלכם לגבי ההיענות?

"אני לא יודעת, אבל המון אנשים שואלים אותי מתי זה מתחיל ואני חושבת שתהיה היענות לא מבוטלת. בסקר שערכו בקופת חולים מאוחדת נמצא ש-50% הולכים לחסן את הילדים שלהם, זה מספר יותר גבוה מהיענות לחיסונים בגילאי 15-12".

החלטתם להוריד את חלק מהגבלות התו הירוק, את חושבת שזה יגרום להורים לא לחסן את הילדים שלהם?

"הסיבה לחסן את הילד היא לא התו הירוק ומטרת התו הירוק זה לא לעודד חיסונים, אלא להפחית תחלואה וכשהתחלואה יורדת, מחובתנו להוריד את התו הירוק. הפעם, בניגוד לפעם הקודמת, אנחנו נמליץ לראש הממשלה ולקבינט לשמור על רצועה של מקומות שבהם התו הירוק יישמר. למדנו מהפעם הקודמת שעד שהכל חוזר לפעול, המחלה בינתיים מתפשטת".

עוד בוואלה!

הגבלת ההתקהלות במקומות פתוחים תבוטל, חובת התו הירוק תוסר באירועים קטנים

לכתבה המלאה
"יש יותר היענות מחיסוני 15-12". בן נוער מתחסן(צילום: פלאש 90, אוליבייה פיטוסי)

מתי יתחיל מבצע החיסון לילדים?

"זה ייקח עוד כמה שבועות לפחות כי אין לנו את החיסונים עדיין. אך כשיגיעו החיסונים, והצט"ם ימליץ, כל המערכות שלנו מוכנות לפעולה מהירה. כל התשתית קיימת גם במשרד הבריאות וגם בקופות, כך שברגע שיהיו חיסונים נוכל להתחיל".

אנחנו עומדים כבר כמה ימים על ממוצע של 500 מאומתים חדשים ליממה, האם אלו לא מספרים גבוהים מדי בשביל להתחיל בהקלות האלו?

"500 זה באמת לא מעט, ולכן הורדנו בתור התחלה את המגבלות בחוץ, כי שם הסיכון נמוך ואת זה אנחנו יכולים לשחרר. השלב הבא ימשיך רק כשנראה המשך של ירידה בתחלואה. בגל הקודם הפעלו את התו הירוק במספרים יותר גדולים, עכשיו אנחנו פשוט ממשיכים אותו. אני חושבת שזה מאוד סביר להקל כרגע - אין סיבה להשאיר אותן".

"השיקולים של מקבלי ההחלטות הם מעבר לשיקולי בריאות"

השר הורוביץ דיבר על דעיכה של הגל הרביעי. במבט רוחבי, איך את מסכמת את הניהול של כל אחד מהגלים שהיו?

"אני לא רוצה להגיע לסיכומים כי אנחנו לא שם, אבל אנחנו לומדים מכל גל - כמו למשל שגם כשיש מעט מאוד חולים ממשיכים בתו הירוק. המערכות שיבדקו את דעיכת החיסון - זה גם משהו שלמדנו מהגל הזה. מכל גל אנחנו לומדים ומנסים לטייב לפעם הבאה".

הורוביץ אמר שהגל הזה נוהל יותר טוב כי לא היו שיקולים סקטוריאליים ולא היתה עננת שחיתות, זה משהו שאת הרגשת בניהול הגל הזה?

"אנחנו מעבירים את ההמלצות המקצועיות שלנו כל הזמן על בסיס נתונים. בסופו של דבר מקבלי ההחלטות מקבלים את ההחלטות שלהם על סמך השיקולים שלהם, מעבר לשיקולי בריאות. לכל ממשלה יש את השיקולים שלה - הם יכולים להיות סקטוריאליים, כלכליים ואחרים. בסוף תמיד יש הבדל בין העמדה המקצועית לבין ההחלטות שמתקבלות בסוף, שלוקחות בחשבון שיקולים כלכליים, חינוכיים ופוליטיים. ככה עובדת המערכת - מקבלים החלטות לא רק על סמך שיקולים בריאותיים נטו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully