השליח של ארה"ב להאיטי התפטר בשל גירוש המהגרים: "לא אנושי"

דניאל פוט מונה רק ביולי, לאחר ההתנקשות בנשיא, אך היה מתוסכל זמן רב מהמדיניות של ממשל ביידן. התמונות של שוטרים רכובים על סוסים מגרשים מהגרים והכאוס באי עם חזרתם היו הקש ששבר את גב הגמל. "לא אהיה מזוהה עם החלטה הלא אנושית והלא מועילה הזאת"

אי-פי
בווידאו: סוכני משמר הגבול האמריקני רכובים על סוסים תועדו הודפים מהגרים כמו עדרי בקר (צילום: רויטרס, עריכה: עמית שמחה)

השליח המיוחד של ממשל ביידן להאיטי התפטר היום (חמישי) במחאה על הגירוש "הלא אנושי" של מהגרים מהאיטי בחזרה לארצם הסובלת ממשברים רבים ומאסונות טבע - כך אמרו גורמים רשמיים בארצות הברית.

דניאל פוט מונה לתפקיד רק ביולי, לאחר ההתנקשות בחייו של נשיא האיטי ג'ובנל מויס. עוד לפני גירוש המהגרים מעיירת הגבול הקטנה דל ריו שבטקסס, היה ידוע שהדיפלומט הוותיק מתוסכל מאוד מהעדר הדחיפות בממשל לשפר את המצב בהאיטי. פוט כתב לשר החוץ, אנטוני בלינקן, כי הוא פורש מיד "באכזבה עמוקה ובהתנצלות בפני אלו המבקשים שינויים משמעותיים".

"אני לא אהיה מזוהה עם החלטה הלא אנושית והלא מועילה של ארצות הברית לגרש אלפי פליטים ומהגרים לא חוקיים להאיטי, מדינה שבה גורמים אמריקניים כבולים למתחמים מבוצרים בשל הסכנה הנשקפת לחיי היומיום מכנופיות חמושות", כתב. "המדיניות שלנו להאיטי נותרה פגומה מאוד, וההמלצות המדיניות שלי זכו להתעלמות ולדחייה כשלא שוכתבו כדי להציג נרטיב שונה משלי".

שוטרים מנסים להדוף מהגרים בגבול בטקסס, בשבוע שעבר (צילום: AP)

מחלקת המדינה מתחה ביקורת על פוט. "זהו רגע מאתגר הדורש מנהיגות", אמר הדובר נד פרייס בהצהרה כתובה. "זה מצער שבמקום להשתתף בתהליך קבלת החלטות, השליח המיוחד פוט גם פרש וגם עיוות את הנסיבות שהובילו לפרישתו". הוא הוסיף כי תפקידם של יועצי הנשיא הוא לספק לו את העצה הטובה ביותר. "אין התעלמות משום רעיון, אבל לא כל הרעיונות הם טובים".

עזיבתו הפתאומית של פוט מותירה חלל במדיניות האמריקנית ביחס להאיטי - השגרירה צפויה לעזוב בקרוב את האי אחרי שמונתה לתפקיד אחר במשרד החוץ - והביקורת שלו היא קול משמעותי נוסף נגד התגובה של הממשל למשבר המהגרים מהאיטי בגבול טקסס.

הביקורת גברה אחרי שהשבוע נפוצו תמונות שבהן נראו סוכנים במשמר הגבול רכובים על סוסים מפעילים אלימות נגד המהגרים. חברי קונגרס דמוקרטים וארגונים התומכים בהגירה אמרו כי המאמצים לגרש אלפי אזרחים מהאיטי מבלי לאפשר להם לבקש מקלט מפרים את העקרונות האמריקניים.

הרפובליקנים, מצדם, האשימו את ממשל ביידן במתרחש אחרי שפעל לביטול חלקים מהמדיניות של קודמו בתפקיד דונלד טראמפ.

מחנה המהגרים התכווץ באופן משמעותי מאז שתפח ליותר מ-14 אלף איש ביום שבת. רבים גורשו מארצות הברית ורבים אחרים שוחררו בארצות הברית עם מסמכים לרשויות ההגירה.

לפי גורמים רשמיים בהאיטי, מאז יום שבת יצאו עשר טיסות עם מגורשים. גורמים אמריקניים אמרו כי הקצב יגיע לשבע טיסות ביום - היקף גירושים מהמהירים והנרחבים ביותר בעשרות השנים האחרונות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully