כעס על הפנימייה בה למדה יעל מלניק בימים שלפני הרצח: "ביטחון הבנות נפגע נואשות"

רק יומיים לפני שנמצאה קבורה, בת ה-17 החלה ללמוד בפנימייה טיפולית בדרום. גורם מקורב למוסד מבקר: "מחדל חמור שרק ב-21:00 דיווחו על היעדרותה; לא נרשמה נכונות לחשבון נפש". הפנימייה: "פעלנו באחריות רבה". החברות נפרדות: "עברה חיים לא פשוטים, תמיד ראתה את הטוב"

שני פרומקין
בווידאו: ח"כ מיכל וולדיגר מתנצלת בפני הנערה יעל ליטל מלניק שנרצחה בקרית אתא (צילום: ערוץ הכנסת)

רק יומיים לפני מותה של יעל (ליטל) מלניק, בת ה-17 שנרצחה בסוף השבוע האחרון בקריית מוצקין, היא החלה ללמוד בפנימייה הטיפולית לנערות "עדן" שבקיבוץ כרמיה שבדרום. כעת גורם המקורב לפנימייה מתאר בשיחה עם וואלה! תחושות כעס כלפי התנהלות המקום מאותו יום בסופו יעל מצאה את מותה: "ביטחון הבנות נפגע נואשות".

לפי הפרטים הידועים, לאחר שיצאה מהפנימייה ב-08:30 בבוקר שישי האחרון, יעל היתה אמורה להגיע לבית סבתה, ששימשה כאפוטרופסית שלה, ורק בשעות הערב המאוחרות דיווחה הסבתא למשטרה על היעדרותה של נכדתה במשך היום. בפנימייה טוענים כי בשעה 12:00 העובדת הסוציאלית של המקום התכתבה עם יעל שהשיבה לה כי "הכול מצוין", וכן כי היא נמצאת בדרכה לביתה. לדבריהם, משנותק הקשר עמה, עמדו במוסד בקשר רציף לאורך שעות היום עם סבתה, ו"ניסו להניעה" לדווח למשטרה.

"זה מחדל חמור שרק ב-21:00 דווח למשטרה על ההיעדרות שלה. היא יצאה ב-8:30 בבוקר מכרמיה. ‏איך זה ייתכן?", תהה הגורם המקורב.

עוד בוואלה!

חברותיה של יעל לאשפוז נפרדות: "אולי החשוד נבהל כשסיפרה שהם מסתובבים ביחד"

לכתבה המלאה
"היא היתה אומרת שהכול יהיה טוב בסוף". יעל (צילום: באדיבות המשפחה)

עוד לדברי הגורם, התקרית האיומה פגעה "נואשות" בביטחון של בנות הפנימייה "שקשה עד בלתי אפשרי לייצר אותו". הוא מתאר את הנערות הלומדות ב"עדן כ"הכי חכמות ופיקחות שיש, הן מכירות את החיים היטב". הוא אף מוסיף ומצטט את אחת הנערות ששיתפה את חששותיה: "זה הזוי, זה לא הגיוני. למה לא שלחו לנו הודעה אם ראינו אותה? היו בודקים את זה. הצוות מעצבן אותי כי הם היו אחראים עליה. אני לא מבינה, מה אם זה היה קורה לי או לכל ילדה?".

עם זאת, הודגש כי ‏יתרונות הפנימייה מתעלים על הליקויים, וכי המקום עוזר לצעירות שמגיעות עם "הסיפורים הכי קשים שאפשר לתאר".

יעל הגיעה ל"עדן" ברצון לסיים את מבחני הבגרות. על אף שבפנימייה הכירו אותה זמן קצר כל כך, הצעירות מתארות נערה אופטימית וחייכנית, שתמיד מחפשת לעזור: "ראיתי אותה ביום שישי ועכשיו מרגישה 'בום' כזה. מהיכרות של יומיים, היא ילדה שמחה, חכמה, אכפתית".

"היא היתה אומרת 'הכול יהיה טוב בסוף, זו דרך החיים. צריך לקום גם אם מפילים אותך'".

"מאוד מיוחדת, מתוקה אבל גם מאוד שטותית וצינית". יעל מלניק (צילום: באדיבות המשפחה)

מעמותת "עדן" המנהלת את הפנימייה נמסר תחילה כי נקבעה מדיניות שלא לדבר על יעל (ששמה המקורי היה ליטל) או על המקרה עם התקשורת, ונשות הסגל הבכירות מסכימות רק להפנות לפוסט שפורסם בעמוד הפייסבוק הרשמי של המוסד: "ביומיים ששהתה בפנימייה הספיקה להיכנס ללב של כל הצוות והנערות. ביום שישי עזבה את הפנימייה במצב רוח טוב מלאת מוטיבציה לקראת המשך הדרך שלה בעדן ולגבי העתיד שלה, לפני שחייה נגדעו במפתיע ברצח הנתעב והבלתי נתפס הזה".

"לאורך 16 שנות עשייה, אנחנו מטפלות בנערות שעברו אירועים טראומטיים וקשים ועושות כל שאל ידינו לעזור להן לצאת ממעגל הסיכון הזה. סיפורה הקשה של ליטל היא תזכורת קשה וכואבת לסכנות שאורבות להן בחוץ, אבל הוא לא מרפה את ידנו, להיפך. נמשיך להקדיש את כל מרצינו ומשאבינו כדי לתת לנערות כלים שיהפכו אותן קשובות יותר לעצמן וביקורתיות יותר", עוד נכתב.

"גם בפוסט שהעמותה שמפעילה את הפנימייה פרסמה בפייסבוק לא נרשמה שום נכונות לבדק בית ולעריכת חשבון נפש", מוסיף בביקורת הגורם המקורב, "ובהיכרותי עם הנפשות הפועלות, המדריכה שהייתה אמורה לוודא הגעה תשלם את המחיר לבדה ותו לא".

הפנימייה: פעלנו באחריות רבה

בתגובה נוספת מהעמותה נמסר כי: "עמותת 'עדן' פועלת מאז 1997 לטיפול בנערות במצבי סיכון. מאות נערות זכו להינות מהמודל הייחודי שפיתחנו, ואנו מקדישים לילות כימים באחריות ובמסירות אין קץ לתת לנערות האלה מענה טיפולי ראוי. המודל שפיתחה העמותה מציל מדי שנה נערות רבות, ומאפשר להן לבנות עבור עצמן חיים שראוי לחיות אותם חרף טורפים ופוגעים שאורבים להן חדשות לבקרי".

"הפנימייה מקפידה מאוד על הקשר עם המשפחה מהרגע שהנערה עוזבת את הפנימייה לחופשה, וכך עשינו באחריות רבה גם במקרה זה. פנימיית 'עדן' הינה מרחב בטוח עבור נערות רבות הזקוקות לכך וכך תמשיך להיות".

עמדת זכרון בתיכון בו יעל למדה, אור עקיבא, היום (צילום: אתר רשמי, מערכת וואלה!)

יעל הייתה תושבת אור עקיבא, ובסביבתה בעיר מתמודדים בימים האחרונים עם הבשורה האיומה על מותה. שוב ושוב מתארים נערה מלאת חיים ואופטימית, שלמרות ההתמודדויות האישיות הלא פשוטות שלה עצמה - חיפשה אחר כל הזדמנות לעזור לאחרים. חברותיה שלמדו איתה בתיכון בעיר ספדו לה בכאב: "היא עברה חיים לא פשוטים, אבל תמיד ניסתה לראות את הטוב ולהנות כמה שיותר, כולנו מתגעגעים אליה מאוד".

במקביל, כמה ממקורביה של יעל מספרים כי סבלה ממצוקות שונות, חלקן היו קשורות ללחץ משפחתי. "כן דיברנו הרבה על הסיטואציות שלה עם המשפחה וזה - והיא באמת רצתה להיות חופשייה יותר מהכל".

"מלאה באנרגיות, תמיד חיפשה אתגרים". עמדת זכרון ליעל בתיכון באור עקיבא, היום (צילום: אתר רשמי, מערכת וואלה!)

"יעל מאוד מיוחדת, היא מתוקה אבל גם מאוד שטותית וצינית", אומרת לוואלה! חברתה הקרובה עוד מימי החטיבה. "היא מסוג האנשים שיבואו להגיד לך שלום במסדרון כל יום עם חיבוק ושיחת חולין קצרה, שיגיבו לך על סטורי באינסטגרם ואז תתחיל בינכם שיחה למשך שעות. היא מסוג האנשים שמתקשרים אלייך מחוץ לבית ומותחים אותך שיש איזה תנין בחצר, שיראו שאת במצב רע או עצוב ויעשו הכל בשביל לעודד אותך", היא משתפת.

חברה נוספת הכירה את יעל לפני שנתיים דרך חברה משותפת, והיה להן חיבור מידי. "באמת שפשוט מצאתי את עצמי בה והיא הייתה מקבלת ואוהבת כל כך. קבלה חסרת תנאים". "ילדה מצחיקה, מלאה באנרגיות, תמיד חיפשה אתגרים", מתארת מקורבת נוספת מלימודי התיכון.

"היא הייתה מסוג האנשים שהיה פשוט קל להתחבר אליהם, אנשים שהם מלאך משמיים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully