ביקורת על הפקעת הקרקעות ליד ירושלים: "ממשלת השינוי מדברת בשני קולות סותרים"

עם פרסום האישור על הפקעת הקרקעות בגבעת המטוס, החלה להישמע ביקורת על החלטות דואליות של הממשלה. ח"כ מוסי רז: "בנייה שם היא הרסנית, ואם תאושר - היא תהיה טעות שתפגע בישראלים". שלום עכשיו: "הממשלה מתהדרת ב'סטטוס קוו מדיני' אך מקדמת בנייה במקומות הנפיצים ביותר"

לפיד נפגש עם האריס: אנחנו מסכימים שלפלסטינים צריכים להיות חיים טובים ותקווה (עריכה: אביעד בללי)

התגובות על החלטת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בדבר ואישורה היום (רביעי) את הפקעת 200 דונם של קרקעות בגבעת המטוס, לא איחרו לבוא. ח"כ מוסי רז (מרצ) כינה את אישור הוועדה "אירוע חמור". רז הוסיף כי "בנייה בגבעת המטוס היא הרסנית, ואני מאמין שהוועדה המחוזית לא תאשר אותה. אם הבנייה תאושר - זאת תהיה טעות שתפגע באזרחי ישראל".

ההודעה על אישור ההפקעה מגיעה יום אחד בלבד לאחר פגישתם של שר החוץ יאיר לפיד וסגנית נשיא ארצות הברית, קמלה האריס, בוושינגטון. בפגישה אמר לפיד בהצהרות הפתיחה כי הביקור שלו נועד לחזק את התמיכה הדו-מפלגתית בישראל. "גם כשיש לנו מחלוקות אנחנו יודעים שהמטרה שלנו זהה. גם אנחנו מסכימים שלפלסטינים צריכים להיות חיים טובים ותקווה".

בתנועת שלום עכשיו הגיבו על הסתירה שעלתה לכאורה בין ההודעות: "ממשלת השינוי מדברת בשני קולות סותרים. בזמן שהיא מתהדרת ב'הסכמות על סטטוס קוו מדיני' היא ממשיכה לקדם בנייה במקומות הנפיצים ביותר מבחינה מדינית. מדובר בתכנית שמטרתה לקטוע את רצף השכונות הפלסטיניות במזרח ירושלים ולפגוע בפתרון מדיני עתידי. יש לגנוז את התכנית המסוכנת בגבעת המטוס שמקומה בפח האשפה של ההיסטוריה".

עוד בוואלה!

בזמן ביקור לפיד בוושינגטון: ישראל אישרה הפקעת קרקעות בגבעת המטוס

לכתבה המלאה
סלע המחלוקת - האזור שנמצא מחוץ לקו הירוק. גבעת המטוס (צילום: אתר רשמי, -)

בגבעת המטוס, הנמצאת מעבר לקו הירוק, מתעתדים להקים מבני ציבור וכן לסלול דרכים לבנייה באזור זה. בנייה בגבעת המטוס היא סוגיה שנויה במחלוקת, כיוון שהיא תקטע רצף טריטוריאלי של השכונות הערביות במזרח ירושלים. התנגדות זו מצטרפת לדעת הקהילה הבין-לאומית המסתייגת מקידום תכניות פיתוח באזור זה.

בשנת 2014 אישרה הוועדה המחוזית את התכנית לבניית כ-2,600 יחידות דיור, אולם התכנית הוקפאה במשך שנים בשל לחצים בינלאומיים והמכרז לתכנית שאושרה לא פורסם. התוכנית תכלול עשרה מתחמים ו-38 יחידות דיור ציבורי ובנייה למסחר.

פגישת שר החוץ יאיר לפיד עם סגנית נשיא ארה"ב קמלה האריס. וושינגטון, אתמול (צילום: רויטרס)

בשנה שעברה פרסמה רשות מקרקעי ישראל את חוברת המכרז לבניית 1,257 יחידות דיור בשכונת גבעת המטוס שבדרום מזרח ירושלים. זאת, לאחר שהמכרז נדחה תקופה ממושכת. על פי חוברת המכרז, את ההצעות אפשר היה להגיש עד ימים ספורים אחרי השבעתו של ג'ו ביידן לנשיאות ארצות הברית.

שר החוץ של האיחוד האירופי ג'וזף בורל גינה את פרסום המכרז, ואמר כי הוא "מודאג מאוד מהמהלך, שצפוי לפגוע בסיכוי להקים מדינה פלסטינית בעלת רצף טריטוריאלי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully